Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Máte zmätok v Marvelovkách? Takto si ich pozriete všetky pekne chronologicky

Máte zmätok v Marvelovkách? Takto si ich pozriete všetky pekne chronologicky
Zdroj | Jaromír Kavan
Michal Sobek
Máte zmätok v Marvelovkách? Takto si ich pozriete všetky pekne chronologicky
Zdroj | Jaromír Kavan
Zdroj | Jaromír Kavan

Určite poznáte tvorbu filmového štúdia Marvel, ktoré točí filmy a seriály o superhrdinoch. Od začiatku svojej produkcie v roku 2008 už stihol natočiť množstvo snímok, ktoré nejdú v chronologickom poradí a občas je v tom zmätok.

Pozrite si

Nech vás sila sprevádza alebo ako si pozrieť Hviezdne vojny chronologicky?

Niekedy sa aj verný fanúšik stráca, v ktorom období sa daný film/seriál odohráva. Ešte väčší guláš to je pre niekoho, kto sa v tejto tvorbe neorientuje, ale chcel by si pozrieť všetky snímky, ale ideálne v chronologickom poradí, pretože vtedy to dáva najväčší zmysel. V oboch prípadoch ste klikli správne.

Zdroj | Marvel

Prinášame vám chronologicky zoradené filmy aj seriály z produkcie Marvelu, takže ak sa chystáte na filmový maratón, už budete presne vedieť v akom poradí si túto tvorbu pozrieť.

Nezabudnite, že už 14. júna na našom trhu štartuje streamovacia platforma Disney+, na ktorej nájdete všetky filmy a seriály od štúdia Marvel.

Pozrite si

Ako na Disney+? Všetko, čo potrebujete vedieť od začiatku až do konca

Zdroj | Marvel

Captain America: Prvý Avenger (2011)

Tento film je piaty v poradí nakrútený a odohráva sa počas 2. svetovej vojny. Z útleho chlapca sa vďaka séru stane supervojak s nadmernou silou – Captain America, ktorý bojuje proti nacistickej Hydre. Po obetovaní sa je na 70 rokov zamrznutý v ľade a objaví sa až v súčasnosti.

Captain Marvel (2019)

Dej prvej ženskej superhrdinky sa odohráva v roku 1995, kedy Carol Danvers pri výbuchu kozmickej kocky (Tesseractu) dostane super schopnosti a musí sa rozpamätať na svoju minulosť. Táto postava patrí medzi najmocnejších Avengerov.

Iron Man (2008)

Toto je oficiálne prvý film z produkcie Marvelu. Sleduje to, ako sa z arogantného milionára a výrobcu zbraní Tonyho Starka, z ktorého sa po jeho únose a následného vyslobodenia stane ochranca slabých. Isto sa v ňom nájdu aj milovníci hi-tech technológií.

Iron Man 2 (2010)

Druhý Iron Man pokračuje tam, kde prvý skončil. Tony Stark svetu odhalil svoju identitu Iron Mana. Vláda chce technológiu jeho obleku, a keď ho Stark odmietne odovzdať, iný výrobca zbraní Justin Hammer ukáže, že je ochotný urobiť čokoľvek, aby sa mu technológia dostala do rúk. Objaví sa aj dávny odporca Starkovho otca.

Neuveriteľný Hulk (2008)

Nejde o prvý film o Hulkovi (2003), ale o prvý film o Hulkovi z produkcie Marvelu. Jeho súperom bude jeho vlastná armádna verzia s názvom Abomination. Hlavnú úlohu hral Edward Norton, ale ten zrejme Marvel nezaujal, keďže v ďalších projektoch ho vystriedal Mark Ruffalo.

Thor (2011)

Boh hromu – Thor stratí svoju moc a je poslaný do vyhnanstva na planétu Zem. Tu musí získať späť svoje čarovné kladivo Mjolnir a zabrániť svojmu nevlastnému bratovi Lokimu, aby ovládol moc nad ich domovom – Asgardom.

Avengers: Pomstitelia (2012)

Prvá sfilmovaná tímovka, kde svoje sily spoja Iron Man, Hulk, Captain America, Thor, Black Widow a Hawkeye. V New Yorku musia čeliť Thorovmu bratovi Lokimu a jeho celej armáde Chitauri, ktorí sa rozhodli, že ovládnu planétu Zem.

Iron Man 3 (2013)

Tretí a posledný samostatný film o Iron Manovi sa odohráva šesť mesiacov po obrovskom boji v New Yorku. Tony Stark sa zaoberá spomienkami na bitku a má z nej úzkostné stavy. Navyše musí čeliť chybám zo svojej minulosti.

Thor: Temný svet (2013)

V druhom sólovom filme sa Thor vracia na Asgard, ale musí čeliť temným elfom. Kedysi ich porazil jeho starý otec. Hľadajú éter, ktorý sa neskôr ukáže ako Kameň nekonečna, čo je jeden zo šiestich najmocnejších artefaktov vo vesmíre.

Captain America: Zimný vojak (2014)

Captain America pracuje pre vládnu organizáciu Shield. Ukáže sa, že tá má napojenie na bývalú Hydru a plní jej pôvodné plány. Navyše čelí aj Zimnému vojakovi, ktorý má v sebe podobné sérum supervojaka. Nakoniec sa ukáže, že je to jeho dávny priateľ z vojny, o ktorom si myslel, že je mŕtvy.

Strážcovia galaxie (2014)

Peter Quill (Star-Lord)  je vesmírny zlodej, ktorý náhodou narazí na Kameň nekonečna. O ten má záujem aj Ronan, ktorý má za úlohu ho doniesť Thanosovi – titánovi, ktorý chce vyhubiť polovicu života vo vesmíre. Star-Lord dá nevedomky dokopy tím, ktorý musí Ronana zastaviť.

Strážcovia galaxie 2 (2017)

V tomto pokračovaní sa Peter Quill (Star-Lord)  hlbšie zamiluje do Gamory, a zároveň je nútený čeliť záhadám svojej minulosti, keď sa stretne s božskou entitou známou ako Ego, ktorý je jeho adoptívnym otcom.

Avengers: Vek Ultrona (2015)

V druhej tímovke sa Avengers rozšírili o nových členov v podobe Wandy a Pietra Maximoffovcov a androida Visiona. Plán s vytvorením umelej inteligencie (Ultrona) nevyšiel podľa predstáv a teraz chce AI vyhubiť celé ľudstvo.

Ant-Man (2015)

Scott Lang je zlodejíček, ktorý raz nevedomky ukradol oblek Ant-Mana. Neskôr ho naverbuje pôvodná Ant-Man (Hank Pym), aby zabránil tomu, že sa jeho technológia stane zbraňou. Pymov bývalý žiak znovu vytvoril technológiu zmenšovania, a tak Ant-Man s ním musí bojovať.

Captain America: Občianska vojna (2016)

Po nevydarenej operácii superhrdinov zostalo mnoho civilistov mŕtvych a vláda sa rozhodla, že Avengeri musia byť kontrolovaní. Toto rozhodnutie rozdelí superhrdinov na dva tábory, ktoré proti sebe bojujú, a to znamená ich rozpad.

Spider-Man: Návrat domov (2017)

Peter Parker ako Spider-Man pomáha bežným obyvateľom New Yorku. Neskôr však odhalí plán, že skupina čističov tajne zbiera mimozemskú technológiu Chitauri z bitky o New York a vyrába z nich zbrane, ktoré následne predáva na čiernom trhu. Síce má Peter iba 17, toto nemôže nechať len tak.

Doctor Strange (2016)

Stephen Strange je chirurg svetovej triedy až kým mu tragická nehoda nezoberie cit rúk. Strange potom cestuje po svete a hľadá liek, ktorý mu vráti používanie rúk, ale nájde odpoveď v podobe starodávnej mágie a práve on sa má stať vyvoleným magickým ochrancom sveta.

Čierny panter (2018)

Po smrti kráľa Wakandy (fiktívnej africkej krajiny) sa novým kráľom a ochrancom, Čiernym panterom, stáva princ T’Challa. Ten čelí chybe z minulosti svojho otca v podobe Erica Killmongera, jeho bratranca, ktorý ma tiež zálusk na trón.

Thor: Ragnarok (2017)

V tretej sólovke musí Thor čeliť strate otca Odina aj kladiva Mjolnir. Navyše sa vráti jeho stratená sestra Hella, ktorá chce na Asgarde nastoliť hrôzovládu. Thor sa navyše dostane na planétu gladiátorov, kde je nútený bojovať proti Hulkovi.

Ant-Man a Wasp (2018)

Scott Lang je späť, ale po jeho úlohe v občianskej vojne má nariadené domáce väzenie a odcudzil sa Hankovi Pymovi. Súhlasí však s plánom, že pomôže získať späť Pymovu manželku z kvantovej ríše, kde pred rokmi uviazla.

Black Widow (2021)

Aj Black Widow sa dočkala samostatného filmu. Mapuje jej minulosť aj jej nevlastnú sestru Yelenu. Úhlavným nepriateľom je generál Deykov, ktorý má celú armádu čiernych vdov.

Avengers: Nekonečná vojna (2018)

Na scénu konečne prichádza titán Thanos, ktorý je pobláznený poslaním zozbierať všetky Kamene nekonečna, aby pomocou jediného lusknutia vymazal polovicu všetkého živého z celého vesmíru. Keďže dva z nich sa nachádzajú na Zemi, tak si to namieri rovno sem a nič ho nedokáže zastaviť, keďže Avengeri sú už minulosťou.

Avengers: Endgame (2019)

Po tom, čo Thanos nechal polovicu všetkého života premeniť na prach a zanechal vesmír v totálnom chaose, sa Avengeri musia pokúsiť napraviť veci. Ubehne už päť rokov a objaví sa pre nich mizivá šanca to všetko zvrátiť. Captain America a Tony Stark uzavrú mier a naposledy zjednotia Avengerov.

WandaVision (2021)

Tento 9-dielny seriál je natočený formou sitkomu, kedy Wanda po strate Visiona vytvorí vlastnú realitu s názvom Hex. Až neskôr zistí, že sa tam dostala aj čarodejnica, ktorá baží po získaní jej moci.

Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch (2021)

Shang-Chi je syn Mandarina, ktorého sme už videli v Iron Manovi 3, ale ten nebol skutočný. Musí mu čeliť, pretože je to dobyvateľ krajín, a to pomocou desiatich magických náramkov, ktoré mu slúžia a zúfalo chce uživiť svoju mŕtvu manželku.

Spider-Man: ďaleko od domova (2019)

V tomto filme vidíme, ako sa každý, koho Thanos premenil na prach, vrátil k životu o päť rokov neskôr. Peter Parker je zdrvený zo smrti Tonyho Starka, ktorý bol jeho mentorom. Mieri do Európy na exkurziu, no prekvapí ho Nick Fury a Mysterio, ktorí potrebujú jeho pomoc proti nepriateľom známym ako Elementáli. Nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Falcon a Zimný vojak (2021)

Tento seriál sa skladá zo šiestich epizód a zobrazuje svet po odchode Captaina Americy a rieši otázku, kto zaujme jeho miesto. Vláda sa nedržala Captainovho výberu a za nového vyhlásila obyčajného vojaka, ktorý nie je taký dokonalý a má neštandardné praktiky.

Eternals (2021)

Eternali už tisíce rokov tajne ochraňujú ľudstvo Zeme pred zlými bytosťami známymi ako Devianti. Tí sa po tisíckach rokoch vrátili a Eternali si s nimi musia znova poradiť. To ich odvádza od plánu Celestialov, ktorí chcú obetovať planétu Zem, aby vytvorili ďalšieho z nich.

Loki (2021)

V alternatívnom vesmíre sa Loki zmocnil Tesseractu a vyhol sa väzeniu na Asgarde. To však zistila organizácia TVA, ktorá sa zaoberá narušovaním pôvodnej časovej osi. No musí využiť jeho služby, aby zastavili Lokiho alternatívnu verziu. 6-dielny seriál je plný zábavy a zvratov.

Spider-Man Bez domova (2021)

Identita Spider-Mana je odhalená, a tak zúfalý Peter Parker poprosí Doctora Strangea, aby použil kúzlo zabudnutia. To sa však pokazí, otvorí sa brána do mnohovesmíru a do nášho sveta začnú prichádzať všetci Spider-Manovi protivníci, ktorí o jeho identite vedia.

Pozrite si

Miliardového Spider-Mana si môžete pozrieť aj v našich kinách

Hawkeye (2021)

Opäť 6-dielny seriál zobrazuje Clinta Bartona (Hawkeyeho) na superhrdinskom dôchodku. Kate Bishopová, ktorá zbožňuje Hawkeyeho sa rozhodla napodobniť jeho schopnosti s lukom a šípom, keď narazí na Hawkeyov kostým z čias, keď bol Roninom. To ponecháva Kate Bishopovú a Clinta Bartona, aby sa neochotne spojili v snahe definitívne zakryť Roninove zločiny z minulosti.

Moon Knight (2022)

Seriál (6 dielov) ukazuje Stevena Granta, ktorý trpí disociatívnou poruchou identity. Dozvedá sa, že žije iný život ako žoldnier menom Marc Spector a dokáže sa meniť na Moon Knighta, ktorý musí zabrániť oživeniu starovekej bohyňe.

Čo ak…? (2021)

Tento seriál pozostáva z deviatich častí a mapuje alternatívne príbehy už známych filmov. Chcete vidieť ženskú verziu Captaina Americu alebo žeby sa Tony Stark nikdy nestal Iron Manom? Tak tento seriál je presne pre vás.

Doctor Strange: V mnohovesmíre šialenstva (2022)

Toto je najnovší počin štúdia Marvel, kde sa vracia na režisérsku stoličku Sam Raimi. Ten do filmu zakomponoval hororové prvky a opäť budeme cestovať, ako už názov napovedá, mnohovesmírom.

Pozrite si

Prichádza pokračovanie Doktora Strangea. Ako sa Marvelu podaril prvý „horor“?

Ms. Marvel (2022)

Ms. Marvel je najnovší seriál z produkcie Marvelu. Sleduje život 16 ročnej americkej moslimky Camaly Khanovej, ktorá je posadnutá superhrdinami, zvlášť Captain Marvel. Všetko sa zmení, keď vďaka magickému náramku získa superschopnosti.

Thor: Láska ako hrom (2022)

V júli náš čakalo pokračovanie Thorovho príbehu. Zvrat nastane, keď jeho dávna láska, Jane Fosterová, nadobudne jeho schopnosti spolu s obnovených Mjolnirom. Budú mať čo robiť, pretože proti nim bude stáť vrah bohov, ktorý chce dostať aj túto dvojicu.