Reklama

Merecedes má kamión, v ktorom si vodič môže pokojne počas jazdy zdriemnuť

Marek Šimunek

Volvo maká na ochrane chodcov a cyklistov v mestách, Mercedes-Benz zase na autonómnych kamiónoch, ktoré budú brázdiť diaľnice a znížia počty nehôd spôsobených únavou vodičov kamiónov. Novinka, ktorá nesie pracovný názov Future Truck 2025 síce nepôsobí tak futuristicky, ako kamión od Walmartu a nie je schopná autonómnej jazdy v meste, ako niektoré menšie autá, ale v momente keď tento zázrak šofér dostane na diaľnicu môže si kľudne oddýchnuť. Dokonca je oddychu prispôsobená aj samotná kabína, kde si vodič môže od volantu odsunúť sedadlo, aby mohol oddychovať v lepšej polohe.

Daimler Future Truck 2025

Pre autonómnu jazdu na diaľnici používa Future Truck 2025 sadu duálnych kamier a rôznych radarov. Okrem plynulej jazdy je schopný aj vyvarovania sa nebezpečenstvám a dokonca v prípade potreby uvoľniť jazdný pruh pre vozidlá s právom prednostnej jazdy. V momente keď tento kamión prejde do autonómneho režimu zmení sa osvetlenie z bieleho na modré. Ostatný účastníci premávky tak hneď budú vedieť, že tento kamión si ide po ceste sám.

Okrem menšej únavy vodiča má toto riešenie pozitívny vplyv aj na celkové náklady, nakoľko Future Truck 2025 je schopný plynulejšej jazdy, ktorá sa pozitívne odzrkadľuje na konečnej spotrebe. Samozrejme podobné kamióny neuvidíme na cestách tak skoro. Rádovo môžeme rátať s horizontom desiatich rokov, nakoľko okrem vyladenia technológie je potrebné upraviť legislatívu tak, aby podobné autonómne vozidlá mohli vôbec vyraziť na cesty. Ak sa tak stane, vodiči kamiónov určite ocenia možnosť oddýchnuť si na dlhých nudných cestách, ktorými diaľnice určite sú.

Daimler Future Truck 2025

Foto: Daimler

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.