Reklama

Máte podozrivý súbor? Takto jednoducho skontrolujete, či neobsahuje vírus

Zdroj | Gema Saputera
Stanislav Vinc
Zdroj | Gema Saputera
Zdroj | Gema Saputera

Od kedy Microsoft vylepšil svoj vstavaný antivírusový program Windows Defender, si mnoho ľudí už ani žiaden ďalší antivírusový program neinštaluje, nehovoriac o požívateľoch počítačov Mac, pre ktoré existuje vírusov ako šafránu.

Čo však robiť, ak máte v rukách podozrivý súbor a predsa len by ste ho pred otvorením či posielaním ďalej radšej nechali skontrolovať antivírusovým programom? Existuje na to šikovná služba.

Obsah pokračuje pod reklamou

V rámci nášho nepravidelného seriálu Zaujímavé weby je tentokrát reč o webovej stránke VirusTotal. Nech to znie akokoľvek šialene, ide o stránku, prostredníctvom ktorej si môžete nechať skontrolovať akýkoľvek podozrivý súbor nie jedným, ale hneď sedemdesiatimi antivírusovými programami naraz.

VirusTotal akceptuje ľubovolné súbory maximálne do veľkosti 650 MB. Tie síce neuchováva na svojich serveroch, no pamätá si ich prepis (hash) a k nemu prislúchajúci výsledok. Ak sa už teda VirusTotal s vašim súborom stretol, nemusíte ho do služby uploadovať znova, stačí si nechať zobraziť už predtým vytvorené výsledky. Takto už vyzerajú výsledky testu.

Výsledky testu vášho súboru neuvidíte iba vy, ale aj tvorcovia zapojených antivírusových programov. Ak sa teda stane, že nejaký súbor vyhodnotí ako hrozbu iba časť antivírusov, autori tých ostatných môžu zistiť, kde nastala chyba a prípadne vírus v danom súbore pridať na svoju čiernu listinu.

Podobným spôsobom dokáže VirusTotal skontrolovať aj webové stránky. Do poľa v záložke „URL“ stačí zadať adresu stránky, ktorá sa vám nepozdáva a v priebehu dvoch sekúnd už na obrazovke uvidíte, či by ste sa jej mali skutočne vyhýbať. Posledná záložka „Search“ slúži na vyhľadávanie URL, IP a doménových adries, ako aj hash prepisov súborov.

Služba VirusTotal vznikla už v roku 2004 a v septembri 2012 ju odkúpila spoločnosť Google, ktorá ju následne v roku 2018 preradila pod svoju dcérsku spoločnosť Chronicle. Dostupná je po celý čas zadarmo, pričom zapojené sú už dnes do nej prakticky všetky relevantné antivírusové programy, vrátane známych mien ako sú Avast, AVG, Avira, ESET, Kaspersky, Malwarebytes či už samotný spomínaný Microsoft.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.