Reklama

Mercedes-Benz využíva vo svojich nových autách umelú inteligenciu ChatGPT!

Zdroj | Mercedes-Benz
Zdroj | Mercedes-Benz
Stanislav Vinc
Zdroj | Mercedes-Benz
Zdroj | Mercedes-Benz

Bolo iba otázkou času, kedy niektorá zo spoločností využije inteligenciu služby ChatGPT ako náhradu za hlasových asistentov. Nikto však zrejme nečakal, že medzi prvými v tomto smere bude automobilka.

Opýtať sa prakticky čokoľvek aktuálne najpopulárnejšej umelej inteligencie, budú môcť ako prví majitelia vozidiel značky Mercedes-Benz.

Hlasové ovládanie vo vozidlách nie je žiadnou novinkou, no od svojho prvotného príchodu táto funkcionalita urobila len malé pokroky. Určená je primárne na zadávanie cieľov do navigácie, ovládanie multimédií či vytáčanie telefónnych čísiel z kontaktov, pričom niektoré z nich zvládnu vodičovi poskytnúť aj informácie o počasí, dopravnej situácii alebo blížiacich sa udalostiach z jeho kalendára.

Obsah pokračuje pod reklamou

Oveľa lepšie na tom nie sú ani hlasoví asistenti zabudovaní do smartfónov, ktorí začali po úvodnom prudkom vývoji stagnovať a po boku aktuálnych modeloch umelej inteligencie, akými je aj model GPT-4 využívaný četbotom ChatGPT, sa už pri nich čoraz ťažšie hovorí ako o umelej „inteligencii“. Hoci hlasové ovládanie vo vozidlách Mercedes-Benz patrí medzi jedno z najlepších na trhu, po novom bude ešte inteligentnejšie a prekoná aj hlasových asistentov, ako sú Siri, Google Assistant či Alexa.

Zdroj | Mercedes-Benz

Zmieňovaný četbot ChatGPT bude dostupný vo vozidlách s rozhraním MBUX a to konkrétne v rámci verejného beta testovania, do ktorého sa budú v priebehu najbližších zhruba troch mesiacov zapojiť vodiči v Spojených štátoch. Stačí, ak svojmu vozidlu povedia „Hey Mercedes, I want to join the beta programme“ (Ahoj, Mercedes, chcem sa zapojiť do beta programu).

Integrácia jazykového modelu ChatGPT spolu so spoločnosťou Microsoft do nášho chráneného cloudového prostredia je skutočným míľnikom na ceste k tomu, aby sme z auta urobili centrum digitálneho života. Existujúce funkcie hlasového asistenta Hey Mercedes, napríklad zadávanie údajov do navigácie, vyhľadávanie počasia a iné, sa v rámci nášho beta programu rozširujú o schopnosti ChatGPT. Týmto spôsobom chceme umožniť rozhovory s prirodzenými dialógmi a doplňujúcimi otázkami. Naši zákazníci sa pritom vždy môžu spoľahnúť, že zabezpečíme najlepšiu možnú ochranu ich údajov. Všetko je zamerané na veľký cieľ: nanovo definovať vzťah s vaším vozidlom Mercedes.”, uviedol Markus Schäfer, člen predstavenstva spoločnosti Mercedes-Benz Group AG. Vedúci oddelenia technológií, vývoja a nákupu

Nemecká automobilka samozrejme nerobí úplné kamikadze a do svojich vozidiel nepúšťa rovnakú verziu četbota, akú si môžete vyskúšať na adrese chat.openai.com. Mercedes pre tento účel využil cloudovú platformu Azure OpenAI Service od Microsoftu, ktorá je upravená pre komerčné účely a zároveň umožňuje automobilke zachovať si suverénnu kontrolu nad IT procesmi na. pozadí. Hlasové vstupy testujúcich vodičov sa ukladajú v Mercedes-Benz Intelligent Cloud, kde sa anonymizujú a následne analyzujú.

Nasledujúce tri mesiace chce Mercedes-Benz využiť na zbieranie dát pre prípadné vylepšenie hlasového asistenta a jeho možnú expanziu do ďalších regiónov a ďalších jazykov. Keďže samotný ChatGPT si bez problémov poradí aj so slovenčinou, je celkom možné, že sa touto cestou za volantom konečne dočkáme aj kvalitného hlasového asistenta plnohodnotne komunikujúceho v našom jazyku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.