Reklama

Má len jednu veľkú chybu, alebo čo vám dá Korando od SsangYong

Richard Pliešovský, Lissett Pliešovská

Určite ste sa aj vy otočili za SUV-čkom a ostali prekvapení, keď ste si prečítali, že ide o SsangYong. Ešte viac by vás však prekvapila jeho cena. Cena a dizajn však nie je jediná vec, ktorá je pri automobile dôležitá.

V priebehu troch mesiacov vyskúšame, predstavíme 3 modely tejto značky, pomôžeme vám vytvoriť si vlastný názor a ukážeme čo od nich môžete očakávať. Po pick-upe Musso prichádza na rad Korando.

90 %
SsangYong Korando je výbornou ukážkou toho, čo môže ponúknuť SUV-čko s cenou od 20 990 €. Je toho prekvapujúco veľa pričom mínusové body sa hľadajú ťažko.

Výhody

  • jazdné vlastnosti
  • kultivovaný motor
  • komfort
  • cena

Nevýhody

  • veľká spotreba
  • malá nádrž
Obsah pokračuje pod reklamou

Na úvod trochu faktov. Meno Korando je skrátením spojenia Kórea dokáže, zároveň je značka Korando zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšie používané označenie v Kórei. Nech je už ako chce, Korando si za ten čas urobilo meno a pozná ho aj slovenský motorista.

Dokazuje to aj náš príklad. Na našom parkovacom mieste už boli odstavené rôzne vozidlá i od podstatne zvučnejších značiek s inou výbavou a cenou. Keď sme sa náhodne pozreli z okna, okoloidúci odbočil z hlavnej cesty smerom k nám, zvedavo nazeral do vozidla, obišiel ho, chvíľu pozeral a spokojne pokračoval ďalej svojou cestou. Evidentne ho zaujímalo, čo ponúka auto s nálepkou „cenovo dostupné“. 

Korando svojim exteriérom nevyráža dych, ani nevyniká v zástupe iných značiek, no pôsobí kultivovane, príjemne. V redakcii sme sa zhodli, že ide o pekné vozidlo, ktoré vzhľadom nepatrí medzi škaredé kačiatká, skôr ide o nadčasovú konzervatívnu eleganciu, akú napríklad ponúka i Suzuki Vitara. Vpredu zaujme nárazník v modernom trende rozbitý horizontálnymi chrómovanými linkami, vzadu dominuje chromovaná fúza zlievajúca sa k svetlám. Ak ste auto nevideli naživo, budete milo prekvapení ako mohutne pôsobí a hoci to vozidlo patrí medzi cenovo dostupné modely, na jeho prevedení to rozhodne nevidno.

Na test sme dostali 1,5-litrový 4-valcový turbo benzínový motor s výkonom 120 kW (163 k) spárovaný s automatickou 6-stupňovou prevodovkou Aisin. Vozidlo bolo počas jazdy výborne ovládateľné, prekvapivo dobre tlmilo nerovnosti, v zákrutách bolo stabilné, ináč povedané, neprekvapilo nepredvídateľným správaním. Veľmi dobrú prácu odvádzala prevodovka, ktorej radenie človek v podstate nevnímal. Motorista mal už po pár kilometroch pocit, že riadi dôverne známe vozidlo.

Interiér príjemne prekvapil, v porovnaní s ďalšou cenovo výhodnou značkou, Daciou, je na lepšej úrovni nielen dizajnovo, ale i použitím materiálov, či ponúkaným priestorom. Prístrojovej doske dominuje veľký lesklý plast s efektom nekonečného zrkadla, 10,25” LCD virtuálny kokpit, v strede sa nachádza 8” dotykový LCD displej s možnosťou zrkadlenia mobilu cez Apple CarPlay a Android Auto. Škoda len, že sa smartfón musí pripájať cez kábel. Takéto riešenie nie je ani estetické (viz. foto) a rozhodne nie praktické.

Systém infotainmentu nemal navigáciu, tú sme si museli „požičať“ zo smartfónu. Na prvý pohľad sa nič nedeje, ale len do doby, ak budete mať podobnú skúsenosť ako my, keď na našom súkromnom vozidle nefunguje dobre Apple AirPlay a v servise tu už viac ako rok nevedia vyriešiť. Vtedy príde vhod aj natívna navigácia, aj keď možno bez najnovších aktualizácií máp a bez informácií o cestnej premávke.

Displej má prepracovanú grafiku, palubný počítač je intuitívny s množstvom funkcii. Vyrušovali nás však dve veci: príliš hlasné zvuky (napríklad blinkre) a otravná privítacia znelka (vždy keď naštartujete) akoby teleportovaná z 90. rokov. Našťastie, hlasitosť sa dá zmeniť a znelka vypnúť. Mimochodom, výrobca dbá na bezpečnosť, takže hlbšie nastavenia môžete urobiť len vtedy, keď vozidlo stojí.

SsangYong nešetrí na bezpečnosti a asistenčných systémoch. Spomenúť môžeme napríklad systém varovania pri opustení jazdného pruhu (LDWS), systém autonómneho núdzového brzdenia (AEBS), elektrický stabilizačný systém (ESP), systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu (LKAS), rozpoznávanie dopravných značiek (TSR), ale i upozornenie na pozornosť vodiča (DAA).

Klasický panel automatickej klimatizácie máte po ruke, nechýba ani množstvo odkladacích schránok. Sedenie je vysoké, sedadlá pohodlné, i keď niekomu môže vyhovovať menej hlboký stred operadla. Vpredu je dostatočný priestor na nohy, no ani pasažieri sediaci vzadu by sa nemali sťažovať na nedostatok miesta.

Obsah pokračuje pod reklamou

S vozidlom sme sa rýchlo vžili, po niekoľkých kilometroch v hlavnom meste sme zamierili na diaľnicu. Prekvapila nás informácia, že dojazd je zhruba 450 km, pretože sme vozidlo prebrali s plnou nádržou. Naše neblahé tušenie sa potvrdilo, Korando má neočakávane veľkú spotrebu. Tá sa prejavila nielen na diaľnici, ale aj po jazde v meste i v medzimestskom prostredí. Spotreba na diaľnici sa pohybovala okolo 9 l/100 km, podobne ako v meste. Na medzimestských cestách, kde zvyčajne dosahuje motorista najnižšie spotreby, sme sa nevedeli dostať ani na 8 l/100 km a to sme jazdili naozaj s citom. Priemer bol 8,3 l/100 km.

Objem palivovej nádrže je 50 l, čo je na SUV-čko naozaj málo (zvlášť s takou spotrebou), toto by skôr pasovalo k hybridnému pohonu. Na porovnanie, konkurenčná Suzuki Vitara má 66 l nádrž.

SsangYong Koradno je pre nás veľkým prekvapením. Kvalitné materiály, vynikajúce jazdné vlastnosti, pohodlie v mnohých oblastiach a priaznivá cena. Keby nebolo vysokej spotreby, ktorá v kombinácií s menšou nádržou, ako bežne býva, išlo by o bezkonkurenčne výhodné vozidlo v danej triede. Takto musíme naše nadšenie tlmiť, predsa len, jedno až dvojlitrový rozdiel v spotrebe je na dnešnú dobu veľa.

Korando 1.5 Turbo Style + začína na 22 990 €. Cena nami testovaného vozidla bola bez zľavy 25 920 € predajca aktuálne ponúka zľavu 1 000 €. Okrem výbavy Style+ sme mali automobil s príplatkami za farbu Dandy Blue 550 €, automatickú prevodovku Aisin 1 790 €, HD LCD prístrojovú dosku 10,25″ vo výške 590 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.