Reklama

Microsoft Windows 8: tablety na prvom mieste

Dominik Fúsek

Microsoft dnes krátko ukázal svetu svoj pripravovaný operačný systém Windows 8. Na prvý pohľad sa zmenilo všetko. Užívateľské prostredie vyzerá úplne inak, je prispôsobené ovládaniu dotykom. Azda Microsoft zabudol na nás, bežných ľudí s obyčajným počítačom ovládaným myšou?

Windows 8

Operačnému systému Windows 7 bolo často vyčítané, že sa na tablety nehodí, nakoľko nebol veľmi prívetivý voči ovládaniu dotykom. V osmičke sa všetko mení. Zmeny začínajú na odomykacej obrazovke, ktorá, podobne ako na dnešných smartfónoch, zobrazuje zmeškané udalosti. Po odomknutí a prihlásení sa nestretáme s klasickým rozhraním Windows (plocha a spodná lišta), ale s aplikáciou Štart. Tá akoby z oka vypadla mobilnému OS WP7. Obrazovka štart je tvorená z dlaždíc najčastejšie používaných programov a je plne prispôsobená ovládaniu dotykom. Majitelia tabletov a dotykových all in one počítačov sa majú na čo tešiť. Ale čo my ostatní?

Windows 8

Dobrou správou pre užívateľov s klasickým počítačom je, že je možné toto dotykom prispôsobené prostredie úplne vypnúť. Dostaneme sa tak na klasický vzhľad Windows 7. Naň budú odkázaní aj užívatelia tabletov, pokiaľ spustia program neprispôsobený novému prostrediu. Microsoft tiež potvrdil, že osmička pobeží aj na ARM procesoroch, čo opäť poteší hlavne „mobilných“ používateľov. Intel však tvrdí, že mobilné procesory nebudú schopné spustiť programy určené pre tie s x86 architektúrou, čo však Microsoft popiera. Predstavenie finálnej verzie Windows 8 a uvedenie do predaja očakávame na budúci rok, výrobca však presný dátum nespomenul.

Windows 8

Foto: Microsoft

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.