Reklama

Mnohé bankomaty stále bežia na starých Windowsoch. Dať od takej banky ruky preč?

Zdroj | Eduardo Soares
Stanislav Vinc
Zdroj | Eduardo Soares
Zdroj | Eduardo Soares

Výrobcovia by boli najradšej, ak by si používatelia aktualizovali svoje zariadenia, operačné systémy a aplikácie okamžite, ako sú pre nich aktualizácie dostupné. Dôvodom toho je, že tieto aktualizácie so sebou okrem nových funkcií často prinášajú najmä dôležité záplaty na bezpečnostné zraniteľnosti.

Keď s touto vedomosťou prístupite k bankomatu, na ktorom kvôli nejakej chybe vidíte zobrazený napríklad starý operačný systém Windows Vista, nemusí vám byť z pohľadu zabezpečenia vašich financií v danej banke všetko jedno. Je takáto obava oprávnená, alebo zbytočná?

To, že bankomaty aj tých najväčších bánk, vrátane slovenských, sú postavené na starých verziách operačných systémov Windows, nie je žiaden mýtus. Taktiež nie je žiadnym mýtom to, že Microsoft už staršie verzie svojich operačných systémov nepodporuje. Nedávno dokonca ukončil podporu aj pre Windows 7 a Windows 8.1, hoci sú tieto systémy ešte stále pomerne rozšírené. Otázkou však je, sú takéto bankomaty skutočne nebezpečné?

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Getty Images / Unsplash

Ako sa hovorí, nič nie je nehacknuteľné a niet pochýb o tom, že skúsený kybernetický útočník by dokázal takýto bankomat prelomiť. Ak však sledujete správy, určite vám neuniklo, že oveľa rýchlejšie a jednoduchšie je pre zlodejov bankomat vykradnúť fyzickou silou, než intelektuálnou.

Odhliadnúť od tohto faktu je však dobré vedieť aj to, že bankomaty nie sú postavené na tom istom operačnom systéme Windows, aký beží na vašom počítači. Operačné systémy bankomatov sú takpovediac ohlodané na kosť, aby na nich bežali len tie najnutnejšie funkcie potrebné pre vykonávanie bankových operácií.

Pozrite si

Oplatí sa ešte kúpiť Samsung Galaxy S22 alebo si rovno predobjednať S23?

Bezpečnostné systémy sa samozrejme medzi jednotlivými bankami líšia a žiadna z nich vám samozrejme neprezradí, ako veľmi sú jej bankomaty (ne)zabezpečené. Z minulosti však vieme, že napr. bankomaty zdanlivo postavené na operačnom systéme Windows XP v skutočnosti využívali operačný systém Windows XP Embedded (XPe), ktorého podpora na rozdiel od bežnej verzie neskončila v roku 2009, ale až 2019, pričom mnohé banky údajne Microsoftu platili za ďalšie predĺženie podpory a teda dodatočné bezpečnostné záplaty.

Zbadanie starého Windowsu na obrazovke bankomatu tak môže pobaviť, no vrásky si kvôli tomu robiť určite netreba. V prípade útoku na banku prostredníctvom bankomatu sú navyše financie uložené na termínovanom účte aj tak kryté do výšky 100 000 €, takže sú aj v prípade rozsiahleho útoku v bezpečí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.