Reklama

Mapka – perfektná náhrada neohrabaného Kataster Portálu

Zdroj | KU
Števo Porubský
Zdroj | KU
Zdroj | KU

Určite sa aj vám stalo, že ste potrebovali overiť alebo zistiť niečo cez katastrálny portál známy ako KaPor alebo Kataster Portal. Nevľúdny dizajn stránky, ktorá korektne funguje len pod Internet Explorerom dá zabrať aj najtrpezlivejším používateľom.

Tomu je našťastie koniec. Úrad geodézie, kartografie a katastra SR z vraj vlastného rozpočtu pripravil nový portál Mapka.

 

Pozrite si

Portál Mapka skončil, nahradil ho prepracovanejší ZBGIS

Mapka je už na prvý pohľad prehľadnejšia, kvalitnejšia a právom patrí do 21. storočia. Ide o on-line aplikáciu, ktorá interaktívnou formou umožňuje rýchlo a jednoducho prehliadať a získavať údaje z informačného systému katastra nehnuteľností. Získané údaje však neslúžia na právne účely, o výpis budete musieť stále požiadať príslušný katastrálny úrad.

Zdroj | Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

Mapke je však bez vybavovania a čakania na úradoch k dispozícii okamžitá databáza aktualizovaných údajov pre každého, kto potrebuje vedieť, komu hľadaný pozemok patrí, vrátane spoluvlastníckeho podielu.

Používateľ tiež pohodlne zistí výmeru aj druh pozemku. Dozvie sa tak, či a aké právne vzťahy sú založené k danej nehnuteľnosti.

Na liste vlastníctva sú uvedení aj prípadní správcovia a nájomcovia pozemku. Momentálne sa údaje aktualizujú na týždennej periodicite, po plnom sfunkčnení aplikácie budú údaje aktualizované denne.

Zdroj | Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

Okrem zobrazenia informácií z katastra nehnuteľností aplikácia Mapka zobrazuje tieto informácie s voliteľnou nadstavbovou kombináciou ďalších priestorovo orientovaných údajov.

Ide napríklad o údaje zo základnej bázy údajov pre geografický informačný systém, adresné body, obsah ortofotosnímok a mapové podklady a družicové snímky od spoločnosti Esri.

„Aplikácia vznikla na základe neustále sa stupňujúceho dopytu verejnosti po údajoch z katastra nehnuteľností. Jej veľkou výhodou je tiež to, že umožňuje prehľadávanie a vyhľadávanie údajov z informačného systému katastra nehnuteľností na všetkých platformách operačných systémov a vo všetkých bežne dostupných webových prehliadačoch,“ hovorí Mária Frindrichová, predsedníčka ÚGKK SR.

Odporúčame však prečítať si aj pozadie tvorby mapka.gku.sk na portáli Denník N:

Chcel pomôcť štátu s katastrom na webe, ten mu ukradol nápad

Vývojár chcel zadarmo pomôcť štátu. Úrad radšej obstaral za tisíce a teraz viní vývojára

Zdroj | Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.