Reklama

MeeGo: nová skratka, ktorá sa čoskoro dostane do povedomia

Marek Šimunek

Najneočakávanejšie spojenie sa na MWC 2010 stalo skutočnosťou. Na utorkovej tlačovej konferencii bolo oznámené spojenie síl gigantov Nokia a Intel a vytvorenie novej platformy pre mobilné operačné systémy nazvanej MeeGo.

 MeeGo OS

MeeGo je softvérová platforma, ktorá vznikla spojením Nokiáckeho systému Maemo a Inteláckeho linuxového systému Moblin. Cieľom spojenia oboch firiem bolo vyvinúť platformu, ktorá bude môcť bežať na akomkoľvek zariadení, ktoré si viete predstaviť. Jej prítomnosť sa teda neočakáva len v mobilných telefónoch, ale aj počítačoch, netbookoch, tabletoch, či dokonca v automobiloch. Prvé modely pracujúce na tejto platforme by mali byť predstavené už koncom tohto roka. MeeGo bude teda predstavovať asi najväčšieho konkurenta Google a jeho nového operačného systému Chrome OS rovnako ako pre iPhone OS a najnovšiu verziu Windows Phone 7 Series. Zástupca riaditeľa Intelu na konferencii povedal, že „považuje za dôležité to, že v oblasti softvéru je ešte stále priestor pre inovácie.“ Nokia bude naďalej popri novej platforme MeeGo vyvíjať aj svoj operačný systém Symbian.

 

MeeGo bude Open Source

MeeGo predstavuje veľkú príležitosť pre vývojárov, nakoľko podľa vyjadrení Nokie bude softvér vyvinutý pre MeeGo fungovať na celej škále zariadení, ktoré budú s touto platformou v budúcnosti predstavené a pritom aj na zariadeniach s operačným systémom Symbian S60. Intel aj Nokia plánujú predávanie aplikácií pre MeeGo pomocou obchodov s aplikáciami Nokia Ovi Store a Intel  AppUp Store. Celý systém založený na linuxovom jadre bude Open Source, čo bude znamenať neobmedzený vývoj užívateľských prostredí a aplikácií zo strany vývojárov. Nokia a Intel predpokladajú, že ich nový výtvor MeeGo bude celosvetovo prijatý a podporovaný veľkými výrobcami hardvéru a rôznymi operátormi. To či sa tak naozaj stane však zatiaľ ostáva hudbou budúcnosti. Isté je však to, že sa máme na poli mobilnej komunikácie na čo tešiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.