Ako sa vyvíjajú technológie, vyvíjajú sa aj možnosti ako ich obísť. Platí to aj pre systémy rozpoznávania tváre, ktoré dokáže oklamať maska.
Keď prvýkrát spustili funkciu Face ID pre iPhony, ľudia okamžite skúšali oklamať systém pomocou fotky, prípadne s tvárou spiaceho človeka. Niektorým sa to aj podarilo, kým Apple túto bezpečnostnú chybu neodstránil.
Firma Kneron skúšala obísť systémy na rozpoznávanie tváre v Číne na verejných miestach. Napríklad v obchodoch v Číne sa dá platiť cez systémy AliPay a WeChat pomocou skenovania tváre. Kneron použil špeciálnu 3D masku na oklamanie systému a kúpy tovaru.
Takto by sa dali zneužiť bankové účty druhých osôb pokiaľ by ste mali vytvorenú ich masku. Znie to ako scéna z filmu Mission Impossible, no zdá sa, že každý systém, ktorý je vytvorený ako zabezpečovací prostriedok, sa dá oklamať.
Okrem obchodov c Číne, tím z firmy Kneron skúšal zabezpečenie na letiskových termináloch v Holandsku. V holandskom Schipohol Airport sa napríklad podarilo oklamať senzor pomocou fotky na telefóne. iPhone X sa ale napríklad pomocou masky nepodarilo prelomiť.
Takéto diery v zabezpečení môžu zvýšiť aj riziko teroristického útoku. Samozrejme platí, že na to, aby sa dal systém oklamať, musí byť tvár pridaná do systému. Ťažké by bolo vytvoriť aj samotnú masku, ktorú si tím dal vyrobiť špeciálne v Japonsku.
Je preto aj na spoločnostiach, ktoré technológiu rozpoznávania tváre využívajú, aby systémy aktualizovali a vylepšili ich ochranu. Kneron zároveň využil experiment na tvorbu vlastnej technológie rozpoznávania tváre, ktorá by sa nedala tak ľahko oklamať.