Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lotus končí s klasickým pohonom, vyrábať bude už iba elektromobily

Lotus končí s klasickým pohonom, vyrábať bude už iba elektromobily
Zdroj | Lotus
Števo Porubský
Lotus končí s klasickým pohonom, vyrábať bude už iba elektromobily
Zdroj | Lotus
Zdroj | Lotus

Britská značka Lotus prekvapila potvrdením informácie pre AutoExpress, že bude vyrábať už iba elektromobily. O elektromobile Lotus Evija sme počuli už pred rokom, no v tom čase by si nikto nedovolil tvrdiť, že na pohon v tak blízkej budúcnosti bude slúžiť už iba elektrina. Lotus sa tak stane jednou z mála automobiliek, ktoré budú vyrábať už iba elektromobily.

Lotus už síce nie je britská spoločnosť, od roku 2017 patrí pod čínsky koncern Geely, no to značke neuberá na unikátnosti. Legendárne meno v automobilovom svete na čas zapadlo prachom, no práve vďaka čínskej spoločnosti znovu ožíva. Ožilo hlavne po oznámení hyperšportového elektromobilu Evija s výkonom takmer 2 000 koní.

Lotus Evija ale nebude pre každého. Cena viac ako 2,5 milióna eur a limitovaná séria 130 kusov sú toho jasným príkladom. Evija zároveň nebude tým modelom, ktorý odštartuje čisto elektrický pohon. Lotus ešte chystá jeden model, ktorý na pohon bude využívať aj benzín.

Po tomto modeli už ale Lotus bude vyrábať už iba čisto elektrické vozidlá. Stať sa tak má budúci rok, kedy automobilka ukáže spomínaný benzínový model a následne v roku 2022 príde na trh elektrický športový automobil. Ten by mal byť podstatne dostupnejší, ako Evija. Zaujímavosťou je, že Lotus na rozdiel od iných hyperšportových automobiliek ne bude využívať hybridný pohon.

Zdroj | Lotus

CEO Lotusu, Phil Popham sa pre AutoExpress vyjadril, že hybrid je proti akémukoľvek uvažovaniu o športovom aute. Okrem klasického motora je v hybride aj elektromotor a batéria, čím sa vozidlo stáva ťažším a teda i menej športovým.

Práve Popham potvrdil, že elektrina je pohonom budúcnosti pre Lotus: „Veríme v jedno, v budúcnosť elektromobilov a tak je našim zámerom v budúcnosti ponúkať elektromobily.“ Ďalej dodáva, že elektrina je ideálna pre športové automobily práve kvôli lepšej distribúcii hmotnosti, vysokému krútiacemu momentu a flexibilite.

Zdroj | Lotus
Zdroj