Reklama

Máte doma problémy s Wi-Fi? NETGEAR má pre vás šialene drahé riešenie

Zdroj | NETGEAR
Stanislav Vinc
Zdroj | NETGEAR
Zdroj | NETGEAR

Spoločnosť NETGEAR predstavila prvý 4-pásmový Wi-Fi mesh router na svete s podporou nového bezdrôtového štandardu Wi-Fi 6E. Ak chcete mať doma ten „najlepší z najlepších“, pripraviť si budete musieť viac ako tisíc eur.

Nároky na domáce Wi-Fi siete z roka na rok rastú. Každý chce mať možnosť vo svojom zariadení sledovať stream videa v 4K UHD rozlíšení, účastniť sa videohovorov v čo najlepšej kvalite bez výpadkov a byť vôbec online na niekoľkých zariadeniach súčasne. Priemerná americká domácnosť má dnes na svoje Wi-Fi pripojených zhruba 25 zariadení, ešte v roku 2019 ich bolo iba 11.

Ak si tieto nároky spojíte s väčšou rozlohou domácnosti, v rukách máte recept na internetovú katastrofu. Do hry v takomto prípade prichádzajú Wi-Fi mesh siete, ktoré vzájomným prepojením viacerých vysielačov umiestnených v rôznych kútoch domácnosti rozširujú pokrytie domácej siete a zároveň rozkladajú dátový nápor na viacero prístupových bodov.

Rôzne Wi-Fi mesh riešenia sa odlišujú maximálnou bezdrôtovou rýchlosťou, dosahom, ale aj spôsobom vzájomného prepojenia. Aktuálne najlepšie vybavené mesh riešenie práve predstavila spoločnosť NETGEAR. Nazýva sa Orbi Quad-band Mesh WiFi 6E System AXE11000 (RBKE960) a v zostave jedného smerovača a dvoch ďalších vysielačov vás vyjde na 1 500 dolárov.

Zdroj | NETGEAR

Keďže ide o vlajkovú loď, samozrejmosťou je podpora najnovšieho bezdrôtového štandardu Wi-Fi 6E, ktorý aktuálne podporuje iba hŕstka zariadení (napr. Samsung Galaxy S21, či Samsung Neo QLED 8K TV). Výhodám Wi-Fi 6E sme sa venovali v samostatnom článku.

Ak niektoré zo zariadení s podporou Wi-Fi 6E máte, v pásme 6 GHz si budete môcť užívať gigabitové rýchlosti bez rušenia siete ostatnými zariadeniami v domácnosti. Na druhej strane, tak sieť na tak vysokej frekvencii má pomerne malý dosah, čo je aj dôvod, prečo ju Orbi nevyužíva ani na vzájomnú komunikáciu.

Zdroj | NETGEAR

Hlavný smerovač bude s ďalšími satelitmi Orbi v domácnosti komunikovať v samostatnom 5 GHz Wi-Fi pásme. To je veľká výhoda, nakoľko niektoré lacnejšie Wi-Fi mesh riešenia využívajú na vzájomnú komunikáciu smerovača a satelitov tú istú sieť, ako vaše zariadenia, čo má negatívny dopad na rýchlosti.

Samostatnú 5 GHz a 2,4 GHz napokon budú mať k dispozícii staršie, alebo od siete vzdialenejšie zariadenia. Takýmto rozdelením siete na štyri samostatné pásma budú schopní vyťažiť z internetu maximum všetci členovia domácnosti.

Pozrite si

Tesco bude doručovať on-line nákupy v Bratislave a okolí v ten istý deň!

Navyše, ak by ste mali nejaké zariadenia v bezprostrednej blízkosti smerovača alebo satelitov, pripojiť ich k sieti môžete aj káblom. Hlavný smerovač ponúka na zadnej strane Ethernet s priepustnosťou 10 Gb/s a každý satelit ďalšie tri gigabitové porty ideálne pre herné konzoly, smart televízory alebo stolné počítače.

Ako sme už spomínali, toto riešenie nebude vôbec lacné. V štartovacom balení s hlavným smerovačom a dvomi satelitmi bude v predaji za 1 500 dolárov, ďalšie satelity si do siete budete môcť dokúpiť za 599 dolárov.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.