Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Materskú, dôchodok či PN-ku si už skontrolujete aj z domu, cez nový portál

Materskú, dôchodok či PN-ku si už skontrolujete aj z domu, cez nový portál
Zdroj | TECHBOX
Stanislav Vinc
Materskú, dôchodok či PN-ku si už skontrolujete aj z domu, cez nový portál
Zdroj | TECHBOX
Zdroj | TECHBOX

Sociálna poisťovňa dnes predstavila nástupcu svojej súčasnej elektronickej aplikácie Individuálny účet poistenca. Nový Elektronický účet poistenca má potenciál nahradiť osobné návštevy pobočiek poisťovne. V porovnaní s predchodcom bude krajší, intuitívnejší a funkčný aj na smartfónoch.

Do bánk chodievame osobne čoraz zriedkavejšie a už aj mnohú komunikáciu so štátom môžeme vybaviť z pohodlia domova či kancelárie. Individuálny účet poistenca, ktorý mal túto úlohu plniť v Sociálnej poisťovni, však nespĺňal súčasné požiadavky poistencov, ani moderných zariadení. Na rad preto prichádza jeho nástupca.

Modernejší portál

Sociálna poisťovňa preto vyvinula nový Elektronický účet poistenca, v ktorom si bude možné skontrolovať rôzne informácie z oblasti sociálneho poistenia a zistiť, kedy má človek nárok na získanie rôznych dávok a v akej výške.

Oproti pôvodnému systému bude ten nový výrazne prehľadnejší a vďaka responzívnemu dizajnu plne funkčný na prakticky akomkoľvek zariadení vrátane tabletov a smartfónov. Obsahovať bude aj informácie o účasti v II. pilieri a prehľad poistení vrátane prehľadu období, kedy poistné neplatí napr. z dôvodu prerušenia (materská, OČR, dočasná PN a pod.).

Zdroj | TECHBOX

Elektronický účet poistenca bude užitočný aj pri zistení počtu dní poistenia a vymeriavacich základov, z ktorých bolo platené poistné. Prostredníctvom nového systému tak bude možné zistiť, či a v akej výške máte nárok na rôzne dávky – nemocenské, materské, ošetrovné, dávka v nezamestnanosti, starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a pod.

„Pre poistenca Sociálnej poisťovne sa tak Elektronický účet poistenca stáva užitočným pomocníkom i zdrojom dôležitých informácií a otvára dvere pre rýchlu a bezpečnú komunikáciu občana so Sociálnou poisťovňou aj v budúcich nových službách, vysvetlil Michal Ilko, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne.

Už 1. júna 2022 plánuje Sociálna poisťovňa do Elektronického účtu poistenca pridať elektronickú PN. Jej podrobné fungovanie priblíži poisťovňa budúci mesiac.

Ako sa doň dostať?

Pre získanie prístupu k Elektronickému účtu poistenca je potrebná jedna osobná návšteva pracoviska Sociálnej poisťovne. Tlačivo, ktoré je potrebné vyplniť, si je možné vopred stiahnuť a vytlačiť doma. Alternatívou je zaslanie žiadosti o prístup použitím elektronického občianskeho preukazu (eID) do elektronickej schránky Sociálnej poisťovne.

Pokiaľ už v súčasnosti používate existujúci Individuálny účet poistenca, navštevovať pracovisko Sociálnej poisťovne nemusíte. Do nového Elektronického účtu poistenca sa prihlásite s existujúcimi prihlasovacími údajmi alebo pomocou elektronického občianskeho preukazu.