Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MEZE LIRIC – lyrická TOP trieda z Rumunska

MEZE LIRIC – lyrická TOP trieda z Rumunska
Juraj Procházka
MEZE LIRIC – lyrická TOP trieda z Rumunska
94 %
MEZE LIRIC sú audiofilské slúchadlá rumunského výrobcu, potvrdzujúce, že aj v bývalom východnom bloku má Hi-Fi bohatú tradíciu a zázemie.

Výhody

  • Dokonalé spracovanie a dizajn
  • Sofistikovaná technológia meničov
  • Výborný zvuk

Nevýhody

  • High-end cenová kategória nepoteší každého

Rumunský výrobca top slúchadiel Meze Audio píše svoju históriu len od roku 2011, kedy bola firma založené v Baia Mare, rýchlo sa však vypracoval na zaujímavého hráča v high-end segmente. Prelomom bolo uvedenie modelu 99 Classics v roku 2015, ktorý získal mnohé prestížne ocenenia. V duchu firemnej vízie „bez kompromisov“ boli navrhnuté aj slúchadlá MEZE LIRIC, ktoré sa nám vďaka distribútorovi značky, spoločnosti BaSys SK, podarilo získať na redakčný test.

Už samotné balenie naznačuje, že ide o produkt top kategórie a cenovka 1 999 EUR to len potvrzduje. V luxusnej krabici sa ukrýva pevné čierne EVA puzdro so zamatovou podšívkou, tvarom pripomínajúce trilobita, ktoré poskytuje perfektnú ochranu pre slúchadlá na cestách. Súčasťou výbavy sú dva mäkké TPE káble s dĺžkou 1,5 m a 3 m, oba zakončené 3,5 mm jackom. Pre pripojenie k iným typom výstupu je priložený 6,3 mm jack adaptér. Na cestách sa zas hodí adaptér na jack do lietadla a káble sa dajú úhľadne upratať to malého puzdra.

Hudobný reťazec, na ktorom sme hrali nebol úplne minimalistický, ale zároveň zrkadlil súčasné trendy v oblasti digitálnej hudby. Ako zdrojový komponent sme použili Roon Nucleus+ (a nepreberné hudobné zbierky Tidal). Keďže samotný Roon Nucleus nemá vlastný D/A prevodník, využili sme kvalitný DAC v SACD prehrávači Marantz SA-10, do ktorého signál putoval z Nucleusu. Záverečným ohnivkom audio reťazca bol v tomto prípade elektrónkový predzosilňovač McIntosh C70, do ktorého sme už pripojili slúchadlá MEZE LIRIC.

Pozrite si

Sony WH-1000XM2 – technologicky najinovatívnejšie slúchadlá

Poďme však k samotným súchadlám. LIRIC sú prvé uzavreté slúchadlá poháňané izodynamickým hybridným array meničom MZ4 Rinaro. Driver MZ4 ponúka rovnako duálne tvarovanú kmitaciu cievku ako je pri slúchadlách Meze Audio Empyrean, bol však účelovo zmenšený a vyladený, pričom poskytuje zvukový zážitok porovnateľný s väčším modelom Empyrean.

Zdroj | Meze

Uzavretý dizajn pomáha zachovať pôvodnú jasnosť a emócie obľúbenej hudby a tiež minimalizovať vonkajší hluk. Každý menič je ručne zostavený a testovaný v priemyselnom zariadení Rinaro na Ukrajine.

Táto technológia je výsledkom 30 ročného výskumu a vývoja, čo prieniesol jeden z najľahších a najpokrokovejších planárno-magnetických meničov na trhu. Inovácia meniča MZ4 od Rinaro Isodynamics, Phase-XTM, zlepšuje atmosféru a priestor zvukového zobrazovania, ktoré sa často považuje za problém pri uzatvorených slúchadlách.

Menič MZ4 kombinuje prelínanie špirálovo tvarovaných kmitacích cievok v tej istej membráne, aby sa umožnilo zacielenie zvuku s väčšou presnosťou okolo prirodzenej formy ucha. Táto technológia umožňuje slúchadlám dosiahnuť zvýšenú expozíciu priameho zvuku vlnovej frekvencie v rozsahu od 10 kHz a vylepšenie zobrazovania a lokalizácie.

Spätná cievka, umiestnená v hornej časti meniča, je efektívnejšia pri reprodukcii nižších frekvencií a smeruje proti vnútorným záhybom ucha. Špirálová cievka zas disponuje lepšou odozvou pri reprodukcii stredov a výšok. Je umiestnená priamo nad zvukovodom, čo umožňuje priamejší vstup zvukových vĺn do ucha bez akéhokoľvek časového oneskorenia.

Slúchadlá s impedanciou 30 Ohmov disponujú mimoriadnou frekvenčnou odozvou 4 Hz až 92 kHz pri nominálnej citlivosti 100 dB (1 mW / 1 kHz). Maximum SPL je > 130 dB.

To sa prejavuje aj pri perfektnom vykresľovaní detailov, ktoré som si užíval pri Chopinových Nokturnách, aj klasike J.S. Bacha (Mass in G minor BWV 235 v podaní Netherlands Bach Society).

Pochopiteľne, neostalo len pri klasike a dynamiku LIRIC som poctivo „vycvičil“ aj na populárnych rockových knižniciach v podaní Nazareth, Deep Purple, Slade, alebo Led Zeppelin, hoci v dnešnom ponímaní ide takisto o čistú klasiku.

Vďaka ergonómii, ušľachtilým materiálom, ako pravá koža, či magnéziový rám, ktoré sú v tejto kategórii Hi-Fi povinnou jazdou, a pomerne nízkej hmotnosti 391 gramov, som bol schopný počúvať „nádherne“ dlho.

Prispel k tomu aj systém vetrania a vyrovnávania tlaku, umožňujúci kontrolované prúdenie vzduchu a vylepšený tlak v komore náušníkov. Výsledkom je vzdušný, transparentný, detailný a prirodzene plynúci zvuk.

Pozrite si

Denon AH-GC30 sú vlajkovou loďou medzi slúchadlami

MEZE LIRIC majú výrazne zlepšenú priestorovú lokalizáciu a 3D zobrazenia zvuku vďaka špeciálnej konštrukcii membrány. Pri frekvenciách nad 10 kHz, kde dĺžka zvukovej vlny je menšia ako vnútorná dutina vankúša, sa zvukové pole rozptýli na množstvo priamych a odrazených zvukových vĺn vo vnútri zvukovodu.

Umiestnením najefektívnejšej časti membrány pri vyšších frekvenciách priamo nad zvukovodom dochádza k výraznému nárastu priamych zvukových vĺn. MEZE v slúchadlách LIRIC použila inovovaný menič MZ4. Obsahuje patentovaný Systém Phase-X™ vytvorený spoločnosťou Rinaro na minimalizáciu problémov s fázovým skreslením, ktorými často trpia uzavreté slúchadá. S Phase-X™ dosahujú LIRIC lineárnejšiu fázovú odozvu a vernejšiu reprodukciu prechodných zvukov.

Celkovo to prispieva k zlepšeniu atmosféry posluchu a priestorového zobrazenia, ktoré je tak maximálne realistické.

Slúchadlá sú harmóniou nielen pre uši, ale potešia aj oko. Kombinácia čiernej kože, lesklých a matných prvkov v magnéziovej konštrukcii, doplnená subtílnymi detailmi z medenej metaliky vytvára perfektné umelecké dielo. MEZE LIRIC určite predstavujú dôstojný audiofilský kúsok, ktorý nemusí cítiť komplexy pri konfrontácii s vlajkovými loďami konkurenčných značiek. Zaujímavá voľba!