Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mercedes-Benz EQE prichádza aj ako SUV, so skvelými technológiami a luxusom

Mercedes-Benz EQE prichádza aj ako SUV, so skvelými technológiami a luxusom
Zdroj | Daimler
Zdroj | Daimler
Tomáš Kuník
Mercedes-Benz EQE prichádza aj ako SUV, so skvelými technológiami a luxusom
Zdroj | Daimler
Zdroj | Daimler

Automobilka Mercedes-Benz predstavila nový elektromobil pod značkou Mercedes-EQ. Očakávaný model Mercedes-Benz EQE SUV sľubuje dojazd až 590 kilometrov, tie najmodernejšie technológie a luxus prémiovej značky.

Po EQS, EQE a EQS SUV je EQE SUV štvrtý elektromobil automobilky, ktorý využíva novú elektrickú platformu. K dispozícii bude v troch rôznych motorizáciách, a to v závislosti od výkonu či pohonu všetkých štyroch kolies. Oproti sedanu EQE je verzia SUV o niečo menšia, no zároveň je najpriestrannejšia vo svojej triede.

Rázvor kolies je skvelých 3030 milimetrov, pričom na dĺžku má 4 863 milimetrov, na šírku 1 940 milimetrov a na výšku 1 686 milimetrov. Pod podlahou sa skrýva vysokonapäťový akumulátor so zatiaľ nezverejnenou kapacitou, ale zárukou 10 rokov alebo 250 tisíc kilometrov. Zverejnený však bol dojazd, ktorý sa v závislosti od verzie a jazdného štýlu pohybuje od 459 do 590 kilometrov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Daimler

Papierová spotreba sa pritom pohybuje od 17,7 do 22,7 kWh / 100 km. Ak si prerátame spotrebu s dojazdom, batéria EQE SUV by mala mať využiteľnú kapacitu okolo 104 kWh. Nabíjanie akumulátora je možné jednosmerným prúdom s výkonom 170 kW, vďaka čomu je možné za 15 minút získať až 220 kilometrov dojazdu. Palubná nabíjačka je sériovo 11 kW, ale za príplatok je možné dostať 22 kW.

Najefektívnejšia verzia 350+ SUV je vybavená jedným elektromotorom s pohonom zadných kolies a maximálnym výkonom 215 kW a krútiacim momentom 565 Nm. Stredná verzia 350 4MATIC SUV poskytuje rovnaký výkon, avšak je vybavená dvojicou motorov a pohon všetkých štyroch kolies a tiež poskytuje vyšší krútiaci moment až 765 Nm. Najvýkonnejšia verzia 500 4MATIC SUV zvyšuje výkon na 300 kW a krútiaci moment až na 858 Nm.

Zdroj | Daimler

Samozrejmosťou je luxus, komfort a špičkové technológie. O pohodlie pri jazde sa staré nielen sériové, ale najmä príplatkové vzduchové pruženie AIRMATIC s kontinuálne nastaviteľným tlmením ADS a možnosťou zvýšiť svetlú výšku až o 3 centimetre. Pre ešte lepšiu obratnosť v teréne je k dispozícii režim Terén a príplatkové natočenie zadnej nápravy až o 10 stupňov. Vybrať si tiež môžete z 19 až 22 palcových diskov kolies.

O svetelný komfort sa starajú DIGITAL LIGHT v rámci príplatkovej výbavy s matrix funkciou či možnosťou kresliť pomocné značky priamo na vozovku. Podrobné informácie o vozidle, okolí a plánovanej trase poskytuje MBUX, ktoré môže byť súčasťou 141 centimetrovej hyperoprazovky, ktorá je zložená z troch samostatných displejov.

Istotu na cestách poskytuje moderná navigácia s elektrickou inteligenciou. Dokáže naplánovať trasy bez obmedzení a zároveň berie do úvahy mnohé parametre, vďaka čomu presne odhadne dojazd. Pri dlhých cestách zároveň za vás naplánuje najvhodnejšie zastávky na nabíjanie.

Konkurenčných elektrických SUV v danej kategórii nie je veľa, avšak najbližšie je BMW iX a prípadne Tesla Model Y alebo Model X.