Reklama

Lord of the Rings: Rings of Power - rozprávkový návrat do Stredozeme

Zdroj | Esquire
Michal Spiegel
Zdroj | Esquire
Zdroj | Esquire

Prvá séria najdrahšieho seriálu v histórii skončila a tak prišiel čas zhodnotiť, či Rings of Power naplnil očakávania. 

Streamovacie služby nám tohtoročnú jeseň naservírovali hneď dva očakávané fantasy seriály. Kým House of The Dragon ponuka politické intrigy, brutalitu a sexuálnu otvorenosť na štýl Game of Thrones, Lord of The Rings sa drží skôr rozprávkovej atmosféry, ktorú tak dobre poznáme z Hobitta. Tým nechcem povedať, že tu nezažijete brutalitu či komplexnejšie dejové zvraty. Poďme však pekne po poriadku.

Hneď na úvod musím napísať, že som veľkým fanúšikom Tolkienovych kníh rovnako ako filmovej série od Petra Jacksona, takze som k seriálu pristupoval s veľkými očakávaniami. Na druhej strane som jednotlivé nelogické dejové zvraty, či časové skoky, ktoré nedávajú zmysel, neriešil a k seriálu som pristupoval ako k fantasy rozprávke, pri ktorej bola využitá voľnosť tvorcov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Napriek vlne kritiky a hejtu na internete musím znodnotiť, že Rings of Power ma príjemne prekvapil. 

Po vizuálnej stránke je vidieť, že tvorcovia sa pri rozpočte nemuseli obmedzovať. Či už ide o mesto Númenor, trpasličie doly Khazad-Dûm alebo elfské mesto Eregion, naplno sme si užili putovanie týmito legendárnymi miestami, pričom mnohé z nich doteraz boli iba na papieri knižnej predlohy. 

Okrem vizuálnej stránky musim jednoznačne oceniť aj soundtrack. Úvodný motív je z pera Howarda Shorea, ktorý napísal hudbu aj k pôvodnej filmovej trilógii. O zvyšok hudby sa postaral talentovaný Bear McCreary, ktorého epickú hudbu ste mohli napríklad počuť aj v poslednej časti hernej série God of War. Soundtrack tak obsahuje viacero vydarených kúskov, ktoré dodajú príbehu tú správnu atmosféru. Za zmienku stojí obzvlášť hudba z mesta trpaslíkov ci pesnička z putovania Harfootov, predkov hobittov. 

Hudba a vizuál tvoria však len polovicu úspechu. Tou druhou je scenár. Príbeh sleduje súčasne niekoľko príbehovych  línii, ktoré sú poprepájané a točia sa okolo rozrastajúceho sa zla v Stredozemi.

Súčasne tak sledujeme príbeh elfskej veliteľky Galadriel, ktorú ženie pomsta, jej dobrého kamaráta Elronda, ktorý sa stretáva s následníkom trpasličieho trónu Durinom a zároveň sledujeme ľudí, ktorí sú nútení utekať pred útočiacimi ohyzdami. Do toho všetkého je tu príbeh mesta Númenor, ktoré stojí pred existenčnou výzvou.

Na úvod sa tak musíte oboznámiť s desiatkami postáv a sledovať súčasnej niekoľko dejových línií v rôznych miestach. Do toho máte ťažko zapamätateľné mená a výsledkom tak je, že bežný divák sa môže v deji strácať a seriál ho tak môže prestať baviť. Obzvlášť niektoré dejové línie sú skôr nudné a zbytočne naťahované, čo seriálu uberá na tempe.

Jednotlivé príbehy však majú jedno spoločne – sú popretkávané tajomstvom. A práve odkrývanie týchto tajomstiev je hlavný ťahúň seriálu. Pokiaľ máte napozerané filmy či načítané knihy zo sveta Pána prsteňov, budete sa tešiť ako malé dieťa, keď vam tvorcovia naservírujú niečo, čo dobre poznáte a prepojí sa to tak s príbehom Pána prsteňov. Jednotlivé odhalenia postáv sú dobre dávkované a každá epizóda skončí cliffhangerom, aby ste boli nútení pozerať ďalej. 

Keďže dej príbehu pracuje najmä s knihou Silmarillion, ktorá je akousi filozofiou a bibliou Stredozeme, autori množstvo náznakov a nedokončených príbehov z knihy rozvinuli a tým doplnili tento bohatý svet. Zistíte tak, odkiaľ sa vzal vzácny kov mithril alebo ako vznikol Mordor.

Do toho všetkého vám bude priblížená kultúra a zvyky jednotlivých bytostí Stredozeme. Či už ide o nevraživosť medzi elfami a trpaslíkmi alebo o historické krivdy medzi ľuďmi a elfami, jednotlivé rozdiely a kultúry dostanú v seriáli dostatočný priestor.

Na druhej strane sa seriálu dá vyčítať, že niektoré epizódy strácajú v niektorých momentoch tempo a nie sú pre bežného diváka dostatočne zaujímavé. Miesto 70 minút by mohla mať každá epizóda pokojne aj 50 minút a celkovému spádu seriálu by to mohlo len pomôcť. Aj preto keď si seriál rozoberieme na drobné, hodnotenie jednotlivých epizód je skôr kolísavé s niektorými vyslovene výbornými a niektorými skôr priemernými epizódami. 

Milovníci akcie si skôr užijú posledné tri epizódy, kde dostanú aj bojové scény. Nečakajte samozrejme žiaden Helm’s Deep, ale ako úvod do bojových scén v televíznom seriáli zatiaľ postačí. Verím, že sa v druhej sérii dočkáme niečoho väčšieho.

Keď však hodnotím seriál Lord of The Rings: Rings of Power z dielne Amazon Prime Video ako celok, osobne ide skôr o vydarený seriál a už teraz sa teším na druhú sériu. Tá by mala doraziť na obrazovky už budúci rok. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.