Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Maxcom Smart MS514 LTE – vstupná brána k smartfónom

Maxcom Smart MS514 LTE – vstupná brána k smartfónom
Imrich Maťo
Maxcom Smart MS514 LTE – vstupná brána k smartfónom
69 %
Mobilné telefóny Maxcom poznáme predovšetkým ako zariadenia klasickej konštrukcie s mechanickými tlačidlami a jednoduchým ovládaním, vhodné najmä pre seniorov, prípadne najmenej náročných používateľov, ktorí potrebujú telefonovanie a SMS. Teraz je však od tejto poľskej značky k dispozícii aj smartfón s OS Android. Čím púta pozornosť?

Výhody

  • tri samostatné sloty kariet
  • výdrž batérie
  • výborný displej a automatický jas

Nevýhody

  • nepodsvietené tlačidlá
  • chýba notifikačná dióda
  • malá vnútorná pamäť

Lacných mobilných telefónov, ktoré sú dodávané prevažne čínskymi výrobcami, je neúrekom. Počin poľského výrobcu Maxcom, vstúpiť do vôd Android smartfónov, preto možno považovať za odvážny. Maxcom sa však nehrnie „do boja“ s veľkými hráčmi na poli top smartfónov. Pokračuje vo svojej misii oslovovať klientelu medzi menej náročnými či začínajúcimi používateľmi. A robí dobre.

Napríklad, dizajn modelu Smart MS514 by som charakterizoval ako prívetivý a moderný. Jemné zaoblenia bočných strán k zadnej umožňujú pohodlné držanie telefónu, čím uľahčujú celkovú manipuláciu s ním. Zadná strana je lesklá, takže sa pripravte na jej časté čistenie od odtlačkov.

Kryt zadnej strany je odnímateľný. Stačí ho, najlepšie v spodnej časti, jemne podobrať nehtom a pomaly opatrne dať dole. Ako iste tušíte, jeho odobratím sa dostanete k vyberateľnej batérii (viac o nej neskôr) a k slotom kariet. Tie sú tri. Našťastie. To znamená, že využijete plnohodnotný režim Dual SIM súčasne s vloženou microSD kartou. Mimochodom, SIM karty do tohto telefónu budete potrebovať v rozmere micro.

Rokmi testovania som si zvykol každý mobilný telefón osobne odvážiť a nespoliehať sa len na údaj výrobcu. Pri tomto váha ukázala 131 gramov, čo je v dnešnej dobe masívnych a „ťažkých“ telefónov veľmi prijateľná hodnota. Smart MS514 LTE vás tak nebude ťažiť ani v ruke, ani vo vrecku nohavíc či saka.

Jeho displej má veľkosť 5 palcov a rozlíšenie HD, teda 720 x 1 280 px. Ak by ste predpokladali, že ide o jednoduchý TFT panel, tak ste na omyle. Do činenia tu máme s IPS zobrazovačom. A verte mi, je to na ňom aj partične vidieť. Navyše má aj automatické prispôsobenie jesu.

Pri tejto zmienke mi napadá, že nedávno som testoval model prémiovej značky, ktorý je o viac ako 100 % drahší, a pritom stále má iba „obyčajný“ displej bez autoregulácie jasu… Za toto si proste Maxcom Smart MS514 LTE zaslúži pochvalu.

Naopak, škoda, že micro USB a 3,5 mm audio konektor nie sú vedľa seba na jednej strane, ale oproti sebe na náprotivných stranách. Mne proste toto rozloženie nevyhovuje. To však telefónu neuberá z jeho funkčnosti. Tlačidlá ON/OFF a hlasitosti sú na pravom boku. No ani ľaváci by nemali mať problém s ich manipuláciou.

Hlavné ovládače telefónu, trojica dotykových tlačidiel pod displejom, na mňa spočiatku pôsobili mätúco. Najskôr im musím vytknúť, že nie sú podsvietené. V tme budete dosť ťažko triafať, kde je ktoré. No zaskočili ma pri nich dve veci.

Nemajú jednoznačné piktogramy, označujúce ich funkčnosť. Takže mi nejaký ten čas trvalo, kým som si zvykol, že tlačidlo Späť je na pravom okraji. No a ľavé tlačidlo neslúži na zobrazenie posledných spustených aplikácií – funkcií, čiže Multitasking. Ten sa aktivuje podržaním stredného domovského tlačidla! A načo je to ľavé? Na zobrazenie Menu tej-ktorej aplikácie alebo funkcie telefónu…

Kde som len toto naposledy videl…? No keď si uvedomím, že tento smartfón si rozbalí a začne používať niekto, kto nevie, že väčšina dnešných mobilov to má inak, tak mu to ani nemôžem vytknúť ako nedostatok. Je to len vec zvyku.

Smart MS514 je poháňaný štvorjadrovým procesorom MediaTek MT6737, 1,25 GHz. Súčasťou tejto čipovej sady je grafika Mali-T720. Operačná pamäť má veľkosť 1 GB, pre systém súbory je určený 8 GB pamäťový modul. Nie je to veľa, ale na multimédiá poslúži zmienená microSD karta. Operačným systémom je Android vo verzii 6.0.

Vzhľadom na cenovú kategóriu telefónu a cieľovú skupinu zákazníkov to považujem za primerané. Preto ma príjemne prekvapil výsledok testu AnTuTu na hranici takmer 25 300 bodov. Čakal som o dosť menej. Jednoduché funkcie, ako kalkulačka, kalendár, uskutočnenie hovoru či písanie správ telefón vykonával spoľahlivo. Pri náročnejších aplikáciách mu to už, pochopiteľne, trvá o niečo dlhšie.

Neodpustil som si, aby som na ňom nevyskúšal aspoň Real Racin 3. Síce s viditeľným „lagovaním“, ale úvodné ľahké preteky s pomalšími autami zvládol solídne. Po nahratí pokročilých dát z herného cloudu a spustení preteku z vyšších levelov už bolo jasne vidieť, že predsalen na toto Maxcom Smart MS514 LTE určený nie je. Nič vám však nebude brániť zahrať si menej náročné hry, napríklad z kategórie puzzle alebo logických.

Softvérovú výbavu okrem bežných Google aplikácií tvorí aj FM rádio, Správca súborov, alebo aj samostatný internetový prehliadač. Tu ma však predovšetkým zaujal tzv. BIG Alarm. No, tak ten je naozaj veľký.

Nielen, že má dostatočne veľké ovládacie plochy, ale aj zobrazované číslice a popisy. Veľmi jednoducho a rýchlo si na ňom nastavíte čas budenia či opakovanie, alebo zmeníte zvuk budíka. Vďaka tomu tento budík môžu bez problémov ovládať i starší ľudia. Chcelo by to však viac takto prispôsobených aplikácií.

Využitiu sa neminie ani zadný fotoaparát s 8 Mpx snímačom. Disponuje jednak automatickým zaostrovaním, ktoré je dostatočne presné, ale aj LED diódou. Dokonca má aj niekoľko režimov (Noc, Západ slnka, Svetlo sviečky), efektov (mono, sépia, voda, negatív), ale aj vyváženie bielej či doladenie ostrosti, odtieňa, jasu atď.

Dokáže zaznamenávať aj časozber, či sériové snímky, a nastavíte si aj ISO do 1600. Pri videu je jeho maximom HD.

A kvalita fotiek? Jasné, nie sú to výstavné kúsky, ale pri troche snahy a správnom nastavení sa dajú nasnímať aj pekné zábery. Všimnite si vzorové fotky pod článkom. A to vôbec neboli „dobré svetelné podmienky“.

Na záver som si tradične nechal skúsenosť s batériou. Tá má kapacitu 2 200 mAh. Zdanlivo nie veľa. Ale vzhľadom na použitý hardvér v telefóne je jej výdrž veľmi dobrá. Pri intenzívnejšom používaní (bez hier a steamovania videí) dokázala vydržať 1,5 až dva dni. Ak som využívanie telefónu obmedzil na to najnutnejšie, čo sa od neho očakáva, hravo som sa prehupol aj cez tri dni.

Maxcom Smart MS514 LTE je zaujímavý smartfón. To, že nie je prémiovej japonskej, juhokórejskej, alebo čínskej značky a jeho cena je pod hranicou 100 € neznamená, že ide o podradné zariadenie. Pri teste takéhoto telefónu nie je namieste byť rozmaznaný high-end modelmi, ale treba sa vžiť do používateľa, pre ktorého je určený. Preto som dospel k názoru, že do bodky splní to, čo sa od neho očakáva. Navyše pridáva kvalitný IPS displej, tri samostatné sloty pre karty a dlhú výdrž batérie. No a podčiarkuje to svieži a moderný dizajn.

Vzorové fotografie: