Reklama

Meizu Zero je prepadák, nikto nechce smartfón bez portov

Zdroj | Meizu
Stanislav Vinc
Zdroj | Meizu
Zdroj | Meizu

V januári spoločnosť Meizu predstavila prvý smartfón bez tlačidiel, reproduktorov a portov – Meizu Zero. Kto by chcel takýto smartfón? Z neúspešnej crowdfundingovej kampane je jasné, že takmer nikto.

Meizu Zero bol predstavený v januári tohto roku ako prvý smartfón, ktorý nemá žiadne fyzické tlačidlá, otvory pre reproduktory, sloty a dokonca ani porty. Fyzické tlačidlá boli nahradené kapacitnými panelmi, reproduktory nahradil piezoelektrický menič, SIM kartu nahradila eSIM a na nabíjanie mala slúžiť proprietárna, ale rýchla bezdrôtová nabíjačka.

Zdroj | Meizu

Tento smartfón sa nemal dostať do predaja klasickým spôsobom, ale cez crowdfundingovú kampaň na portáli Indiegogo, cez ktorú spoločnosť zbierala peniaze na jeho výrobu a zároveň zisťovala potenciálny záujem zo strany trhu. Základná verzia bola dostupný za 1 299 dolárov a špeciálna až za neuveriteľných 2 999 dolárov.

Zdroj | Meizu

Kampaň napokon podporilo iba 29 skalných fanúšikov, ktorí spoločne prispeli celkovo 45-tisíc dolárov. Špeciálnu edíciu za 2 999 dolárov, ktorú mala spoločnosť dodať ešte v januári, si dokonca predobjednal iba jeden človek. Keďže kampaň nebola úspešná, všetci podporovatelia dostanú svoje peniaze naspäť.

Zdroj | Meizu

Jack Wong, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meizu, sa snažil túto situáciu zachrániť veľmi nešťastným spôsobom. Na oficiálnom diskusnom fóre spoločnosti sa vyjadril, že tejto crowdfundingový projekt bol len výplodom marketingového oddelenia a smartfón bez portov nikdy nebol predurčený na masový predaj.

Pozrite si

Samsung Galaxy Fold vs. Huawei MateX – ktorý skladací smartfón je lepší?

Môžeme polemizovať o pravdivosti tohto tvrdenia. Ak spoločnosť chcela využiť Meizu Zero iba na získanie pozornosti verejnosti a médií, mohla tak urobiť aj bez spustenia crowdfundingovej kampane a bez výroby plne funkčných kusov. Napokon to vyzerá tak, že sa Jack Wong iba snaží zmierniť neúspech tohto celého projektu.

Neúspech spoločnosti Meizu samozrejme neznamená, že v budúcnosti na trh neprídu smartfóny bez portov, tlačidiel a reproduktorov aj od ostatných výrobcov. Tí už s touto myšlienkou koketujú aj dnes, keď zo smartfónov postupne odstraňujú 3,5-mm jack, fyzické SIM karty a výnimočne aj reproduktory.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.