Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Milovníci LP platní by sa budúci rok mohli dočkať HD vinylov

Milovníci LP platní by sa budúci rok mohli dočkať HD vinylov
Michal Spiegel
Milovníci LP platní by sa budúci rok mohli dočkať HD vinylov

To, že sú vinylové platne čo raz populárnejšie, sa vie už nejaký ten piatok. Najnovšie sa však chystajú vinylové platne vo vysokom rozlíšení.

Günther Loibl, zakladateľ a CEO rakúskeho start-upu Rebeat Innovation, dostal 4,8 miliónov dolárov na vývoj patentu, ktorý by umožnil výrobu HD vinylových platní. Okrem vyššej kvality zvuku by platne umožňovali aj väčšiu kapacitu prehrávania než bežné platne.

Klasická 12″ platňa, ktorá sa prehráva pri rýchlosti 33 1⁄3 rpm, umožní zapísať na jednu stranu približne 22,5 minút hudobného zápisu.

Zdroj | Zdnet
Pozrite si

Audio-Technica AT-LP5 – Gramofóny sú opäť v móde!

Zaujímavosťou je, že platne s dĺžkou presahujúcou bežných 45 minút sa objavili aj u nás ešte za ČSSR, no ich obsah bol oveľa tichší a frekvenčný rozsah limitovaný. Väčšinou obsahovali iba hovorené slovo a boli monofónne. Išlo o tzv. Supralong LP platne a ich dĺžka sa pohybovala od 70 až po 90 minút.

600 000 dolárov z rozpočtu išlo na laser, ktorý vytvára na platni drážky, pomocou ktorých platňa prehráva zvuk. Laser vytvára drážky na základe 3D topografických máp získaných z audio súborov.

Pomocou tejto metódy môžu byť platne teoreticky vyrobené s väčšou presnosťou a bez straty informácie, takže zvuk by mal byť kvalitnejší.

Zdroj | Turntable/Facebook
Pozrite si

Vinylové platne sú späť. Pokoria digitálnu hudbu?

Vinylové platne sú vo všeobecnosti medzi audiofilmi považované za najkvalitnejšie médium na prehrávanie kvalitnej hudby a to pre analógové prehrávanie zvuku cez gramofón, ktoré sa s tým digitálnym nedá porovnať. Výhodou tiež je menšie množstvo použitých chemikálií, ktoré sa pri bežnej výrobe používajú vo veľkom.

Výsledkom by mala byť HD vinylová platňa, ktorá by mala mať ešte vyššiu kvalitu zvuku a až o 30 % viac dĺžky prehrávania. Samozrejmosťou je kompatibilita s aktuálnymi gramofónmi, takže rýchlosť prehrávania pravdepodobne bude zachovaná na 33 1⁄3 rpm.

Günther Loibl plánuje ukázať prvé vzorky týchto platní v októbri na konferencii o výrobe vinylových platní v americkom Detroite. Ďalších pár mesiacov by mali trvať posledné úpravy a v lete 2019 by sme sa mali dočkať prvých HD vinylov v obchodoch. Nechajme sa prekvapiť.

Zdroj