Reklama

MeeGo neumrelo, iba spalo a chystá sa jeho návrat!

Marek Šimunek

Aj vy ste už nad operačným systémom Meego mávli rukou? Ešte tak nerobte, MeeGo žije! Záujem o operačný systém, ktorý Nokia opustila potom ako sa dala na cestu Microsoftu totižto prejavila Fínska startup spoločnosť Jolla. Milovníci tohto systému sa možno čoskoro dočkajú aj nového smartfónu postaveného práve na MeeGo.

Jolla MeeGo

Predpokladám, že väčšina našich čitateľov pozná pojem startup. Pre menšie percento čitateľov, ktorí toto slovo ešte nepočuli a poriadok v článku, však uvediem, že sa jedná o začiatočnícke spoločnosti, alebo spoločnosti, ktoré sú ešte len v priebehu zakladania a doposiaľ nezačali s komerčným predajom svojich výrobkov. Presne do tejto kategórie patrí aj Fínska spoločnosť Jolla, ktorá má viac ako smelé plány s Nokiou odvrhnutým operačným systémom MeeGo. MeeGo za niečo cez dva roky svojej existencie nerozvíril vody operačných systémov v takej miere ako Nokia pôvodne pri predstavení svojej spolupráce s Intelom predpokladala. Možno aj to bol jeden z dôvodov prečo sa v Nokii rozhodli nechať MeeGo na pospas osudu a siahnuť po mobilných oknách. Toto rozhodnutie istotne nepotešilo a tí, ktorí si tento mladý systém zamilovali sa môžu tešiť na svetlejšiu budúcnosť.

Jolla MeeGo

Fínska spoločnosť Jolla vidí práve v MeeGo talent, tak ako ho vidí učiteľ hudobnej výchovy v žiakovi základnej školy. Podľa vyjadrení spoločnosti Jolla, Nokia a Intel vytvorili niečo výnimočné a tak má s týmto systémom odvážne vízie. Spoločnosť sa na svojej Facebookovej stránke nechala počuť, že s pomocou svetových sponzorov a investorov vytvorí ten najlepší smartfón na svete. Odvážne tvrdenie, či sa ho však podarí aj naplniť ukáže až čas. Isté je, že skupinka nadšencov môže za určitých podmienok tento operačný systém skutočne zachrániť a MeeGo si aj za dobu svojej krátkej existencie získal pomerne veľký okruh nadšencov. Tvrdá doba bojov medzi gigantami ako iOS, Google Android a Windows Phone však príliš nepraje novým operačným systémom a tak nám nezostáva nič iné ako držať MeeGo a spoločnosti Jolla palce.

Jolla MeeGo

Foto: Jolla Facebook

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.