Reklama

Microsoft čaká najväčšie prepúšťanie v histórii, Nokie X skončili

Dominik Fúsek

Vzhľadom na to, akou krízou sa borí svet tradičných počítačov, je na tom softvérový gigant Microsoft ešte dobre. Jeho tržby síce mali jemne klesajúcu tendenciu (v jednotkách percent), ale ešte stále to boli slušné miliardy dolárov štvrťročne. Gigantovi to však nestačí, trhové hrozby ho nenechali chladným a tak po výmene riaditeľa a výraznejšom zlacnení Windows Phone i tabletových Windows licencií prichádzajú radikálne škrty.

Microsoft logo

Najväčšou zmenou bude masívne prepúšťanie. Z celkového personálu okolo 127 000 ľudí sa na úrady práce odoberie 18 000, z toho 12 500 pripadá na odkúpenú Nokiu. Mimochodom, ako je už dlhšie známe, značka Nokia už dlho neprežije. Prepúšťanie sa môže dotknúť aj Slovákov, pretože Microsoft úplne zruší výrobný závod Nokie v maďarskom Komárome. Tam o prácu príde takmer 1 800 ľudí a ďalší z radov subdodávateľov. Maďarská vláda sa snaží situáciu urýchlene riešiť za pomoci nových investorov. High-end smartfóny bude Microsoft vyrábať vo Fínsku, podstatná časť produkcie sa však presunie do Ázie. Prepúšťanie je síce vždy nepríjemné, ale po prevzatí objemnej firmy sa v podstate dalo čakať.

Nokia X2, posledná s Androidom

Šetriť sa ale bude aj na produktoch a službách. Najviditeľnejšie to pocítia divízia Android smartfónov Nokia X – model X2 je teda labuťou piesňou. Keďže platforma zanikne (hoci podpora bude istý čas pokračovať), majitelia smartfónov X a XL to pocítia minimálne tým, že v použitom alternatívnom obchode s aplikáciami už pravdepodobne nebudú pribúdať ďalšie aplikácie. Nokia za posledných 5 rokov vyskúšala a rýchlo odpísala toľko platforiem, že už nás to neprekvapuje. Najmenej asi bude bolieť zrušená služba Xbox Entertainment, ktorá mala byť vlastne akousi televíziou produkujúcou filmy a seriály súvisiace s hrami. Existujúce projekty budú dokončené, nové však nevzniknú. Pri pohľade na súčasnú situáciu je však jasné, že veľké zmeny Microsoft ešte len čakajú. Predaje stolných PC a notebookov klesajú. Office je stále najlepším kancelárskym balíkom, ale alternatívy sú usilovne vyvíjané a hlavne – sú zadarmo. Cloud a ďalšie IT služby rastú, ale konkurencia silnie. V tabletoch majú konkurenti Google aj Apple stále navrch. V smartfónoch je Windows Phone dobrou alternatívou, ale predajné čísla nie sú vôbec tam, kde by mali byť. Na druhej strane, Microsoft je stále mocný gigant a na dvoch kľúčových trhoch zostáva jeho monopolná pozícia veľmi silná.

Zdroj a foto: Archív techbox.sk, HiTechReview, Microsoft, Tech Radar, The Verge

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.