- #E-mobilita
- 3 min.
- 5.8.2022
Máte smart hodinky a jazdíte na e-kolobežke či e-biku? Toto by ste mali vedieť
Ak vlastníte smart hodinky, s najväčšou pravdepodobnosťou ich každý deň nosíte aj preto, aby ste si dokázali odsledovať mieru vášho pohybu a námahy pri rôznych aktivitách počas dňa. Pokiaľ však popri tom jazdíte na elektrickej kolobežke, na konci dňa vás na hodinkách môžu čakať veľmi zvláštne čísla.
Bežnou praxou je, že pred plánovaným pohybom, resp. športovou aktivitou si na smart hodinkách aktivujete príslušný pohybový režim. Väčšina smart hodiniek podporuje už okrem behania, plávania a cyklistiky aj špecifické režimy pre špecifické športy od bedmintonu cez tanec a futbal až po pohybové videohry. Na e-mikromobilitu však väčšina z nich pripravená nie je.
Počas testovania elektrických kolobežiek v našej redakcii som opakovane narazil na to, že moje Apple Watch začali počas jázd na nich pripisovať k mojim denným štatistikám ďalší pohyb. K číslam v aplikácii Kondícia začali počas týchto jázd rýchlejšie pribúdať spálené kalórie a minúty tréningu aj napriek tomu, že som si žiaden športový režim na hodinkách neaktivoval a počas jazdy na elektrickej kolobežke som rozhodne žiadne kalórie navyše nepálil.
Tento problém stačilo zadať do Googlu, aby som veľmi rýchlo zistil, že som naň ani zďaleka nenarazil ako jediný. Apple Watch, ale aj ďalšie modely smart hodiniek, takúto jazdu nesprávne vyhodnocujú ako pohybovú aktivitu z dôvodu, že ich gyroskop počas jazdy eviduje silné otrasy a ich GPS modul zároveň zaznamenáva presun, ktorý sa nedá pripísať jazde v aute.
Na podobný problém môžete naraziť aj počas jazdy na elektrickom bicykli. Počas jazdy na ňom vám môžu hodinky samovoľne začať počítať spálené kalórie a tréningové minúty kvôli vibráciám, alebo k nesprávnym číslam dospejete sami z dôvodu, že si pred jazdou na ňom nesprávne v menu zvolíte jazdu na klasickom bicykli. Žiaľ, jazdu na e-biku väčšina hodiniek nepodporuje.
Nepripravenosť aj tých najznámejších smart hodiniek na e-mikromobilitu je pomerne zvláštna, nakoľko ide o jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov, do ktorého sa okrem spomínaných presúvadiel rátajú aj elektrické skateboardy, onewheely či hoverboardy. Pridaním ich podpory by sa vyriešilo nielen chybné zapisovanie kalórií a aktívnych minút, ale aj chýbajúca možnosť sledovania prejdenej trasy, ktorú musia suplovať aplikácie 3. strán (napr. Strava).