FIRST LEGO League je medzinárodná vedecko-technická súťaž, ktorej sa každoročne zúčastňuje zhruba 35 000 tímov z celého sveta. V jednom tíme môže byť maximálne 10 detí vo veku od 9 do 16 rokov.
Súťaž nie je neznáma ani u nás, čo dokazuje fakt, že sa do nej tento rok zapojilo 55 tímov. Súťaž prebieha vo viacerých vyraďovacích kolách. Ako prvé je regionálne kolo, z ktorého víťazné tímy postupujú do Národného finále. Víťazi národných kôl majú možnosť súťažiť na celosvetovom finále.
Súťaží sa v štyroch rovnocenných kategóriách. Robot game je mediálne najznámejšia časť. Úlohou súťažiacich je vymyslieť, postaviť a naprogramovať robota na vopred danej dráhe s rozmermi 1,5 x 2,5 metra, aby samostatne plnil rôzne úlohy. V kategórii Robot dizajn prezentuje tím konštrukciu svojho robota odbornej porote. Inovačný projekt vymyslí riešenie daného problému a odprezentuje ho na súťaži. Každý rok je stanovená iná téma, ktorú má Inovačný projekt tímu riešiť. Túto sezónu bola téma ročníka preprava produktov, Cargo Connect. Poslednou kategóriou sú Základné hodnoty. Kľúčom k riešeniu problémov je spolupráca v tíme, tie reprezentuje šesť základných hodnôt súťaže, napríklad Tímová práca, Inovatívnosť, Objavovanie či Zábava.
Tím Hexadron sa súťaže FIRST LEGO League zúčastňuje už 9 rokov, nikoho zrejme neprekvapí, že patrí k slovenskej špičke. V posledných štyroch rokoch sa umiestňoval na popredných priečkach, posledné tri roky je najlepší tím v rámci Slovenska!
Medzi úspechy môžeme zaradiť účasť na stredoeurópskom finále v rakúskom meste Bregenz (2019), ako i účasť na virtuálnom svetovom finále v Grécku (2021). Zloženie jednotlivých členov tímu sa postupne každým rokom mení, starší odchádzajú kvôli vekovému obmedzeniu, nahrádzajú ich mladší.
Túto sezónu má tím päť členov: Hana Siebertová, Dominik Bezák, Jakub Klabník, Matej Klabník a Peter Siebert. Dopĺňajú ho tréneri a mentori Marcel Klabník, Dušan Bezák a Matej Siebert.
Svetového kola sa zúčastnilo 90 tímov z piatich kontinentov a 38 krajín sveta. Uskutočnilo sa v auguste v Rio de Janeiro. Samotná súťaž bola v priestoroch Pier Mauá, ktoré bolo aj dejiskom Letných Olympijských Hier v Riu 2016.
Hexadron tím na druhý deň, v hlavnej súťaži, pripravil prezentačný stánok tzv. „Pit Area”, kde mal každý tím svoje zázemie, ale zároveň ukazoval aj svoju prácu iným tímom. Slováci dostali priestor na otestovanie a kalibráciu legového robota po dlhej ceste. Aby sa zmestil do lietadla a bezpečne prežil cestu, tak ho museli takmer úplne rozobrať. na to, aby ho znovu a rovnako postavili použili špeciálne pre túto príežitosť vyrobené 3D modely. A aj na testovacích stoloch sa ukázalo, že robot vedel spoľahlivo fungovať aj na opačnej strane planéty.
Tretí deň prebiehal v priateľskom znamení tzv. Alliance challenge, kde si každý tím náhodne vylosoval partnerský tím. Úlohou bolo splniť rovnaké zadanie Robot game misií, museli však používať robotov oboch tímov súčasne. Naši si vylosovali Brazílsky tím Robobio. Spolu sa dohodli a upravili stratégiu plnenia misií, čo bolo veľmi náročné v krátkych testovacích časoch. Vďaka dômyselnému a jednoduchému programu ale dokázali pohotovo zareagovať a vytvorili jednu z najsilnejších aliancií tohto kola. Hexadron tím postúpil spomedzi 45 aliancií až do semifinále, pričom finále mu len veľmi tesne uniklo.
V časti súťaže Inovačný projekt vymyslel tím Hexadron originálne riešenie BOXBAG. V princípe ide o inovatívnu domácu schránku na balíky. Zásielky sa ukladajú do odolného vreca, ktoré je v zloženom stave veľmi kompaktné, po rozbalení pojme aj veľké balíky. Cieľom bolo riešiť problém doručovania zásielok kuriérmi, ktoré je síce pohodlné, ale zákazník často nevie byť vo vybraný čas na mieste prevzatia zásielky.
Na demonštráciu technológie bol vytvorený funkčný prototyp, ktorý obsahuje čítačku kariet a elektronický zámok. Projekt bol dotiahnutý do fázy funkčného prototypu, jednu zásielku sa podarilo naozaj aj prijať. Na súťaži zaujal odbornú porotu najmä vývoj riešenia mladých Slovákov, možno preto, že ukázali aj skoršie prototypy.
Hexadronisti si po náročných troch dňoch užili aj Brazíliu – nádherné výhľady z Cukrovej homole (Pão de Açúcar), sochu Krista Spasiteľa, botanickú záhradu (Jardim Botânico) či schodisko Escadaria Selarón. Napriek tomu, že bola v Brazílii zima, kúpali sa v Atlantiku na plážach Ipanema a Copacabana.