Reklama

Marantz predstavil MODEL 40n, najmodernejší integrovaný zosilňovač

Zdroj | Marantz
Juraj Procházka
Zdroj | Marantz
Zdroj | Marantz

Prvú tohtoročnú novinku predstavil Marantz, americko-japonský výrobca Hi-Fi s takmer 70-ročnou tradíciou (v súčasnosti člen konzorcia Sound United), 15. februára, a vyzerá zaujímavo. Marantz MODEL 40n je integrovaný sieťový stereo zosilňovač, ktorý spája svet analógovej hudby a nevyčerpateľné hudobné knižnice digitálneho streamingu.

Segment zosilňovačov patrí k silným stránkam značky, veď už prvým produktom, ktorý zakladateľ spoločnosti Saul Marantz v roku 1953 predstavil, bol predzosilňovač „Audio Consolette“.

Pozrite si

Marantz Model 30 a SACD 30n: Hi-Fi novinky referenčnej triedy

MODEL 40n vizuálne pripomína high-end stereo zosilňovač MODEL 30, ktorý spolu s prehrávačom SACD 30n predstavil Marantz pred rokom a pol, ale zdanie klame. Hoci s týmto top produktom zdieľa aj povrchovú úpravu – postranné „krídla“ čelného panelu, akoby z uhlíkových vlákien, „pod kapotou“ je veľa rozdielov.

Zdroj | Marantz

Kým MODEL 30 je čisto analógový integrovaný zosilňovač bez D/A prevodníka a sieťových technológií (na tie je odkázaný u svojho partnera, CD/SACD prehrávača SACD 30n), MODEL 40n dostal do výbavy množstvo sieťových funkcií a digitálnych zručnosti, ako naznačuje to malé písmenko „n“ v jeho názve. Novinka tak reflektuje nároky digitálnej novej doby a Marantz žiada aj o certifikáciu Roon. Zatiaľ nie je jasné, či pôjde o natívne prehrávanie Roon Ready (čo by mu umožnilo byť súčasťou multi-room systému Roon) alebo Roon Tested cez Apple AirPlay.

V každom prípade je však k dispozícii multiroom technológia HEOS, pôvodne vyvinutá v sesterskej spoločnosti Denon.

Zdroj | Marantz

Vďaka zabudovaným streamovacím funkciám otvára MODEL 40n cestu k digitálnym audio súborom, vrátane zvuku vo vysokom rozlíšení z obľúbených digitálnych hudobných streamovacích služieb ako Spotify (integrovaná je aj funkcia Spotify Connect), Amazon Music HD, Tidal a ďalších, ale aj k vašim vlastným hudobným knižniciam. Dostanete sa k nim bezdrôtovo cez pripojenie prostredníctvom AirPlay 2, Bluetooth a HEOS, alebo káblom zo siete Ethernet, a tiež cez digitálne vstupy. D/A prevodník pracuje so vzorkovaním 192 kHz / 24-bit.

Zdroj | Marantz

Vďaka konektivite HEOS je možné MODEL 40n začleniť aj do multiroom systému a s kompatibilnými reproduktormi s podporou HEOS tak dokážete ozvučiť celú domácnosť a všetko jednoducho ovládať cez aplikáciu HEOS App.

Zdroj | Marantz

Sieťovými funkciami však konektivita nekončí. MODEL 40n má celé spektrum digitálnych a analógových vstupov pre vytvorenie klasickej Hi-Fi zostavy, vrátane Marantz Musical Phono EQ – vstupu pre gramofónovú MM prenosku, pre fanúšikov vinylu. Analógová sekcia zahŕňa 4 RCA vstupy a pre digitálne zdroje je k dispozícii optický a koaxiálny vstup, vstup USB-A a jeden HDMI vstup/výstup.

HDMI ARC (Audio Return Channel) umožňuje priame prehrávanie zvuku z televízora prostredníctvom HDMI kábla, čo je v tejto kategórii produktov nadštandardnou výbavou, keďže nejde o receiver pre domáce kino. Vyhradený výstup pre subwoofer s nastavením výhybky umožňuje optimalizovať basovú odozvu pre konkrétnu posluchovú miestnosť. Všetky konektory, s výnimkou 6,3 mm výstupu na slúchadlá, sú umiestnené na zadnom paneli.

Pozrite si

Marantz NR1710: štíhly silák nielen pre domáce kino

Hliníkové gombíky na prednom paneli sú vo farbe samotného zariadenia (zosilňovač je dostupný v prevedení Marantz Black, alebo Silver Gold) a rozmiestnené sú v tradičnej ergonomickej línii. Zľava – doprava: volič vstupov, blokovanie korekcií (source direct), basy, výšky, stereo-váha a ovládač hlasitosti. Hliníkový je aj predný panel, horná časť skrinky a šasi sú vyrobené z ocele.

Zdroj | Marantz

Marantz si dal záležať aj na analógovom obvodovom riešení zosilňovača. Aj vďaka obvodom hyperdynamických modulov HDAM-SA3 dosahuje MODEL 40n perfektnú zvukovú kvalitu s detailnou interpretáciou v celom frekvenčnom spektre. Hudobný výkon (RMS) zosilňovača je 70 W/kanál pri 8 ohmových, alebo 100 W/kanál pri 4 ohmových reproduktoroch. To s prehľadom stačí na ozvučenie bežných obytných miestností. Primeraným partnerom zosilňovača môžu byť regálovky (napríklad B&W 607 S2), alebo menšie stĺpové reproduktory.

Zdroj | Marantz

Pozoruhodná frekvenčná odozva dosahuje 5 Hz až 50 kHz, pričom celkové harmonické skreslenie v pásme 20 Hz až 20 kHz je len 0,02% (pri reproduktoroch s impedanciou 8 ohmov).

To sú parametre, ktoré MODEL 40n radia do TOP kategórie a zaručujú verný a detailný posluch hudby aj zo zdrojov s HD rozlíšením.

Zdroj | Marantz

Okrem predného panelu môžete zosilňovač ovládať priloženým diaľkovým ovládačom, smartfónom cez HEOS App, ale bonusom je zabudované ovládanie hlasom. MODEL 40n disponuje platformami hlasového ovládania Amazon Alexa, Google Assistant, aj Apple Siri, takže hardvér môžete nechať na pokoji.

Integrovaný zosilňovač, či skôr audio multi-systém Marantz MODEL 40n bude k dispozícii v priebehu marca 2022. Odporúčaná cena 2 499 € síce nie je nízka, ale výrazne nižšia než 3 199 € za MODEL 30. Pritom prináša množstvo funkcií a benefitov navyše nad rámec toho, čo by ste od integrovaného zosilňovača očakávali.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.