Reklama

Meta kvôli novému zákonu ukončuje v Kanade prístup k spravodajstvu

Zdroj | unsplash/Christin Hume
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Christin Hume
Zdroj | unsplash/Christin Hume

Spoločnosť Meta oznámila, že v čase, keď senát krajiny schválil zákon o online správach, odstráni spravodajské správy z Facebooku a Instagramu, a to priamo v Kanade. Nová legislatíva sa viac sústreďuje na veľké technologické spoločnosti.

Oficiálne sa legislatíva nazýva Bill C-18 a prinúti technologické spoločnosti ako Meta a Google rokovať s vydavateľmi spravodajských správ a platiť im za ich obsah. Meta je už nejaký čas hlasným odporcom tohto zákona o online správach. Nick Clegg, prezident pre globálne záležitosti spoločnosti Meta sa vyjadril, že:

Obsah pokračuje pod reklamou

Požiadať v roku 2023 spoločnosť sociálnych médií, aby dotovala vydavateľov správ za obsah, ktorý nie je pre našich používateľov až taký dôležitý, je ako žiadať poskytovateľov e-mailových služieb, aby platili poštové služby, pretože ľudia už neposielajú listy.
Zdroj | Darya Ezerskaya

Spoločnosť Meta neposkytla časový plán odstránenia spravodajských správ zo svojich platforiem, ale uviedla, že sa tak stane skôr, ako Zákon o online spravodajstve nadobudne účinnosť. To je presne pol roka po tom, ako dostane kráľovský súhlas. Tradičné médiá si tento zákon veľmi pochvaľujú, pretože podľa nich  to bude viesť ku zvýšeniu spravodlivosti na trhu digitálneho spravodajstva.

Meta už testuje blokovanie správ pre zhruba 5 % kanadských používateľov. Google tiež testoval blokovanie obsahu správ pre niektorých kanadských používateľov, ale vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že stále pracuje s vládou na potenciálnom riešení.

Pozrite si

Ďalšia značka smartfónov sa sťahuje z nemeckého trhu, odíde aj od nás?

Meta v minulosti odstránila spravodajské správy v celej krajine. Bolo to na platforme Facebook v Austrálii v roku 2021. Dôvodom bol rozpor so zákonom podobným tomu kanadskému, ale spravodajské správy vrátila hneď po tom, čo austrálska vláda tento zákon novelizovala.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.