Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ministerstvo v očkovacej lotérii diskriminuje mnohých

Ministerstvo v očkovacej lotérii diskriminuje mnohých
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ministerstvo v očkovacej lotérii diskriminuje mnohých
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Byť zdravý je výhra – a určite nielen na Slovensku. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, ktorá má podporiť očkovanie, musíte byť najprv zaočkovaní. To však zďaleka nie je jediné, čo vás zaskočí, ak sa pozriete na pravidlá „lotérie“.

Do očkovacej prémie sa bude môcť prihlásiť každý zaočkovaný bez ohľadu na to, kedy vakcínu dostal. Musí však byť zaočkovaný na Slovensku.

Vypísať formulár nebude problémom pre nikoho…

Zdroj | MFSR

…horšie je to so zaregistrovaním. Po vyplnení všetkých políčok vás systém na prípadné chyby upozorní. Ja som napríklad nedal medzinárodné smerové číslo. Napriek tomu, že napokon bolo všetko správne, nepodarilo sa mi zaregistrovať. Je možné, že bol systém preťažený.

Zdroj | MFSR

Po úspešnej registrácii vám príde SMS s PIN kódom a e-mail s rovnakým kódom.

Zdroj | MFSR

Týmto sa však problémy nekončia. Ak sa vám náhodou podarí zaregistrovať, musíte absolvovať ďalší level, po ňom ďalší a ďalší… na konci týchto peripetií môžete dúfať v šťastenu a vyhrať niektorú z ponúkaných cien (od 1 000 eur po 100 000 eur prémiovú výhru).

Jedna z podmienok zapojenia sa do lotérie je, aby ste boli registrovaní v databáze NCZI (Národného centra pre zdravotnícke informácie). No NCZI nemá všetky dáta, napríklad o tých, ktorí sa očkovali inými cestami ako cez čakáreň, napríklad z práce, z úradov, ale aj rôznych ministerstiev. Mnohí sa tiež očkovali nie na rodné číslo, ale na číslo zdravotného poistenia. Ak už týždne riešite covid pass, viete o čom hovoríme.

Pozrite si

Štát opäť zlyháva, digitálny COVID preukaz bude v aplikáciách poisťovní

Ak sa vám zdá, že urobiť štátnu súťaž nemôže byť komplikovaná záležitosť, ste na omyle. Aspoň ak sa pozriete na pravidlá žrebovania o očkovaciu prémiu. Mnohí ľudia z nej budú vylúčení len preto, že nemajú účet v slovenskej banke. Ak máte zahraničný on-line účet (napríklad Revolut alebo N26 banku), budete mať smolu, neprejdete cez nezmyselne prísne sito.

Rovnakú smolu budete mať, ak nie ste občanom Slovenskej republiky. Pokiaľ ste zahraničný občan s trvalým pobytom v SR, nemôžete sa zúčastniť. Ak máme na Slovensku pár desiatok tisíc cudzích štátnych príslušníkov, od nich nám nákaza koronavírusom nehrozí? Nemali by sme azda aj ich motivovať dať sa zaočkovať?

Ak ste aj Slovákom zaočkovaným na Slovensku, môžete naraziť na ďalší problém. Stačí taká drobnosť, mať zahraničné telefónne číslo, či už kvôli práci, výhodnej ponuke operátora, alebo preto, že žijete v pohraničí, kde je signál z druhého štátu spoľahlivejší.

Zdroj | Pixabay

Mnohých tiež prekvapí fakt, že štát vám zdaní výhru 19 %, takže takmer pätinu si hneď nechá. Pritom nie je problém nájsť súťaže, kde výherca dostáva celú sumu za výhru a organizátor sútaže za neho zaplatí daň.

Kto počúva komerčné rádio, alebo televíziu, určite postrehol rôzne súťaže. Majú jednoduchú úlohu – naučiť poslucháčov/divákov počúvať, alebo pozerať danú stanicu. Prečo sa pre takúto formu rozhodol aj štát je pre nás veľkou záhadou. Podmienkou vzniku nároku na prémiovú výhru je totiž skutočnosť, že sa s vami moderátor počas súťaže úspešne spojí (v limite 20 sekúnd) a vy správne odpoviete na otázku, resp. poviete heslo, ktoré bolo zverejnené počas vysielania.

Riešime azda sledovanosť staníc, alebo sa usilujeme o väčšiu zaočkovanosť našej populácie?

Ako vidíte, očkovacia lotéria má množstvo nedostatkov, ktoré hraničia až s diskrimináciou. Sedliackym rozumom sa totiž nedá uchopiť dôvod, pre ktorý je z lotérie vyradený človek, Slovák / Slovenka, ktorý sa zaočkoval mimo územia Slovenskej republiky.

Zdroj | BenQ

Do súťaže sa môžete prihlásiť od 1. augusta do 15. októbra 2021. Prvé losovanie bude 15. augusta, posledné 31. októbra 2021. Každý žrebovací týždeň pôjde na výhry spolu 855 tisíc eur, štát je pripravený rozdať za dva a pol mesiaca takmer 10 miliónov eur.

Hrať sa bude o niekoľko druhov výhier. Prémiová výhra je 100 tisíc eur (spolu 500 tisíc eur za týždeň). Automatická výhra je vo výške tisíc eur (spolu 5 tisíc eur týdenne). Štandardná výhra je 10 tisíc eur (250 tísíc eur týždenne) a základná výhra tisíc eur (100 tisíc eur týždenne). Aby ste získali prémiovú výhru, musíte najprv vyhrať tisíc eur a čakať pred televíznou obrazovkou na telefonát.

Dodávame, že o očkovaciu prémiu je obrovský záujem. Do dnešného poobedia sa prihlásilo viac ako 160 000 osôb. Koľkým desaťtisícom sa to nepodarilo sa zrejme nikdy nedozvieme.

Zdroj