Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 4 min.
  • 9.6.2022

Looking Glass 65 – najväčší holografický displej dvíha multimediálnu latku

Looking Glass 65 – najväčší holografický displej dvíha multimediálnu latku
Zdroj | Looking Glass Factory
Juraj Procházka
Looking Glass 65 – najväčší holografický displej dvíha multimediálnu latku
Zdroj | Looking Glass Factory
Zdroj | Looking Glass Factory

Televízory so stereoskopickou obrazovkou, všeobecne označované ako „3D“, skončili viac-menej fiaskom. Dôvodov je mnoho, od chýbajúceho „3D“ obsahu, cez diskomfort pri používaní špeciálnych okuliarov, až po neurologické problémy spôsobené blikajúcim obrazom. Skutočný trojrozmerný obraz, ktorý nebude potrebné sledovať len z presne určeného miesta, prinesie až holografia a holografický displej.

Pozrite si

ČO je holografia a na čo je dobrá?

Minulý rok spoločnosť Looking Glass Factory so sídlom v New Yorku oznámila aktualizáciu druhej generácie svojich 4K a 8K UHD displejov so svetelným poľom, pričom posledný sa mohol pochváliť 32-palcovou obrazovkou. V porovnaní so súčasnými uhlopriečkami plochých TV je 32“ obrazovka na úrovni „kuchynského“ televízora, ale holografia je iná výzva, ako 2D zobrazenie.

Zdroj | Looking Glass Factory

Ale aj tu sa hranice rýchlo posúvajú. Najnovšie Looking Glass Factory ohlásila uvedenie modelu Looking Glass 65. Firma tvrdí, že nový displej je „5x väčší ako ktorýkoľvek iný 3D holografický displej, aký kedy v laboratóriu predvádzala akákoľvek iná spoločnosť.“ Výrobca to charakterizuje veľavravným sloganom „BIG F*CK!NG HOLOGRAMS“ (k***vsky veľké hologramy).

A podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, Shawna Fraynea, je uhlopriečka 65“ „len začiatok“. Tak ako nastal v minulom storočí posun od fotografie k filmu, od rádia k televízii a od čiernobielej k farebnej TV, dnes opäť stojíme na prahu skokovej zmeny pri reprodukovaní obrazu reality.

Frayne je presvedčený, že Looking Glass 65 predstavuje jeden z takýchto veľkých posunov v spôsobe vnímania médií, od plochých 2D po hlboké 3D obrazy. Nevyžadujú sa pritom žiadne headsety, ani 3D okuliare.

Zdroj | Dean Takahashi

Spoločnosť zatiaľ veľa technických podrobností o novom displeji nezverejnila. 32-palcová verzia displeja má 53-stupňovú pozorovaciu zónu a ponúka asi 100 perspektív (dve perspektívy na stupeň), takže skupina ľudí môže sledovať obraz súčasne. Oči obraz vidia v 3D, keďže naraz vnímajú päť až sedem perspektív.

Známe je, že nový 65“ displej má rozlíšenie 8K UHD, zobrazenie má pomer strán 16:9, má farebnú hĺbku viac ako miliardu farieb a dokáže vytvárať hologramy „so štvornásobnou hĺbkou v porovnaní s akýmkoľvek iným zobrazovacím systémom“. 65-palcový displej so svetelným poľom údajne „obnovuje realitu pomocou fotónov“ generovaním až 100 rôznych perspektív 3D obsahu zo 100 miliónov svetelných bodov, 60x za sekundu. Priestorový obraz môže sledovať súčasne až 50 divákov.

Pozrite si

V Slovenskej sporiteľni vás privíta prvá 3D holografická bankárka, Vesna

Sériová výroba zatiaľ nebeží, no nejde celkom o prototyp. Looking Glass Factory poskytuje prvé demo vzorky a uvádza, že niektoré zábavné spoločnosti už nový displej využívajú. Napríklad na práve prebiehajúcom festivale Tribeca 2022 v New Yorku pri najnovšej premiére prvého holografického filmu „Zanzibar: Trouble in Paradise“, ktorý premieta spoločnosť Springbok Entertainment.

Cena za najväčší 65“ holografický displej zatiaľ nie je oficiálne zverejnená, ale určite by ste si za rovnaké peniaze kúpili automobil z vyššej strednej triedy. Vychádzame z ceny 32-palcového modelu 8K Gen2, ktorý je dostupný za 20 000 USD ( v prepočte cca 18 600 EUR). 65“ verzia bude mať cenu určite násobne vyššiu. Pokiaľ vás to neodradilo, výrobca už na nový holografický displej prijíma predobjednávky.

Zdroj