Koľkí z vás NEmajú konto na niektorej zo sociálnych sietí? Tí, čo ho máte, čo všetko na tej-ktorej „sociálke“ zdieľate zo svojho súkromia? Nemyslíte, že je toho až príliš veľa?
Prečo toľko otázok na úvod…? Vysvetlenie je jednoduché, hoci nie povzbudivé. Zdieľanie čohokoľvek zo svojho sveta sa pre mnohých z nás stalo prirodzenou súčasťou života. Špeciálne v prípade mladých ľudí sa z tejto aktivity stal (zlo)zvyk, s ktorým si v noci líhajú do postele a ráno začínajú nový deň.
Väčšina z toho, čo zdieľajú alebo „postujú“ sú však citlivé informácie, fotografie či videá odhaľujúce ich súkromie viac akoby mali. Tým, že tieto dáta publikujú v rámci verejných domén, vystavujú ich riziku.
Tieto, ako aj mnohé ďalšie formy správania sa ľudí v online priestore sledovala spoločnosť Kaspersky Lab v práve zverejnenom prieskume.
Vyplýva z neho napríklad aj to, že až 90% informácií si odovzdávame digitálne, 70% z nás nemá problém so zdieľaním fotografií alebo videí vlastných detí, pričom 45% bez problémov zverejňuje súkromné dáta známych, priateľov či blízkych.
Žiaľ, až takmer polovica (44%) internetových používateľov publikuje svoje súkromné informácie na doménach, kde nad nimi strácajú úplnú kontrolu. V prieskume sa každý piaty respondent priznal k zdieľaniu citlivých údajov zo svojho súkromia s neznámymi ľuďmi bez toho, aby mali možnosť overiť si, ako bude s nimi ďalej naložené.
Týmto spôsobom dali zelenú napr. krádeži ich identity, pri poskytnutí platobných údajov dokonca aj finančnej kriminalite (37%). Mnohí sa priznali k zverejneniu skenov ich pasov, vodičských preukazov či iných osobných dokumentov (41%), niektorí dokonca vedome či nevedome odhalili svoje heslá (30%).
Všetky zistenia prieskumu, mapujúce zvyky spoločnosti, súvisiace so súčasným spoločenským fenoménom – zdieľaním, sú zhrnuté v správe spoločnosti My Precious Data: Stranger Danger. Tento prieskum navyše odhalil, že ľudia nezdieľajú len dáta, ale aj zariadenia, v ktorých majú uložené citlivé údaje.
Desať percent sa priznalo, že minimálne jednej osobe odhalili svoj PIN pre prístup do zariadenia, 22% nechalo svoje zariadenia odomknuté a bez dohľadu v skupinke ľudí. Takmer štvrtina poskytla svoje zariadenia inej osobe k využitiu na nejaký čas.
Prieskum ďalej poukázal aj na rozdiely v správaní medzi generáciami. Zatiaľ čo až 61% mladých ľudí vo veku 16 – 24 s obľubou zdieľa fotografie zo svojho súkromia, tento zlozvyk priznalo len 38 % respondentov vo veku nad 55 rokov.
Rovnako to platí aj v prípade informácií finančnej povahy – dve pätiny mladých zdieľajú verejne svoje finančné a platobné detaily (42% vo veku od 16 – 24), pričom u ľudí starších ako 55 rokov je to len 27%.
Viac informácií a zistení z prieskumu nájdete v podrobnej správe: „Stranger danger: the connection between sharing online and losing the data we love“.
Opäť sme na vás vychŕlili zopár štatistík. V každom prípade je dobré, hm, možno až potrebné zamyslieť sa nad tým, čo všetko na internete zverejňujeme. Dávame tým všanc nie len seba, ale aj svojich najbližších,