Reklama

Máte Honor? O pár dní budete môcť svoj smartfón ovládať už aj očami

Zdroj | Honor
Stanislav Vinc
Zdroj | Honor
Zdroj | Honor

Spoločnosť Honor pokračuje v implementácii netradičných funkcií do svojich smartfónov. Po funkciách pre potlačenie únavy očí a automatické rozpoznanie deepfake videí, prichádza ovládanie smartfónu očami.

Honor chce novou funkciou najmä uľahčiť život ľuďom trpiacim amyotrofickou laterálnou sklerózou, ktorá okrem iného spôsobuje atrofiu až paralýzu svalstva celého tela. Dostupná však bude pre všetkých.

Na implementáciu ovládania smartfónu očami, využíva Honor prednú kameru smartfónu, ktorá dokáže v prípade potreby sledovať pohyb očí používateľa. Už dnes mnoho smartfónov smerovanie zraku využíva napríklad v spojitosti s automatickým odomykaním smartfónu pri skene tváre či automatickým stmievaním displeja. Ak sa na displej pozeráte, smartfón sa vám odomkne, resp. displej nezhasne, kým na ňom niečo čítate.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podrobnejším a priebežným sledovaním smerovania zraku je však možné určiť aj presnejšiu polohu, kam na displej sa používateľ pozerá a tak presnejšie zameranie pohľadu využiť napríklad aj na ovládanie prvkov na displeji. S takouto funkcionalitou sme sa už párkrát v niektorých smartfónoch stretli, nikdy sa však nejednalo o masovo dostupnú funkciu.

Práve to sa teraz Honor rozhodol zmeniť. Po čiastočnom sprístupnení ovládania smartfónu zrakom začiatkom tohto roka, sprístupni už 27. augusta túto funkciu všetkým používateľom na svete. Jedinou podmienkou na to, aby sa objavila vo vašom smartfóne je, aby ste ho mali aktualizovaný na najnovšiu verziu nadstavby MagicOS 8.0.

Pozrite si

Z nuly na sto za 4,5 minúty. Realme predstavilo 320 W nabíjanie smartfónov

Ako prvé smartfóny túto aktualizáciu dostali modely sérií Honor Magic 4 a Magic 5, ku ktorým sa vo februári pridali aj modely Magic Vs, V2, Magic 3 č Honor 100 a Honor 90. Ďalšie modely od Honor 80 cez 70 a 60, až po X50 a X40, Honor aktualizoval priebežne od začiatku roka až do mája. Aktuálne tak už túto nadstavbu podporuje takmer päťdesiat modelov.

Honor ovládanie smartfónu zrakom vyvíjal primárne pre používateľov trpiacich už v úvode spomínanou chorobou ALS. „ALS je progresívne ochorenie nervových buniek, pri ktorom vaše svaly postupne zlyhávajú,“ vysvetľuje Limore Noach, výkonný riaditeľ ALS Foundation Netherlands. „Každá strata funkcie je trvlaá,“ hovorí a dodáva, že pacienti s ALS si v neskorších štádiách ochorenia často zachovávajú kontrolu iba nad pohybom očí. „Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná choroba, ktorá im zmenila život, často nájdu obnovený zmysel pre život a chcú robiť niečo zmysluplné“. Samozrejmosťou však je, že funkcia určite pomôže aj používateľom s ďalšími typmi znevýhodnení.

V súvislosti s týmto oznámením Honor taktiež prezradil, že v súčasnosti vyvíja aj neinvazívne rozhranie pre prepojenie technológií s mozgom. Jeho cieľom je, aby ľudia mohli ovládať technológie pomocou svojich myšlienok (resp. elektrických impulzov mozgu). Túto technológiu si už v rámci výskumného a vývojového centra Honor mohol vyskúšať 34-ročný Wei Zhang, ktorý žije s ALS už 26 rokov. Ako veľmi pokročilé je toto ovládanie, či bude môcť konkurovať napríklad invazívnemu Neuralinku od Elona Muska a kedy uzrie svetlo sveta, v tejto chvíli zatiaľ nevieme.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.