Reklama

Mastercard prináša na Slovensko celkom nové platobné karty Touch Card

Zdroj | Mastercard
Števo Porubský
Zdroj | Mastercard
Zdroj | Mastercard

Pätica slovenských bánk zavedie nový typ platobných a kreditných kariet Mastercard Touch Card, ktoré majú pomôcť hlavne slabozrakým.

Vďaka špeciálnemu výrezu majú byť schopní v priebehu sekundy rozpoznať o aký typ karty z ich peňaženky ide.

Podľa Mastercard ide síce o malú zmenu, no tá však prináša zásadný vplyv na uľahčenie každodenných platieb pre mnohých zrakovo znevýhodnených ľudí. Za vývojom tejto inovatívnej karty stojí technologická spoločnosť Mastercard. Na Slovensku bude dostupná hneď v piatich bankách: 365.bank, ČSOB, mBank, UniCredit Bank a VÚB banka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na Slovensku žije približne 100 000 ľudí, ktorí majú vážny problém so zrakom, kvôli ktorému sa pri nakupovaní a platení stretávajú s ťažkosťami. Okrem zložitého rozlišovania bankoviek pri platbe v hotovosti môže byť pre nevidiacich a slabozrakých problémom aj rozpoznanie platobnej karty medzi ostatnými kartami v peňaženke, prípadne rozpoznanie rozdielov medzi debetnou, kreditnou či predplatiteľskou kartou.

Mastercard preto prichádza na Slovensko s unikátnym riešením, ktoré dodá zrakovo znevýhodneným ľuďom pri platení väčší pocit istoty a nezávislosti. Nový globálny štandard dizajnu platobných kariet vznikol v spolupráci s Kráľovským národným inštitútom nevidiacich (The Royal National Institute of Blind People) z Veľkej Británie, s Organizáciou služieb pre nevidiacich a slabozrakých VISIONS zo Spojených štátov a spoločnosťou IDEMIA, ktorá vyvíja aj mobilné vodičské preukazy a biometrické platobné karty.

„Karta Touch Card je skvelým pomocníkom pre všetkých, najmä pre ľudí, ktorým spôsobuje stres rýchla orientácia v peňaženke, pričom výrazne uľahčí život ľuďom s čiastočnou alebo úplnou stratou zraku,“ hovorí Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Vďaka jedinečnému výrezu na platobnej karte môže každý, a to nielen slabozraký, rozpoznať jednoduchým dotykom platobnú kartu medzi ostatnými a navyše odlíšiť aj jej typ. Debetná karta má okrúhly výrez, kreditná karta široký hranatý a predplatená karta trojuholníkový. Karty nového štandardu Touch Card je možné používať vo všetkých platobných termináloch a bankomatoch. Na Slovensku bude nová Touch Card dostupná hneď v piatich bankách, ktoré spolupracujú so spoločnosťou Mastercard.

Zdroj | Mastercard

„Nové karty so sebou prinášajú technologické novinky s dôrazom na udržateľnosť a sú súčasťou našej hodnotovej ESG stratégie. Sú vyrobené z recyklovateľného plastu a vďaka špecifickému výrezu vhodné pre nevidiacich a slabozrakých. Navyše aktiváciou našej Mastercard pomáhame vysádzať stromy,” vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„Aj obyčajná drobnosť, ktorá môže pomôcť či už jednotlivcovi alebo skupine v každodennom bytí, má význam,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia Kartové procesy vo VÚB banke.

Mimochodom, Mastercard do platobných terminálov na Slovensku už niekoľko rokov postupne pridáva možnosť zvukového potvrdenia transakcie pomocou jedinečného hudobného podpisu. Vďaka tejto inovácii každý držiteľ karty Mastercard, a najmä osoby so zrakovým znevýhodnením, ľahko rozpoznajú, že ich platba bola úspešne dokončená. Na Slovensku sú vraj už dnes desiatky tisíc bezkontaktných terminálov, ktoré potvrdzovaciu znelku Mastercard podporujú. Pri platbe inou kartou ako Mastercard tento špecifický zvukový signál nezaznie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.