Reklama

Marvel’s Spider-Man 2 – nádherná PS5 exkluzivita a dvaja hrdinovia v akcii

Zdroj | PlayStation
Michal Korec
Zdroj | PlayStation
Zdroj | PlayStation

Najväčšia hra z dielne PlayStation na tento rok prináša obľúbeného pavúčieho chlapíka v dvojitom nasadení. A plní komiksové túžby vďaka prítomnosti ikonických zloduchov ako Kraven či Sand-Man.

Aby toho nebolo málo, už v prvých minútach sa obšmieta okolo postáv aj čierny symbiont… Venom.

Zdroj | PlayStation
Obsah pokračuje pod reklamou

Viaceré začiatky a známy New York

Táto hra úzko nadväzuje na dvojicu Spider-Manov z PlayStation konzol: v jednotke sme si osvojili herný systém a spoznali MJ, vo vedľajšej hre objavili Milesa a jeho životné výzvy. Teraz scenáristi spoja oboch hrdinov do jedného príbehu, pričom každý čelí trošku iným problémom. Peter Parker má už 25, dávno nie je stredoškolák, ale mladý muž, čo by mal stabilný džob a bývať s MJ, no pri lietaní mestom a boji so zločincami mu to ide dosť ťažko. Komiksovú rolu Spider-Mana/tínendžera na strednej preberá Miles Morales, 17-ročný chaloš, ktorý strašne túži pomáhať, ale tiež mu hrdinstvo zaberá veľa času na úkor strednej školy. Mnohí riešia univerzity, a on nemá čas. To je prvý začiatok.

Lenže na New York sa začínajú valiť veľké hrozby. Úvodná bitka so Sandmanom pôsobí ako skvelé intro, ktoré vás naučí (či zopakuje) pohyb po meste i bojové techniky. To je druhý začiatok. Neskôr sa ukáže partička lovcov v džungli, pričom jeden z nich sa predstaví ako Kraven a chce väčšie výzvy, tak sa rozhodne, že pôjde do veľkomesta. Tretí začiatok. Napokon nezabudnite na scénu starého Osborna, ktorý sa zbližuje so synom a sľubuje, že ho neopustí. Ale nebude to len tak. To je štvrtý začiatok. Takže návnad do deja je tu pomerne veľa, len ich treba začať umne spájať.

Zdroj | PlayStation

Sandman je v podstate prvá hodina hry, ktorá však zanechá v meste kopu piesku a červené kryštály, ktoré môžete lámať a odhaľovať dejové pozadie tejto postavy – Flint Marko si prešiel všeličím, vy mu na oblátku trošku pomôžete, kým sedí vo väzení. Ale dejové stránky komiksu mašírujú vpred, núkajú viac ako 30 misií, do ktorých sú zakomponovaní aj ďalší známi záporáci ako Mysterio a Chameleon. Hoci Kraven je jasný záporák no.1 a Venom tu tiež robí svoju neplechu, takže ostatní slúžia skôr na pár misií a stretov.

Deju sa nedá veľa vytknúť, ale po 20 rokoch filmov a hier so Spider-Manom už nie je taký originálny, skôr pôsobí ako detská stavebnica, ktorú špunt rozhádže a znovu ju skladá dokopy. Ale má kvalitné momenty, drží vás strehu, takže to stačí, keď doručí zopár odhalení a nemáte chuť z neho odbočiť. Dokonca spôsob, akým skladá všetky postavy do diania, je celkom pútavý a prídu silné momenty.

Veľké mesto na dosah

Jednou z kľúčových vlastností Spider-Man hier je pohyb vo veľkom meste. Resp. je to kombinácia letu na vašich pavučinách, pohupovania sa medzi mrakodrapmi či nebodaj skákanie na vodnej hladine rieky East River. Intuitívny spôsob vám rýchlo prejde do prstov a je otázka 5-10 minút, kým sa naučíte tlačidlá určené na vrhanie do ulíc, vystreľovanie pavučín a prichytávanie na budovách. Alebo aj wall run, kedy sa rozbehnete ozlomkrky po stene a zakončíte to na streche. Obrovské mesto plné rozličných štvrtí sa rozšírilo a keď ste na vrchole dákeho mrakodrapu, uvedomíte si veľkú hernú mapu pod vami.

Zdroj | PlayStation

Mesto môžete objavovať po strechách a výšinách, kde sa nachádzajú rozličné lokály či aktivity, ale viac to žije tam dole. A preletieť medzi mrakodrapmi, tesne nad zemou, popri diaľnici alebo metre sa počíta. Najmä keď sa môžete hocikedy zapojiť do nepovinných úloh – nie je nič lepšie ako vletieť do akcie rovno z výšky. Vo vzduchu môžete robiť rozličné finty, aj vrhať sa vpred. Najväčšou novinkou je wingsuit známy z akčných filmov, môžete rozpažiť a plachtíte pekne dolu, čo oceníte pre pomalšiu rýchlosť. Pohyb je uspokojivý a hoci som sa spočiatku obával, že je ťarbavý a je to stále to isté, má čosi do seba a zachytáva komiksový štýl – najmä keď sa pohupuje aj po stĺpoch mosta či hladine vody.

Oproti minulým hrám navyše pribudli ďalšie štvrte, tak mesto pôsobí robustnejšie: okrem Manhattanu navštívite aj Brooklyn a Queens. V praxi to znamená ďalšie lokality pre plnenie vedľajších misií, aj prepojenie s príbehom. Aspoň Queens má trošku inú atmosféru bez toľkých mrakodrapov.

Akcia, vychytávky a MJ v nasadení

Jedna vec je pohyb, druhá akcia. A v tomto prípade nastupuje osvedčený akčný systém, kedy miešate základné údery, lepšie kombá a do toho zahrniete špeciality ako blesky u Milesa alebo rôzne obleky (s technológiou od Dr. Octopusa) s robotickými končatinami. Používanie špecialít je časovo obmedzené – treba si vždy počkať, kým sa opäť nabije a môžete ju znova nasadiť (cez ľavé tlačidlo L1+čosi iné). Na druhej strane máte aj rôzne drony, sondy a mechanické vychytávky, ktoré fungujú podobné – istý čas trvá, kým sú k dispozícii, no potom robia peknú melu. Vedia napríklad prisunúť nepriateľov k vám či zasiahnu štyroch-piatich naraz.

Zdroj | PlayStation

Bojový systém je rýchly, svižný, neraz bojujete proti desiatim oponentom naraz. Vyhýbate sa guľkám, aj úderom. Autori nasadili tzv. parry systém, ak sa úspešne vyhnete a hneď zaútočíte, má to výhody, najmä proti viac ozbrojeným galganom či bossom. Je to efektne zobrazované a oplatí sa naučiť, inak pri neskorších nepriateľoch či vyšších obtiažnostiach doplatíte.

Obsah pokračuje pod reklamou

A tým, že dostanete pod palec oboch Spider-Manov, ráta hra od začiatku s viacerými vývojovými stromami. Časť vlastností je spoločná pre Petra i Milesa, ale zároveň má každý vlastné talenty. Keď sa vám zvýši level, príde najväčšia dilema, kam bodík investovať – do spoločnej alebo individuálnej vlastnosti? Za každú postavu sa hrá trošku inak, ale tým, že majú aj pomôcky spoločné, nie je to až taký dramatický rozdiel.

Zdroj | PlayStation

To najväčšia zmena hrateľnosti príde v hrateľných pasážach s MJ. To nie je žiadna superhrdinka, ale civilná postava, takže hráte za ňu skôr v stealth móde, kde sa treba niekam dostať či niečo získať. Top akciu z výšky striedajú chvíle, kedy nevyužívate žiadne superschopnosti, ale štipku dôvtipu, pričom prinesú aj napätie, obalamutenie strážcov či určité formy akcie. Je to oživenie hrateľnosti, hoci niekto môže namietať, že s pomalším tempom a inou náplňou (zámerne).

Plniť len príbeh či aj všetko ostatné?

Príbehové misie majú dobré tempo a je radosť ich hltať jednu za druhou. Ale najmä v prvých hodinách je New Yorka a paleta aktivít nemenej zaujímavá – ikonky na vás mrkajú a chuť len tak lietať či riešiť bežné problémy sa dostaví. Môžete sa zapojiť do marenia zločinu, divokej prestrelky alebo prekaziť lúpeže. Sú tu vzácne miesta, ktoré treba odfotiť. Alebo Sandmanove kryštály s fragmentmi jeho deja. Postupne sa paleta aktivít rozširuje (zber robopavúkov, kostýmov, vedecké misie) a hra vás motivuje plniť aj to vedľajšie – každá štvrť má svoj ukazovateľ a keď splníte istú porciu, dá vám odmenu. Vrátane rýchleho cestovania, čo oceníte po 10-15 hodinách, keď už máte poletovania sčasti dosť.

Ale inak je náplň povedomá prvej hre i spin-off Milesa Moralesa. Treba ničiť základne, kaziť aktivity gangov, postaviť sa zloduchom, riešiť vedecké zadania a krížiť si cestu s inými postavami.

Zdroj | PlayStation

Na rozdiel od dvojice minulých hier je Marvel’s Spider-Man 2 k dispozícii už iba na PS5, čo autori využili pre úžasné scenérie New Yorku plné detailov, západov slnka či animácií. Pôsobivé sú animácie a ich strih, kamera využíva možnosti metropoly naplno a do toho hrá dobrá hudba. Časť kúzla príde v dejových sekvenciách s dobrou réžiou, inokedy si užijete prelety štvrťami i odlesky seba v pasážach. Raz som si myslel, že smerujem k podchodu medzi budovami, kým som neuvidel sám seba v odraze – niekedy nerozoznávate, čo vidíte, inokedy sa kocháte žijúcim mestom. Na rieke premávajú lode, čo sa dá využiť pre pohyb. Mosty či diaľničné pripájače sú počas špičky neuveriteľné plné a tam dole žijú tisícky ľudí, ktorých sa snažíte chrániť.

Marvel’s Spider-Man 2 nie je revolučná hra. No ukazuje poctivú prácu nadaného tímu (Insomniac) a ústi do kvalitnej videohry s obľúbenými hrdinami, záporákmi, dobrou náplňou i kvalitnými misiami. Je radosť tráviť ďalšie hodiny s Petrom a Milesom, a možno ešte viac s ich protivníkmi.

Marvel’s Spider-Man 2 vyšiel exkluzívne na PS5 20. októbra 2023.

88 %
Pútavá akčná hra s dvomi Spider-Manmi a dobrými protivníkmi, i keď už tretí raz servíruje podobný obsah.

Výhody

  • dej má občas silné momenty a prepojenia
  • vzťah Milesa a Petra, aj ich výzvy
  • spracovanie známych protivníkov
  • zábavné súboje
  • nové štvrte rozširujú mesto
  • výborný pocit z veľkosti metropoly a pohyb v nej
  • nádherný vizuál i dobrá hudba
  • lokalizácia, české titulky

Nevýhody

  • vedľajšie misie sa po čase zunujú
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.