Rozšírená realita (augmented reality, AR) sa dostáva čoraz viac do povedomia vďaka prenosným, či skôr na hlave nositeľným aplikáciám ako Google Glass alebo konkurenčné projekty. Nedávno sme vás informovali o okuliaroch pre AR Wrap 1200AR od firmy Vuzix. Prototyp smartfónu v podobe inteligentných okuliarov prezentoval na výstave CEATEC JAPAN 2012 aj japonský operátor NTT DoCoMo.
Pozrite si: Japonský operátor nám chce nasadiť smartfóny na hlavy
Nosenie nadupaných inteligentných okuliarov síce môže vyzerať „in“, ale z praktického hľadiska je skôr „out“. Prototypy Google Glass síce vyzerajú subtílne, ale ktovie aké to bude s finálnym produktom a napríklad s výdržou batérií. O niektorých konkurenčných počinoch sa zas o estetike príliš hovoriť nedá, keďže majiteľ s nimi pripomína skôr zvárača s acetylénom, než „leva bulvárov“.
Inou cestou sa mieni vydať spoločnosť Metaio, známa svojimi softvérovými riešeniami z oblasti AR. Už tento rok chce uviesť na trh čipset Metaio AREngine určený pre smartfóny a tablety, ktorý umožní implementovať rozšírenú realitu počas celodenného používania zariadení, informoval server Chip Chick Media. Bude to možné vďaka nízkej spotrebe čipu. Čipová sada má umožniť vývojárom vytvoriť množstvo SW aplikácií z oblasti rozšírenej reality, ktoré otvoria používateľom prístup k nebývalému množstvu informácií.
Postačí napríklad zacieliť objektív kamery na konkrétnu budovu a displej zobrazí o nej podrobné informácie (ak budú existovať v databáze hoci aj niekde na internete), vrátane vnútorných priestorov a podobne. Časom by sa podobné informácie mohli dať získať aj o ľuďoch, aj keď sotva možno očakávať, že by takáto funkcia dokázala preraziť cez všetky bariéry budované okolo ochrany osobných údajov. Systém rozpoznávania a identifikácie tvári na základe záberov z kamery je však už dostatočne prepracovaný, takže by podobné funkcie mohli byť k dispozícii aspoň bezpečnostným zložkám. Budeme sa kvôli súkromiu na ulici maskovať? Nuž nosenie závoja môže mať aj isté výhody.
Nie je celkom isté, či bude smartfón, alebo tablet pohodlné používať ako okno do rozšírenej reality. Manipulovať s nimi vo zdvihnutej polohe môže byť dlhodobo nepohodlné. Rozmachu AR aplikácií sa teda možno dočkáme až po masovom rozšírení rôznych AR okuliarov.
Foto: Chip Chick Media