Reklama

mjn-SERAS - unikátny prístroj ochráni epileptikov

Zdroj | mjn-neuro
Juraj Procházka
Zdroj | mjn-neuro
Zdroj | mjn-neuro

Neurologické ochorenia môžu vážne znižovať kvalitu života a pokiaľ sa týkajú mozgu, predstavujú často ťažko riešiteľné, prípadne, na dnešnej úrovni poznania, nevyliečiteľné ochorenia. Jedným z najčastejších neurologických ochorení je epilepsia, vyskytujúca sa vo všetkých vekových kategóriách a etnikách, bez rozdielu pohlavia.

Prejavuje sa abnormálnou elektrickou aktivitou, ktorá spôsobuje nepredvídateľné záchvaty, neobvyklé správanie, pocity, aj stratu vedomia. Takéto záchvaty sa môžu objaviť niekoľkokrát denne a môžu spôsobovať nehody a zranenia. Nepredvídateľnosť týchto stavov má okrem fyzických dopadov aj negatívny vplyv na duševné zdravie. Lieky proti epilepsii – antiepileptiká – potlačujú výskyt záchvatov, ale nevyliečia príčinu epilepsie ani nezabránia jej rozvoju. Tak to často v západnej medicíne, orientovanej na potláčanie príznakov, nakoniec chodí.

Zdroj | mjn-neuro
Obsah pokračuje pod reklamou

Zariadenie mjn-SERAS od spoločnosti mjn-neuro sa zameriava iným smerom. Pomáha predchádzať nehodám spôsobeným epileptickými záchvatmi u pacientov rezistentných na lieky. Prístroj sa skladá z neinvazívneho senzora, ktorý v reálnom čase monitoruje elektrickú aktivitu mozgu a vďaka algoritmom umelej inteligencie spúšťa varovanie, keď je riziko epileptických záchvatov vysoké.

Pozrite si

Neuralink ukázal budúcnosť. Budeme mať mobil v hlave?

Ako to funguje? mjn-SERAS obsahuje senzor mozgovej činnosti, ktorý zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu cez zvukovod a jeho hlavná funkcia spočíva v spustení varovania, keď je riziko epileptických záchvatov vysoké. Jeho nosenie je pohodlné, pretože senzor je vyrobený 3D tlačou na mieru pre zvukovod používateľa. Keďže je čiastočne umiestnený za uchom, jeho nosenie je diskrétne a vďaka hmotnosti len 9,5 g zároveň aj ľahké.

Signály senzora vyhodnocuje algoritmus umelej inteligencie, prispôsobený pre každého používateľa podľa jeho epileptických záchvatov.

Zdroj | mjn-neuro

Prístroj má už od roku 2020 osvedčenie CE od medzinárodného certifikačného orgánu BSI Group. Výsledky klinickej štúdie sa očakávajú v druhej polovici roku 2023. Pôjde o prvé nositeľné zariadenie, ktoré dokáže predpovedať záchvaty, a vďaka tomu poskytne čas na presun na bezpečné miesto a pomôže predchádzať nehodám a zraneniam.

Dobrou správou je, že mjn-neuro získal silného partnera v spoločnosti Neuraxpharm, ktorá vstupuje na trh s digitálnymi zdravotníckymi pomôckami a uvádza naň aj nositeľné zariadenie mjn-SERAS.

Pozrite si

Informačné technológie sú ako oheň – bude z dobrého sluhu zlý pán?

Skupina Neuraxpharm, ktorá je poprednou európskou farmaceutickou spoločnosťou, zaoberajúcou sa poruchami centrálneho nervového systému (CNS), a mjn-neuro oznámili podpis zmluvy o komercializácii prístroja mjn-SERAS. Neuraxpharm tým rozširuje svoju komplexnú ponuku pre pacientov s epilepsiou a vstupuje na trh s riešeniami, ktoré nespočívajú len v podávaní liekov.

Medzi ľuďmi postihnutými epilepsiou je častá úzkosť, stres a depresia. Porucha negatívne ovplyvňuje kvalitu ich života, sociálnu integráciu, a pacienti tiež často čelia stigmatizácii. Epilepsia je jednou z najbežnejších chronických porúch súčasnosti, ktorou vo svete trpí viac ako 50 miliónov osôb všetkých vekových skupín. Prístroj mjn-SERAS môže mnohým z nich pomôcť zlepšiť kvalitu života.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.