Reklama

Lynk & Co predstavilo svoj prvý elektromobil Z10

Zdroj | Lynk & Co
Richard Pliešovský
Zdroj | Lynk & Co
Zdroj | Lynk & Co

Lynk & Co Z10 je ľúbivý názov, ktorému by mohli závidieť nejedny slúchadlá od Sony. Rozmenené na drobné ide o čínsku spoločnosť Lynk & Co, ktorá v Göteborgu predstavila svoj prvý elektrický sedan Z10.

Uviedol ho generálny riaditeľ Lin Jie, ktorý sa netají veľkými ambíciami. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne s novými clami, ak sa začne uvažovať o dovoze do Európy, každopádne Z10 vyzerá naozaj dobre.

Sedan má 800 V LFP batérie, ktoré sa postarajú o dojazd do 573 km už po 15-minútovom nabíjaní. Pri plnom nabití to má byť dokonca viac ako 800 km! Kapacitu batérií výrobca nezverejnil. Špičková verzia Z10 je vybavená dvojicou motorov z karbidu hliníka, zrýchlenie z nuly na sto je za 3,5 s. Elektromobil má 5 028 mm na dĺžku, 1 966 mm na šírku a v závislosti od konfigurácie 1 463 mm alebo 1 468 mm na výšku. Rázvor je 3 005 mm.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Lynk & Co

Lynk & Co Z10 má tri verzie. Základný je vybavený 200 kW motorom od spoločnosti Viridi Energy Mobility Technology, dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 210 km/h. Vyšia trieda má 310 kW motor pochádzajúci z dielne Quzhou Jidian Electric Vehicle Technology, pochváliť sa môže môže maximálkou 240 km/h. Najvyššia verzia s dvomi motormi (310 kW + 270 kW), tiež od Quzhou Jidian, dosiahne rýchlosť až 250 km/h, ponúkne aj pohon 4×4.

Zdroj | Lynk & Co

Kompaktný digitálny prístrojový panel je integrovaný do palubnej dosky, interiéru dominuje 15,4″ infotainment. Novinka má LiDAR slúžiaci na čiastočne autonómnu jazdu. Zaujímavo pôsobí celosklenená strecha, ktorá robí interiér ešte priestrannejším.

Z10 má športový exteriér s delenými svetlometmi, rýchlo sa zvažujúcu líniu strechy s tvarmi kupé, 21″ kolesá, zadné svetlo na celú šírku a vysúvací spojler. Jedným z kľúčových vonkajších prvkov sedanu sú predné a zadné RGB svetlá, čo je dizajnový prvok, ktorý očarí zrejme najmä hráčov a mladých motoristov.

Novinku bude možné predobjednať v Číne už na budúci mesiac za cenu začínajúcu na 200 000 juanoch (25 700 eur). Mimochodom, názov Z10 je odvodený od ZERO, ktorý predstavuje nadšenie, radosť, zodpovednosť a originalitu. Bez ohľadu na názov je však evidentné, že ide o slušnú konkurenciu pre VW ID.7, či Hyundai IONIQ 6. Jedinou chybičkou krásy je, že sa o globálnej dostupnosti nič nehovorí.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.