Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Minisériu Obi-Wan Kenobi máme za sebou. Ako ju hodnotíme z pohľadu fanúšika?

Minisériu Obi-Wan Kenobi máme za sebou. Ako ju hodnotíme z pohľadu fanúšika?
Zdroj | Disney+
Michal Sobek
Minisériu Obi-Wan Kenobi máme za sebou. Ako ju hodnotíme z pohľadu fanúšika?
Zdroj | Disney+
Zdroj | Disney+

Streamovacia platforma Disney+, ktorá je u nás iba od 14. júna má veľa zaujímavých a jedinečných projektov. Jedným z nich je aj 6-dielna miniséria Obi-Wan Kenobi. Ako sa tento projekt vydaril a je to len fan servis pre skalných fanúšikov?

Pozrite si

Ako na Disney+? Všetko, čo potrebujete vedieť od začiatku až do konca

Každý fanúšik hviezdnych vojen (Star Wars), vrátane mňa, sa na túto minisériu tešil už od jej ohlásenia. Očakávania nabrali vyššie obrátky až vtedy, keď sme sa dozvedeli herecké obsadenie. Okrem Ewana McGregora (Obi-Wan Kenobi) sa vrátil aj Hayden Christensen (Anakin Skywalker/ Darth Vader). Môžem prezradiť iba toľko, že to neboli jediné postavy, ktoré sa vrátili.

Bolo doslova čarovné po 17 rokoch opäť vidieť týchto hercov v ich hádam najlepších postavách so zapnutým svetelným mečom. Nebojte sa, čaká vás aj niekoľko súbojov a áno aj ten, na ktorý všetci myslíte a ktorý sme tajne dúfali, že uvidíme. Pre mnohých fanúšikov je táto miniséria splneným snom. O tomto ma presvedčila aj počiatočná rekapituláciu prvých troch epizód, čím som sa dostal naozaj o 17 rokov späť v čase, keď Hviezdnym vojnám konkuroval akurát tak Pán prsteňov.

Dej sa odohráva 10 rokov po páde Republiky a nástupu Impéria k moci, chronologicky je to teda medzi Epizódou III. a IV. Je to aj 10 rokov, čo došlo k vyvraždeniu rytierov Jedi a slávnemu duelu dvoch modrých svetelných mečov. Obi-Wan Kenobi sa nazýva Ben a vzdal sa byť Jediom, je zlomený a svoj svetelný meč zakopal v púšti na planéte Tatooine, kde sľúbil, že bude dávať pozor na mladého Lukea Skywalkera, syna Anakina/Vadera, o ktorého existencii sa nemal nikto dozvedieť.

Okolnosti ho ale donútia opustiť planétu a vydať sa za dobrodružstvom. Stále však po ňom idú inkvizítori (lovci preživších Jediov) a spávať nedá ani Dartovi Vaderovi, ktorý sa mu chce pomstiť za prehratý súboj na Mustafare a za to, čo mu spôsobil.

Čiastočne sa vraciame aj do minulosti do deja Epizódy III: Pomsta Sithov. Dostali sme nové zábery na neslávne slávny Rozkaz 66 (vyvraždenie rytierov Jedi), ale čo mňa viac potešilo bol flashback s mladým Obi-Wanom a Anakinom, čo jasne vysvetľovalo konanie hlavných postáv aj v tejto minisérii, takže sa tam skvelo hodili.

Minisériu treba pochváliť za prvotriedne zvládnuté efekty, na ktoré sme pri Hviezdnych vojnách už zvyknutí. Miernu kritiku mám ku softvérovému omladzovaniu postáv. Tam by mohli autori ešte viac popracovať, pretože na YouTube sa objavili aj videá, kde sa to tvorcom podarilo ešte o niečo lepšie a dôveryhodnejšie.

Zdroj | Disney+

Napriek všetkých výhradám chuť napravila posledná epizóda, za čo môžu už spomenuté camea známych postáv. No nebolo to len o nich. Došlo k vykúpeniu postáv, čo neskôr skvelo zapadá aj pri opätovnom pozretí si Epizódy IV: Nová nádej.

Pozrite si

Čo je to funkcia GroupWatch na Disney+ a ako pozvať svojich priateľov?

No sú tu aj mierne nezrovnalosti, ktoré nie úplne sedia do deja ďalšej epizódy. Kto sa v tom vyzná, tak ten vie. Taktiež sa tu nachádzajú aj nelogické súvislosti alebo neschopnosť nepriateľov. Môžem napríklad spomenúť neschopnosť chytiť 10-ročné dievča v lese alebo strelecký antitalent Stormtrooperov. Taktiež záhadné presunutie sa na druhý koniec tunela v priebehu pár minút. Skôr ma v poslednej epizóde zamrzel jeden neoriginálny prvok, ktorý sme už videli v Star Wars: Rebels. Autori to mohli vyriešiť nejako inak. Miniséria nie je bez chýb, ale za to dobrodružstvo a nostalgiu to rozhodne stojí.

Zdroj | Disney+

Skôr tu vidím iný problém. Tým, že hlavné postavy uvidíme v nasledujúcom filme Nová nádej, vieme, že sa im nič vážne nemôže stať, prípadne určite nezomrú. To trochu uberá na dôležitosti veľkého finálneho súboja, ktorý je síce epický, emotívny, famózny, ale viete, že obaja prežijú a už len čakáte spôsob, akým bude súboj prerušený. Napríklad vieme aj to, že Grand inkvizítor a ostatní známi inkvizítori prežijú, pretože sa objavia v seriáli Star Wars: Rebels, ktorý je chronologicky až po tejto minisérii. Aj preto sa tu kladie väčší dôraz na menej známe postavy, ktoré sa už neskôr neobjavujú a stále je tu potenciál vidieť ich v budúcich projektoch. Ak sa aj vy strácate vo filmoch a seriáloch z prostredia Hviezdnych vojen a neviete, ako si ich pozrieť pekne po poradí, tak už pre vás chystáme článok, v ktorom nájdete chronologicky zoradené film a seriály z tohto univerza.

Pozrite si

Máte zmätok v Marvelovkách? Takto si ich pozriete všetky pekne chronologicky

Ako som už spomínal v úvode, ide o splnený sen fanúšikov Hviezdnych vojen, ktorí sa nesústreďujú na nedostatky, ale užívajú si scény a návraty postáv, ktoré sme možno v týchto úlohách videli naposledy. Niektoré epizódy boli slabšie, ale silné finále mi to všetko vynahradilo. Prial by som si druhú sériu, ale tej sa zrejme nedočkáme. Ktovie, možno o pár rokov sa znova tento projekt oživí. Ja osobne by som tejto minisérii dal 85 % za skvelý návrat do detstva s obľúbenými postavami. Kritiku si však zaslúži za občasnú nelogickosť a za to, že vieme, že osud hlavných postáv touto minisériou neskončí. Pre fanúšikov Hviezdnych vojen je táto miniséria povinnou jazdou.