Reklama

Microsoft kúpil Skype za 6 mld. €

Drahomír Piok

Asi dve najskloňovanejšie slová posledného týždňa na IT scéne sú Microsoft a Skype. Obchod roku a možno aj desaťročia zrealizovali tieto dva spoločnosti pred pár dňami. Microsoft kúpil Skype za rekordnú hodnotu 8,5 miliardy  USD, čo je v prepočte takmer 6 miliárd €. Je to najvyššia utratená čiastka Microsoftu za jeho celú 36 ročnú históriu.

Microsoft + Skype

Odkiaľ prišiel?

Populárny komunikátor Skype má svoje korene v Estónsku. Tu ho v roku 2003 založili traja vývojári Ahti Heinla, Jaan Tallinn a Priit Kasesalu. Od prvej uvoľnenej beta verzie z augusta 2003 prešla táto spoločnosť dlhou cestou až nakoniec zakotvila v prístave Redmondského giganta. Ten ale nie je prvým kupcom tejto služby. Už v roku 2005 oňho prejavila záujem eBay a utratila zaňho vtedy 2,6 mld. USD. Potom, čo Skype nenapĺňal kasu tak ako si to predstavitelia eBayu želali, predali jeho 70% podiel súkromným investorom a iným spoločnostiam. Skype medzičasom stále rozširoval svoje zázemie, a tak je so 107 miliónmi aktívnymi používateľmi a s 13% podielom na medzinárodných hovoroch jedeným z najväčších  poskytovateľov VoIP a IM služieb na trhu.

Microsoft + Skype

Kde skončil a čo sním

Neutíchajúce dohady teda nakoniec ukončil Microsoft s jeho veľmi štedrou ponukou. Odhadovaná hodnota spoločnosti sa pohybovala na úrovni od 3 mld. až do 4 mld USD. No nebol to jediný záujemca, zuby si brúsil napríklad aj Google, Cisco alebo Facebook. Ťažko povedať, prečo Microsoft tak dychtivo kupoval nie veľmi prosperujúci Skype. Prvé jeho plány hovoria o tom, že postupne bude začlenený do viacerých domovských produktov. Podpora sa má integrovať do služieb Xbox LIVE, Hotmail, Outlook, Lync ale aj Messenger. Žeby Microsoft zabíjal vlastnú a v zahraničí veľmi populárnu platformu? Skype si nájde samozrejme aj miesto v nových Windows Phone telefónoch, bude spolupracovať s Kinectom a ďalšími nešpecifikovanými zariadeniami. Microsoft nie je zatiaľ veľmi úspešný s internetovými službami a jeho divízia v tomto smere príliš nezarába, ak vôbec. Možno dúfa, že táto kúpa zvýši jeho konkurencie schopnosť v boji voči Googlu alebo Applu. Obchod sa má definitívne uzavrieť do konca tohto roka, či prinesie Microsoftu želané ovocie uvidíme v najbližších mesiacoch a rokoch. Každopádne sa týmto stal Microsoft veľmi silným hráčom a lídrom vo svete hlasovej a video komunikácie.  

Foto: spinidea.com, areacellphone.com, msnbc.msn.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.