Reklama

Microsoft zabil platformu Zune!

Drahomír Piok

Výroba prehrávača Zune od Microsoftu končí. Správy priniesla agentúra Bloomberg z odvolaním sa na svoj veľmi dôverihodný zdroj. Microsoft tak ukončil päťročný cyklus života tohto, celkom sympatického, prehrávača, no vývoj softvérového prehrávača  Zune v Xbox 360 alebo Windows Phone 7 nekončí a ráta sa sním ďalej do budúcna.

Microsoft Zune

Nájdený začiatok a…

Prvý Zune prehrávač uzrel svetlo sveta 14. novembra 2006 v USA. Ako konkurent veľmi populárneho iPodu už vtedy ponúkol na oplátku FM rádio alebo 3“ displej. Mal to byť, ako už momentálne každý druhý výrobok, tzv. „iPod killer“. Postupom času prišli na trh ďalej nové pokračovania, ktoré pridávali nové funkcie a technické výdobytky, až napokon Microsoft predstavil v roku 2009 dlho očakávaný Zune HD. V istom zmysle sa dá označiť aj za nadčasový, a to predovšetkým svojim použitým softvérom Zune 4.0, ktorý bol malou predzvesťou vizuálnej stránky Windows Phone 7. Ťažko nájdeme elegantnejší softvér, užívateľské prostredie je plynulé a prešpikované grafickými efektmi. Na vrch mal oproti konkurencii aj kvalitným OLED displejom, bezproblémovým prehrávaním HD videa, štíhlou hliníkovou konštrukciou a dokonca obsahoval aj čip Nvidia Tegra prvej generácie!

Microsoft Zune

…smutný koniec

Na rozbehnutý vlak menom Apple iPod to ani z ďaleka nestačilo. Microsoft sa príliš sústredil iba na americký trh a na iné krajiny, v ktorých Apple nepatrí medzi tie „najobľúbenejšie“, zabudol. K neúspechu pomohol aj veľmi slabým marketingom, ak by dal doňho toľko energie a peňazí ako s vyhľadávačom Bing alebo Windows 7, mohlo to dopadnúť úplne inak. Prvotriedny produkt si takpovediac sami pochovali a „nevymačkali“ z neho ani desatinu úspechu.  Isté je, že ďalšia verzia Zune prehrávača už nebude, Microsoft sa chce ďalej sústrediť na vývoj softvéru implementovaného do Xboxu, Windows Phone alebo nových Windows. Až budúcnosť ukáže či si táto platforma nájde cestu aspoň vo virtuálnom svete.

Microsoft Zune

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.