Reklama

Mitsubishi Electric vyvíja pozičný systém pre budovy. Nepotrebuje GPS

Zdroj | Technischen Universität München
Juraj Procházka
Zdroj | Technischen Universität München
Zdroj | Technischen Universität München

Spoločnosť Mitsubishi Electric oznámila, že vyvinula indoorový pozičný systém, ktorý využíva bezdrôtovú komunikáciu LAN a akustické meranie na určovanie polohy s presnosťou lepšou ako jeden meter. Systém by mal byť použitý pre aplikácie, ako je navigácia chodcov, alebo riadenie skladov v budovách a v podzemných priestoroch, kde chýbajú signály GPS.

Pozrite si

Sygic MotorBike je špeciálna navigácia pre milovníkov dvoch kolies

Nový systém určí polohu cieľového zariadenia na základe spätnej odozvy akustických vĺn a pomocou Wi-Fi hospotov s funkciou určovania polohy rozmiestnených v priestore. Spustenie navigácie a ďalšie potrebné dáta sú prenášané cez bezdrôtovú sieť (WLAN). Riešenie počíta s využitím vybavenia aj u existujúcich WLAN, pričom na spoľahlivé fungovanie musí sieť obsahovať tri a viac prístupových bodov WLAN, respektíve Wi-Fi. Systém od Mitsubishi Electric poskytuje okrem určovania polohy aj klasickú bezdrôtovú konektivitu. S akým štandardom Wi-Fi systém pracuje, sa v tlačovej správe neuvádza.

Zdroj | Mitsubishi Electric

 

Iný systém indoorovej navigácie pod názvom NAVVIS, ktorý pracuje s vizuálnymi informáciami, vyvíjajú vedci na Technickej univerzite v Mníchove. Rôzne metódy indoor navigácie a ich úskalia a presnosť popisuje nasledujúca tabuľka:

Technológia

Presnosť a nedostatky

WLAN sila signálu

Nízka presnosť (asi 10m) kvôli nestabilite sily signálu

WLAN RSSI mapping

Vyžaduje technické znalosti a náklady na rozmiestnenie presných meračov. Presnosť rádovo metre

Odozva WLAN paketov

Vyžaduje špecifické, presne synchronizované WLAN prístupové body. Presnosť do 1m

Akustický/rádiový maják

Pre praktickú presnosť vyžaduje veľký počet majákov. Presnosť od 1m do 10m

Akustický signál

Vysielače a prijímače musia byť synchronizované. Presnosť do 1m

Kým niektoré súčasné systémy pre určovanie polohy v interiéroch vyžadujú špecifický hardvér, napr. RFID čítačku, navigácia od Mitsubishi Electric potrebuje iba komunikáciu WLAN a prenos zvukových vĺn. Ide teda o ideálnu aplikáciu pre smartfóny, ktoré sú vybavené tak Wi-Fi konektivitou, ako aj elektroakustickými meničmi – reproduktorom a mikrofónom.

Pozrite si

S Garmin eTrex Touch 35 sa v prírode nestratíte

Pomocou nainštalovaného softvéru budú môcť používatelia zisťovať napríklad polohu zaparkovaného vozidla v podzemnej garáž. Pri odstavení auta sa jeho poloha uloží do pamäte smartfónu, aby bola k dispozícii pri vyhľadávaní. Komerčná dostupnosť navigačného systému od Mitsubishi sa predpokladá v apríli 2017.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.