Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lucid Air prekonáva aj Teslu! Luxusom, doajzdom, ale aj cenou

Lucid Air prekonáva aj Teslu! Luxusom, doajzdom, ale aj cenou
Zdroj | Lucid Motors
Števo Porubský
Lucid Air prekonáva aj Teslu! Luxusom, doajzdom, ale aj cenou
Zdroj | Lucid Motors
Zdroj | Lucid Motors

O americkom start-upe Lucid Motors sme toho už počuli a videli, no dodnes sme sa nedočkali žiadneho reálneho modelu. Dodnes. Lucid Motors oficiálne predstavil model Air, ktorý príde na trh už budúci rok. Kým sa nepochlapia iné automobilky, elektromobil Air bude unikát v každom smere, no hlavne dojazde. Maximom bude viac ako 800 km na jedno nabitie!

https://youtu.be/ZbRelgs97nA

Luxusný sedan Lucid Air sa dizajnovo výrazne od konceptu spred 4 rokov líšiť nebude. Na rozdiel od konkurentov, Lucid Motors sa nechválila už na začiatku kamerami namiesto späťákov, podsvietenou maskou či inými vychytávkami, ktoré nie je ľahké zrealizovať.

Zdroj | Lucid Motors

Zaujímavé je posunutie náprav maximálne k okrajom pre čo najväčší priestor vo vnútri. Inak zaujímavé je aj veko kufra, ktoré otvára masívnu zadnú časť kkarosérie pre čo najjednoduchšie nakladanie. Chýbať nesmie ani preskladná strecha.

Zdroj | Lucid Motors

Air bude vyrábaný výhradne ako sedan pre 5, resp. 4 pasažierov. Lucid Air bude v predaji v 4 verziách, tá najvyššia bude maximálne luxusná limuzína so sedačkami vzadu ako z prvej triedy v lietadlách. Ostatné verzie ponúknu miesto pre 5 pasažierov.

Zdroj | Lucid Motors

Lucid Air bude v základnej verzii dostupný až v roku 2022. Táto verzia má stáť okolo 80 000 dolárov, no technické parametre nie sú zatiaľ známe.

Vyššia verzia Touring (nejde o Touring ako u BMW, teda stále to bude sedan) začína na sume 95 000 dolárov. Za túto cenu majitelia dostanú elektromobil s dojazdom 653 km (podľa EPA). O ten sa stará 113 kWh batéria (dostupných menej kWh). O chod sa zas stará dvojica elektromotoro s celkovým výkonom 620 koní. Vďaka tomu Air Touring zrýchli na stovku za zhruba 3,3 sekundy, maximálna rýchlosť bude 250 km/h. Lucid Air Touring bude dostupný až v poslednom kvartáli 2021.

Zdroj | Lucid Motors

Ešte vyššia verzia, Lucid Air Grand Touring bude ale v predaji skôr, už v druhom kvartáli budúceho roka. Cena bude začínať na sume 139 000 dolárov. Za tú dostanete 800-koňový elektromobil s doazdom neuveriteľných 832 km, opäť podľa reálneho štandardu EPA! Zrýchlenie na stovku bude trvať okolo 3 sekúnd, maximálna rýchlosť sa zastaví na 270 km/h!

Zdroj | Lucid Motors

Top verzia, Lucid Air Dream Edition, o ktorej sme snívali od predstavenia kkonceptu, bude na trhu taktiež od druhého štvrťroka 2021, no s cenou začínajúcou na sume až 169 000 dolárov. V tomto prípade pôjde ale o nenápadnú beštiu, ktorá ponúkne až extrémnych 1 080 koní! Na stovku to potom dá za zhruba 2,5 sekundy a maximálna rýchlosť bude taktiež 270 km/h. Dojazd bude ale o čosi nižší, 810 km.

Tri vyššie verzie ponúknu aj určitú mieru autonómneho riadenia, výrobca ho označuje ako DreamDrive Level 2. Dva najvyššie modely budú už vybavené aj hardvérom pre Level 3. Čo je však tento Level nie je známe, zjavne nejde o označenie klasického autonómneho riadenia, ktoré má však úrovní (levelov) päť. Lucid Air má využívať systémy založené na LiDARe.

Zdroj | Lucid Motors

Všetky 4 verzie budú mať vysokovýkonné nabíjanie. Za 20 minút nabíjania sa majú batérie nabiť na 482 km dojazdu. Lucid Air neprezradilo bližšie parametre nabíjania. Pôjde však o nabíjanie blízke 300 kW. Známe je aspoň nabíjanie na AC nabíjačkách. Celkom nezvyčajne je maximom 19,2 kW (nie napríklad 22 kW ako býva bežné).

Zdroj | Lucid Motors

Každopádne, Lucid Air má využívať 900-voltový systém, čo mu dáva výhodu pri nabíjaní (ale aj pri jazdení) aj oproti Porsche, ktoré využíva 800 V systém, pričom bežné elektromobily majú „len“ 400 V batérie. Plusom je i to, že majitelia modelov Air dostanú na tri roky nabíjanie v sieti Electrify America zadarmo. Táto sieť, mimochodom, buduje 350 kW nabíjačky.

Možno menej zaujímavé je, že majitelia si budú môcť vybrať iba z troch farieb exteriéru – biele Stellar White, čiernejj Infinite Black a zlatej Eureka Gold.

Zdroj | Lucid Motors

Výraznejšie sa zmenil interiér, ktorý v nižších vverziách už nepôsobí tak ultraluxusne. Našťastie sa ale nezmenili napríklad dvojfarebné sedačky – vpredu tmavé, vzadu svetlé. Toto bude ale zjavne ako doplnková výbava. Súčasťou interiéru má byť aj množstvo kože Napa, alcantary či eukalyptového dreva.

Pred vodičom je až 34″ displej s vysokým rozlíšením. Ten zjavne dotykový nie je, aspoň ostane čistý. Unikátny je aj ovládací displej Pilot Panel v stredovej konzole, ktorý sa schováva do vnútra palubovky.

Zdroj | Lucid Motors

Lucid Air je možné si už predobjednať. Za rezerváciu si výrobca pýta 1 000 dolárov, za Dream Edition je to ale až 7 500 dolárov. Depozit je však vratný.

Zdroj | Lucid Motors
Zdroj