Reklama

Máte doma hráča? Tieto notebooky preňho môžu byť na začiatok ako stvorené

Zdroj | Fausto Sandoval
Stanislav Vinc
Zdroj | Fausto Sandoval
Zdroj | Fausto Sandoval

Vianoce sa závratným tempom blížia a tak nie je vôbec na škodu začať sa obzerať po darčekoch, ktoré by mohli potešiť vás alebo vašich blízkych. Dnes tu máme niečo pre hráčov.

V prvom dieli nášho tradičného vianočného špeciálu sa pozrieme na herné notebooky vhodné pre začínajúcich alebo nenáročných hráčov, ktorí nepotrebujú TOP výbavu – hrajú iba občas, menej náročné tituly a dôležitá je pre nich aj cena.

Našťastie pre nás všetkých, ceny počítačov i grafických kariet po pandemickom ošiali pomaly, ale isto klesajú a tak už dnes za herný notebook či stolný počítač nezaplatíte toľko, čo pred rokom. Stále však samozrejme nejde o ten najlacnejší darček pod stromček a tak počítajte s investíciou na úrovni 600 – 800 €.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Lenovo

V tomto našom výbere sa špeciálne pozrieme na cenovo dostupnejšie notebooky vybavené procesormi a grafickými kartami vhodnými na hranie hier, pokojne aj tých najnovších, no možno nie na najvyšších grafických detailoch.

V našom výbere nájdete konkrétne modely, aj konkrétne špecifikácie, ktoré vám pre začínajúcich hráčov a hráčky odporúčame. Ak však máte chvíľku času a hľadáte o niečo výkonnejší stroj, ten istý model vo väčšine obchodoch nájdete aj vo vyššej výbave, kde cena väčšinou stúpa o 200 €+ vyššie.

Ak ste rodič a premýšľate o tom, či je kúpa herného notebooku pre vaše dieťa skutočne rozumná, odpoveď môže závisieť aj od vášho spoločného prístupu k jeho využívaniu. Výkonný hardvér herného notebooku je totiž ideálny aj na vytváranie 3D grafiky, prácu s fotografiami, strih videa či programovanie. Popri podpore jeho hernej záľuby ho tak môžete prostredníctvom kurzov či kníh podporiť aj v týchto koníčkoch, z ktorých sa raz môže vykľuť aj jeho budúce zamestnanie.

Acer Nitro 5 2021 (AN515-56-52QX, NH.QAMEC.009)

Čierno-červený Acer Nitro 5 s tajuplným dizajnom vám ponúkne 15,6″ Full HD IPS displej s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz, vďaka ktorej bude vaše hranie plynulejšie a realistickejšie. Herným obsahom ho naplní 11. generácia procesorov Intel, v prípade nami vybraného variantu Intel Core i5-11300H doplnený o grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1650 so 4 GB pamäťou.

Zdroj | Acer

Notebook je ďalej vybavený 512 GB SSD úložiskom typu PCIe NVMe, zatiaľ čo systém a aplikácie majú k dispozícii 8 GB RAM. Nejde o žiadne terno, no túto operačnú pamäť si môžete kedykoľvek rozšíriť o ďalšiu kapacitu aj vlastnoručne.

Po stránke konektivity ponúka Acer Nitro 5 gigabitovú kartu Killer E2500 s podporou Wi-Fi 6, čo dopĺňa HDMI portom, trojicou portov USB-A (3.2 Gen 1) a USB-C s podporou Thunderbolt 4. Ak by vám teda nestačilo jeho interné úložisko, pripojiť k nemu hravo môžete aj rýchly SSD disk s USB-C.

ASUS TUF GAMING F15 (FX506LH…)

Pri výbere modelu od ASUSu sme v čase písania tohto článku narazili na problém s dostupnosťou a cenou najnovšej generácie notebookov série TUF. Do nášho výberu sme sa preto rozhodli zaradiť variant s predchádzajúcou 10. generáciou procesorov Intel Core, konkrétne Intel Core i5-10300H.

V nami vybranom variante tento procesor dopĺňa grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 so 4 GB pamäťou. Pod jeho povrchom opäť nájdeme 512 GB SSD úložisko, no pre systém, aplikácie a hry tu máme tentokrát k dispozícii až 16 GB RAM.

Zdroj | ASUS

Ako to už vyplýva z jeho názvu, ASUS TUF GAMING F15 ponúka 15,6″ displej s Full HD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou až 144 Hz. Podobne ako vyššie spomínaný Acer, ide o IPS displej s antireflexnou vrstvou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po stránke konektivity tu nájdeme bezdrôtovú kartu s podporou Wi-Fi 6 doplnenú o gigabitový Ethernet, trojicu USB-A portov (3.2 Gen 1), HDMI a USB-C s podporou DisplayPort.

HP Victus 16-e0000nc 53L94EA

Minulý rok vytvorená séria herných počítačov Victus je určená pre nenáročných, začínajúcich hráčov a bežných spotrebiteľov, preto v našom výbere nesmela chýbať. Pre tento model sme sa však rozhodli aj z dôvodu, že je viacerými spôsobmi unikátny.

HP Victus 16 sme do nášho výberu v prvom rade zaradili zámerne v bielej farbe, ktorá si určite nájde svojich priaznivcov. Hoci je tento model v porovnaní s konkurenčnými modelmi v tomto článku drahší, vykompenzuje vám to väčšou uhlopriečkou až 16,1″, opäť s Full HD rozlíšením, opäť so 144 Hz obnovovacou frekvenciou.

Zdroj | HP

Namiesto Intelu a Nvidie tu tentokrát máme AMD na oboch frontoch. V prípade procesora je to Ryzen 5 5600H, grafickou kartou v hre je zas AMD Radeon 5500M. Operačná pamäť ponúka opäť kapacitu 8 GB a interné úložisko typu SSD opäť štandardných 512 GB.

Dizajnovo je tento model veľmi nenápadný a teda teoreticky vhodný aj na nosenie do školy, resp. práce. Predpoklady na to má aj vďaka 70 Wh batérii s podporou rýchleho nabíjania, ktoré dostane jej stav z 0 na 50 % už v priebehu 30 minút.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (82K200R8CK)

Ďalší Ryzen 5 5600H pod povrchom, avšak tentokrát pre zmenu v kombinácii s grafickou kartou GeForce GTX 1650. Lenovo IdeaPad Gaming 3 tento hardvér kombinuje s overenou klasikou v podobe 15,6″ Full HD obrazovky, 8 GB operačnou pamäťou a 512 GB SSD úložiskom.

S ostatnými modelmi v našom výbere má spoločnú aj podporu Wi-Fi 6 sietí, gigabitový Ethernet, HDMI, USB-C s podporou DisplayPort, resp. Thunderbolt 4, akurát USB portov typu A má iba dvojicu, avšak v totožnej špecifikácii USB 3.2 Gen 1.

Zdroj | Lenovo

Spomínaný 15,6″ displej v tomto prípade ponúka obnovovaciu frekvenciu „len“ 120 Hz, čo však nie je taká nevýhoda ako to na prvý pohľad vyzerá. Pokiaľ už teraz profesionálne nehrávate e-športy, rozdiel medzi 120 Hz a 144 Hz nemáte šancu vidieť.

Špecifický je model Lenovo IdeaPad Gaming 3 aj svojim nenápadným dizajnom, vďaka ktorému pôsobí skôr ako klasický notebook. Jeho herné DNA neprezrádza ani podsvietenie klávesnice, ktoré na rozdiel od vyšších variantov v prípade nami vybraného nie je farebné, ale biele.

Obsah pokračuje pod reklamou

MSI GF63 Thin 11UC-492CZ

Posledný z nami vybraných notebookov je v tomto článku outsiderom a nielen preto, že MSI je v našich končinách menej rozšírený výrobca. Model GF63 Thin sme do nášho výberu zaradili v konfigurácii, v ktorej už presahuje hranicu tisíc eur.

Tento kúsok má totiž pod povrchom popri procesore Intel Core i5-11400H vyššiu grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3050, ktorá už podporuje 2. generáciu technológie Ray Tracing, funkciu NVIDIA Reflex a samozrejme ponúka aj vyšší výkon.

Zdroj | MSI

Túto grafickú kartu môžete získať aj v tele väčšiny vyššie spomínaných modelov, avšak nie v kombinácii s fantastickou hmotnosťou len 1,86 kg a hrúbkou 2,54 centimetra. Slovíčko „Thin“ tak nemá tento model v názve len tak náhodou a tak je vhodný aj na každodenné prenášanie.

Ponukou portov už kopíruje konkurenciu v našom výbere a tak tu popri trojici USB-A portov (3.2 Gen 1) nájdeme jeden USB-C port s DisplayPort/Thunderbolt, HDMI či gigabitový ethernet, ktorému sekunduje bezdrôtová karta s podporou Wi-Fi 6 sietí.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.