Reklama

Meteorický roj Perzeidy dnes ponúkne fascinujúce divadlo. Ako ho sledovať?

Zdroj | Klemen Vrankar/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Klemen Vrankar/Unsplash
Zdroj | Klemen Vrankar/Unsplash

Zabudnite na 8K telky. Dnes si môžete užiť inú kvalitku – takú, akú vám neposkytne žiadna vizuálna technika na svete.

Perzeidy sú meteorický roj prinášajúci nevšedný zážitok z „padajúcich hviezd“. Pre nás je dôležité, že sú dobre viditeľné z celého územia Slovenska.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť, údajne v maxime až 100 meteorov za hodinu, a tiež preto, že ich najväčšia aktivita je okolo 12. augusta, teda v letnom mesiaci, kedy nie je problém sledovať vesmírne divadlo pokojne aj celú noc.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento rok pripadol vrchol na 13. augusta. Zdá sa, že počasie bude ideálne. Výhľad na Perzeidy však môže zmariť aj mierna oblačnosť. Skôr ako sa vyberiete pozorovať meteorický roj, mrknite na meteorologický radar. My máme dobré skúsenosti s portálom Ventusky, na ktorom si zvoľte mapovú vrstvu Oblačnosť.

Aplikáciu Ventusky si pre Android a iOS môžete stiahnuť do vášho smartfónu bezplatne.

Ostáva vyriešiť ešte jeden civilizačný problém. Opäť pomôžu technológie, konkrétne mapa svetelného smogu. Tá pomerne presne ukáže miesta, kde sa končia svetelné hranice miest a v ktorej lokalite budete mať perfektný výhľad na Perzeidy. Jednu z takýchto máp nájdete na webstránke lightpollutionmap.info.

Tam ľahko nájdete vaše mesto na mape – manuálne, alebo podľa vyhľadávacieho poľa. Je pohodlné a rovnako jednoduché je aj zorientovať sa na nej. Čím „teplejšia“ farba, tým väčší svetelný smog, čiže horší výhľad na oblohu.

Stránky Light Pollution Map môžete mať aj v smartfóne v podobe platenej aplikácie. Light Pollution Map je pre Android a iOS k dispozícii za 3,99 €.

Light Pollution Map

Viete, že Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú slzičky svätého Vavrinca? Činné sú totiž okolo 10. augusta, čo je sviatok svätého Vavrinca. O Perzeidách vieme už z čínskych záznamov, uvádzajú, že v roku 36 bolo zaznamenaných viac než 100 meteorov. V 60. rokoch 19. storočia vypočítal taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli dráhu prúdu meteoroidov, ktoré meteory spôsobujú. Zistil, že sa zhoduje s dráhou kométy Swift-Tuttle.

V auguste je tesne po západe Slnka dobre viditeľný aj Mars, planéty Jupiter a Saturn môžete vidieť takmer celú noc, Venuša vychádza na oblohu ráno pred východom Slnka.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.