Reklama

Materiál PVDF prinesie ultra-tenké reproduktory. Zlepšia televízny zvuk?

Juraj Procházka

Nielen ploché TV panely, ale aj LCD monitory s LED podsvietením, notebooky, ultrabooky, tablety a smartfóny majú problém s umiestnením elektroakustických meničov, ktoré by generovali kvalitný zvuk. Rozmery membrány sú totiž nepriamo úmerné frekvencii tónov, takže razantné a neskreslené basy reprodukované z extrémne štíhlych priestorov sú tvrdým orieškom.

piezo-repro

Samozrejme, objavujú sa riešenia, ktoré majú ambíciu tento problém rozlúsknuť, ale málokedy sú bez kompromisov.

Pozrite si: Tenké reproduktory Kyocera mieria do TV, tabletov aj ultrabookov

Nádej na prielom sa spája s materiálom PVDF (Polyvinylidene Fluoride Piezoelectric Film ). PVDF je relatívne nová trieda piezoelektrických materiálov, pričom zariadenie je tvorené tenkou plastovou polymérovou doskou s molekulami vyrovnaných v jednotnom vzore.

Čo je piezoelektrický jav? Ide o úkaz, pri ktorom v dielektriku vzniká mechanickou deformáciou elektrický náboj. Pri opačnom pôsobení (takzvanej elektrostrikcii) v týchto dielektrikách vyvoláva elektrické pole mechanické deformácie. To sa využíva aj v piezoelektrických meničoch v sirénach, alebo vo výškových reproduktoroch.

piezoelektricky-jav

Tvorca novej technológie Richard Haberkern, ktorý v minulosti spustil už niekoľko úspešných Kickstarter kampaní, odhalil niekoľko detailov o ultra-tenkých reproduktoroch na báze PVDF. Reproduktory s piezoelektrickým filmom sú k dispozícii ako DIY kit, čo ich umožní pridať do konkrétnych vyvíjaných zariadení a vytvárať nové aplikácie.

piezo-repro2

Na každej strane listu piezoelektrického materiálu je navrstvený elektricky vodivý povlak. Pre využitie materiálu PVDF v elektroakustike je potrebné elektrické pripojenie týchto vodivých povlakov na ďalšie obvody. Spájkovaním priamo k filmu to však nie je možné, pretože teplo by zničilo základný plastový materiál. Toto obmedzenie sa dá prekonať tlačou vodivej vrstvy okolo okraja každej strany fólie reproduktora.

Tak ako všetky high-tech materiály, aj tento technologický postup vyžaduje špecializovaný výrobný proces, čo je dôvodom kampane na Kickstarteri. Zatiaľ síce nie je jasné, či nové reproduktory, ktoré majú menič v podstate integrovaný v samotnej membráne, dokážu generovať zvuk dostatočnej kvality aj pre high-end zariadenia. Ich udávaný frekvenčný rozsah (od 0,001 Hz do 10 GHz) je však neuveriteľný.

Zdroj a foto: Kickstarter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.