Reklama

MINI Electric je na svete, na trh príde budúci rok s dojazdom 230 km

Zdroj | MINI
Števo Porubský
Zdroj | MINI
Zdroj | MINI

Automobilka BMW Group predstavila očakávanú novinku, plne elektrický model MINI s prozaickým názvom Electric. Novinka vychádza zo súčasných modelov, no pod kapotou je celkom nová. Rovnako sa pomenili aj detaily na karosérii, ktoré majú jasne naznačovať, že MINI Electric je plne elektrické auto.

Zdroj | MINI

Žiaľ, MINI Electric nebude žiadnym rekordmanom v dojazde. Podobne, ako väčšina malých elektromobilov, ani novinka neponúkne dojazd hodný rodinného auta. MINI Electric si tak aj vzhľadom na dojazd a cenu kúpia skôr iba ľudia z miest a ich satelitov.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše a nehanili len tak do vetra, MINI Electric má udávaný dojazd 200-230 km na jedno nabitie podľa WLTP, takže v praxi to bude zhruba 160-200 km na jedno nabitie. Za nie veľký dojazd môže batéria s kapacitou 32,6 kWh a spotreba na úrovni 15,5-18 kWh/100 km. Ak si ale všimnete info displej za volantom nižšie, vidíte spotrebu 19,5 kWh/100 km čo predstavuje dojazd zhruba 167 km pri plnom nabití batérie.

Batéria sa nabíja maximálne 50 kW nabíjačkou, v domácich podmienkach z bežnej 230V zásuvky má nabitie trvať vyše 11 hodín. Na 50 kW nabíjačke ale z 0 na 80% to zvládne za 35 minút + desiatky minút navyše do plného nabitia. Na nabíjanie je možné používať AC aj DC konektory, Type 2 a CCS Combo 2.

O chod sa stará jeden elektromotor s celkovým výkonom 184 koní a krútiacim momentom 270 Nm. Z 0 na 100 km/h vie nové MINI Electric akcelerovať za príjemných 7,3 sekundy. Maximálna rýchlosť je 150 km/h.

Zdroj | MINI

MINI Electric je pritom len o 145 kg ťažšie, ako aktuálny model MINI Cooper S s automatickou prevodovkou. Celková hmotnosť je 1 365 kg. Vo výbave elektromobilu s podstatne nižším ťažiskom poteší aj systém DSC (Dynamic Stability Control).

Keďže ide o elektromobil, nechýbajú ani rôzne jazdné režimy. Maximálne ekologický je GREEN+, ktorý obmedzuje všetko komfortné, napríklad klimatizáciu či vyhrievanie. Režim GREEN je o čosi zhovievavejší. Za ním ide režim MID a následne SPORT. K dispozícii majú byť aj dve úrovne rekuperácie energie. Jedna extrémnejšia, pri ktorej by teoreticky nebolo potrebné používať brzdový pedál, a jedna menej náročná.

Zdroj | MINI

Novinkou v MINI je digitálny kokpit tvorený 5,5″ displejom za volantom, na ktorom sa majú zobrazovať všetky potrebné informácie. Poteší aj možnosť zapnutia rádiusu na mapách, ktorý zobrazí kam dokážete s elektromobilom dôjsť. Mapy sa zobrazujú na 6,5″ displeji v stredovej konzole.

Zdroj | MINI

Vo vnútri vie MINI Electric ponúknuť miesto pre 5 pasažierov, no skôr pre 4 pohodlných. Za sedačkami je 211 litrov miesta pre batožinu, príp. po sklopení zadných sedačiek ešte lepších 731 litrov.

MINI Electric plánuje automobilka vyrábať v britskom Oxforde od jesene tohto roka. MINI Electric sa má následne dostať na trh v priebehu jari budúceho roka. Cena by mala začínať na sume 24 400 libier, čo je zhruba 27 000 eur. Cena pre náš trh ale zatiaľ nie je známa. BMW sa ale stihlo pochváliť, že o MINI Electric prejavilo záujem cez 40 000 záujemcov.

Zdroj | MINI

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.