Reklama

LTE a Orange: živý test siete

Drahomír Piok

Určite sa väčšina z vás už stretla s pojmom LTE (Long Term Evolution). Pre vás, ktorí ste sa s týmto názvom ešte “nevideli“, tak je to v skratke štandard pre najnovšie mobilné siete, ktoré vylepšia infraštruktúru hlavne v oblasti mobilného internetu. Orange na základe povolenia od TÚSR má možnosť testovať LTE prevádzku v Banskej Bystrici a ako druhý slovenský operátor ju nám, teda aj vám, ukázal. No a ako to dopadlo?

LTE a Orange: živý test siete

Schéma zapojenia LTE v Banskej Bystrici

Mobilný internet je hitom

Vedeli ste?

Najväčšia komerčná prevádzka LTE siete je v USA, kde má už viac ako 110 miliónov používateľov.

Na začiatok by som sa vrátil k pojmu LTE, ktoré býva často všemocným marketingom označovaná ako sieť 4G. V skutočnosti sa však stále jedná o sieť, ktorá spadá do 3G, konkrétne 3,5G. Sieť 4G je až nadstavba LTE Advanced, u ktorej sú prenosové rýchlosti niekoľko násobne vyššie ako u LTE. Možnosti a vyťaženosť mobilného internetu stúpajú a s tým aj nároky zákazníkov. Konkrétne Orange má cez 230 000 zákazníkov mobilného internetu, ktorí preniesli v apríli tohto roku dohromady takmer 500 000 GB dát, nehovoriac o tom, že toto číslo stále narastá. V súčasnosti Orange navršuje kapacity svojej 3G siete a do konca roka chce rozbehnúť nasadzovanie HSPA+ (42,2 Mbps). Teraz už k spomínanému testu. V Banskej Bystrici má Orange nainštalované dva vysielače LTE, ktoré pracujú  na frekvencii 2,6 GHz. Testovanie prebiehalo na dvoch miestach zároveň, a to v mikrobuse a v budove Orangeu, kde bola statická prezentácia. Mikrobus jazdil po meste a priamo v ňom sme boli spojení s druhou prezentáciou cez videohovor. Naďalej bolo zároveň streamové FullHD video, testovaná latencia, rýchlosť alebo dokonca aj online hranie. Veľmi podobná ukážka bola aj pri statickej prezentácii, kde pribudlo aj 3D video. Samozrejme, že všetko dátový tok bol stále smerovaný iba cez LTE.

LTE a Orange: živý test siete

Maximálna rýchlosť 100,51 Mbps dosiahnutá v mikrobuse je zobrazená v okne s grafom na ľavej strane

LTE už možno o rok a pol

Výsledné hodnoty testovania boli ukážkové, ale v reálnej praxi, bohužiaľ, nedosiahnuteľné. Bolo krásne vidieť na obrazovke v mikrobuse, že sa rýchlosť spojenia dostala pri downloade aj cez 100 Mbps a uploade 40 Mbps, no v reálnom nasadení budú hodnoty niekoľkonásobne nižšie. Ping sa pohyboval v rozmedzí 20 ms až 30 ms, no tieto hodnoty by mal operátor stlačiť k 10 ms. A kedy sa tejto parády zákazníci Orangeu dočkajú? Prvý termín počíta s rokom 2013, kde budú pokryté väčšie mestá a ďalšie postupné masívnejšie zavádzanie príde v roku 2015, kedy by mala byť uvoľnená frekvencia 800 MHz. Celú infraštruktúru zavedenia zabezpečuje firma Alcatel-Lucent, ktorá prevádzkuje už množstvo komerčných LTE sietí po svete.

LTE a Orange: živý test siete

Modem, ktorý bol použitý pri testoch, je určený iba pre skúšobnú prevádzku

Srdce Orangeu

Orange nás novinárov nakoniec ešte previedol centrálou v Banskej Bystrici, kde nám aj ukázal jeho riadiacu miestnosť a myslím, že je načo pozerať. Ak ste niekedy videli filmy s centrálou NASA, tak tu sa človek cítil veľmi podobne. Veľké množstvo monitorov, počítačov a na stene neprehliadnuteľná obrazovka zložená s 16-nástich veľkých LCD panelov. Orange má odtiaľ prehľad nad celou svojou sieťou, dokonca momentálne kontroluje aj prevádzku v ďalekom Arménsku. Najzaujímavejšie bolo, že celý ten kolos riadilo pohodlne päť ľudí, prípadne aj traja.

LTE a Orange: živý test siete

Riadiace centrum Orange

Tip: Viac fotografií nájdete vo fotogalérií

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.