Reklama

MeeGo, Nokia N9 a N950 naživo!

Drahomír Piok

Ako ste si už včera mohli prečítať, Nokia predstavila svoju novú vlajkovú loď s operačným systémom MeeGo. Priamo k Nokii N9 som sa dostal včera na tlačovej konferencii v Prahe, kde som mal príležitosť si ju vyskúšať a získať prvé dojmy z používania. Na moje veľké prekvapenie sa v Prahe objavila aj menej známa Nokia N950, ktorá vyzerala úžasne…, no viac už v článku.

Nokia N9, N950

Fotografované Nokiou X7

V tajnosti do poslednej chvíle

Po dlhom čase sa viac-menej konečne podarilo Nokii udržať telefón v tajnosti takmer do poslednej chvíle a jeho predstavenie bolo miernym šokom. Po mesiacoch „šuškania“ a dohadov tu máme konečne prvý plnohodnotný telefón s MeeGom. Telo je tvorené z jedného kusu polykarbonátu, do ktorého je vsadená všetka elektronika. Telefón sa v rukách drží dobre a pohodlne, nezanechávajú sa na ňom odtlačky prstov a má príjemnú hmotnosť. S 3,9“ AMOLED obrazovkou nepôsobí ako veľká „ping-pongová raketa“ ale ako primeraný rozmer pre mobilné zariadenia. Menšie sklamanie som zažil pri zistení absencie hardvérovej spúšte a mini/micro HDMI konektora. Predsa len pripojenie cez AV vstup už nie je pri HD videách to pravé orechové. Nebudem opisovať všetky hardvérové špecifikácie (technické špecifikácie sú vo včerajšom článku), avšak v skratke, Nokiu N9 poháňa 1 GHz procesor s grafickým čipom a 1 GB pamäte RAM. Chod systému bol aj v predfinálnej vzorke výborný a odozva sa dá porovnávať s dvojjadrovými Androidmi alebo iPhonom 4. S iPhonom 4 má ešte jednu spoločnú vlastnosť. Namiesto klasickej sim karty používa N9 micro sim kartu. Dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať aj u ďalších nadchádzajúcich telefónov, pretože šetrí drahocenné miesto.

Nokia N9, N950

Fotografované Nokiou X7

S MeeGom a bez aplikácií?

Nový spôsob ovládania „swipe“ je jednoduchý, intuitívny a veľmi rýchly. V základom rozhraní sa pracuje na troch obrazovkách. Prvá zobrazuje mriežku aplikácií, druhá zoskupuje všetku komunikáciu telefónu a upozornenia (sms, mms, e-mail, sociálne siete) a na poslednej vidíme náhľad spustených aplikácií, skrátka multitasking. Keď sme už pri tých aplikáciách, väčšina odporcov OS MeeGo tvrdí, že nie sú preň žiadne aplikácie. Opak je pravdou, spoločnosť Nokia pripravila tento operačný systém tak, že veľká väčšina aplikácii na OVI store je 100 % kompatibilná. Jednoducho iba stačí, aby vývojár aplikáciu prekompiloval jedným kliknutím. Verím v sľubnú budúcnosť tohto systému, pôsobí veľmi prehľadne a sympaticky. Do predaja by mal vstúpiť podľa neoverených informácii ešte možno počas leta. Cena je zatiaľ veľkým otáznikom a ostáva len dúfať, že nebude najväčšou prekážkou vlastniť tento exkluzívny telefón. Ak niekto hľadá v N9 nástupcu N900, nenájde ho. Tento telefón je určený pre široké masy a nie pre špecifickú skupinu geekov. Sám som bol z toho trošku sklamaný, no malý plamienok nádeje stále živila záhadná Nokia N950.

Nokia N9, N950

Fotografované Nokiou N9

Nokia N950 len pre vyvolených

Kde sa vzala tu sa vzala, na tlačovej konferencii sa objavila ako blesk z jasného neba. Áno, k videniu bol aj tento skvostný kus polykarbonátu s QWERTY klávesnicou. Ak mám pravdu povedať, mne sa N950 dokonca páčila viac ako Nokia N9, ale to je vec názoru a vkusu. O bližších špecifikáciách nikomu do reči nebolo, avšak dá sa povedať, že je to stále N9, no s prístupnejším systémom a možno mierne upraveným hardvérom. Pre verejnosť nebude nikdy dostupná, Nokia bude jednotlivé kusy zapožičiavať vývojárom pre podporu tvorenia nových a nových aplikácií. Je to nesmierna škoda, pretože výborných telefónov s QWERTY klávesnicou je už iba ako šafranu.

Nokia N9, N950

Fotografované Nokiou N9

TIP: Vo fotogalérii nájdete ešte viac fotografií týchto dvoch noviniek. Predom sa ospravedlňujem za kvalitu, no kvôli okolnostiam som musel fotografovať aj Nokiou X7. Ostré snímky sú fotené novinkou N9. Nekvalitné som zanechal aj z toho dôvodu, aby ste sami videli rozdiel medzi 8 Mpx bez autofokosu (X7) a s ním (N9).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.