Reklama

Logitech vylepšil výbornú myšku MX Anywhere 3, pridal jej 8 000 DPI senzor

Števo Porubský

Dodatok S znamená, že nejde o celkom novú myšku, ale jej facelift. Na rozdiel od faceliftov v automobilovom svete sa v tomto prípade nemenil zovňajšok, ale vnútro. A celkom výrazne.

Myška má nový snímač s extrémnym rozlíšením, tiché tlačidlá a po novom ju je možné programovať na spúšťanie tzv. mikro akcií.

Myšku Logitech MX Anywhere 3S som mal možnosť nejaký ten piatok aj testovať. Osobne používam v práci i v homeoffice výhradne myšky Logitech M590 s extrémne tichými tlačidlami. Tým, že klikám každú chvíľu, aj mne osobne časom začali liezť na nervy pomerne hlasné klikania akejkoľvek myši, vrátane top-end modelov od Logitechu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Novinka je ale iná. Je vybavená doposiaľ najtichšími aktormi, ktoré séria Anywhere mala. Stále to síce nie je také tiché ako v prípade M590-tok, no veľmi sa nová Anywhere myška týmto dnes už starčekom približuje.

Ale späť na začiatok. Logitech MX Anywhere 3S patrí do tzv. Master Series, teda top-end modelov výrobcu. Svedčí o tom aj cena, ktorá je 99,99 €. Nie je to málo, no stále ide o dostupnejší kúsok oproti väčším súrodencom.

Myška sa navonok oproti predchodcovi vôbec nezmenila. Stále má vcelku malý tvar, ktorý sadne podstatne lepšie do pravej ako ľavej ruky. Navyše pre pravú ruku a jej palec má na bočnej strane dve tlačidlá na rýchly a jednoduchší pohyb v prehliadači či dokumentoch. Povrch okolo týchto tlačidiel je príjemný na dotyk, no nečakajte odkladacie miesto pre palec, ten bude oddychovať iba na podložke.

Mimochodom, 3S-ka je stále schopná fungovania aj na skle či takmer akomkoľvek lesklom povrchu. Teda aj akomkoľvek aj nelesklom povrchu, na ktorom iné, bežné myšky majú problém. To kvitujem, hoci osobne používam gélovú podložku, občas sa ocitnem aj mimo pracovných stolov a tam už podložka nie je.

Myška má rozmery zhruba 10 x 6,5 x 3,5 cm, hmotnosť je necelých 100 gramov.

Z hornej strany nepribudlo ani neubudlo nič. Stále je tu luxusné kovové koliesko MagSpeed. Koliesko a jeho funkcie je pritom ťažké opísať. Pri bežnom používaní máte pocit, že scrollujete ako na bežnom koliesku, nechýba tradičná rabkajúca odozva, no nepočuť ju.

Prepnutím do režimu scrollovania je ale rýchlym pohybom ukazováku koliesko schopné zrolovať aj 1 000 riadkov textu, a to v absolútnej tichosti. Zapnutím funkcie SmartShift ale stačí kolieskom poriadne zatočiť a premení sa na Šinkanzen aj bez stlačenia stredového tlačidla.

Už v starších modeloch som si toto koliesko obľúbil, ba si naň vytvoril závislosť, v tomto prípade to nie je iné. Absencia MagSpeed v M590 mi dlho nedala spávať, či sa predsalen nevrátiť k MX sérii myšiek a do uší si nedať radšej štuple proti hluku.

Vďaka tomu, že koliesko MagSpeed je elektronické, v appke Options+ si môžete dokonca nastaviť intenzitu odporu, teda ako ťažko, resp. ľahko budete môcť s kolieskom pohybovať a navyše aj to, akou rýchlosťou budete môcť scrollovať. Vý-bor-né!

A hoci koliesko nie je možné naklápať pre horizontálne scrollovanie, podržaním niektorého z dvojice bočných tlačidiel a súčasným scrollovaním je možné sa v konkrétnych appkách pohybovať aj horizontálne. Len si na to treba zvyknúť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Veľkou novinkou novej Anywhere 3S je však tlačidlo na hornej strane. To nielen prepína funkciu MagSpeed kolieska, ale je možné toto tlačidlo preprogramovať do nových Smart Actions. Vlastne ktorékoľvek z tlačidiel myši je to možné.

Čo sú Smart Actions?

Je to celkom nová funkcia od Logitechu, vďaka ktorej jediným stlačením tlačidla sa udejú akcie, na ktoré by ste potrebovali určite viacero klikov a času. V Smart Actions je možné si vybrať z už pripravených, alebo vytvoriť si nové.

Ak poznáte IFTTT, tak vám Smart Actions od Logitechu budú určite jasnejšie. Inak povedané, v Smart Actions si môže nastaviť spúšťacie tlačidlo, ktorému následne pridáte konkrétne akcie. Napríklad je ráno a vy stlačíte jediné tlačidlo, ktoré vám otvorí prehliadač, kalendár, Spotify, appku s akciami, počasím a pod.

Nekončí to ale len pri otváraní aplikácií, ale ku konkrétnym môžete pridať aj konkrétne zápisy, texty, ale môžete vyvolať aj rôzne systémové funkcie, ako zníženie jasu, vypnutie počítača, zníženie či zvýšenie hlasitosti a mnoho mnoho ďalších. Bonusom je, že pre každé z dostupných tlačidiel je možné pridať jednu Smart Action.

S MX Anywhere 3S tak môžete mať 4 rôzne akcie, pričom neprichádzate o bežné funkcie daných tlačidiel. Smart Actions fungujú iba v neotvorených oknách/appkách, teda kurzorom musíte byť na „ploche“.

V aplikácii Options+ však stále nechýba možnosť priradiť jednotlivým tlačidlám aj rôzne funkcie pre rôzne aplikácie. Stačí si to postupne nastaviť a naučiť sa nové funkcie, ktoré vedia uľahčiť život. Napríklad v Lightroome či Photoshope, ale aj tak bežnej veci ako internetový prehliadač či kancelárske aplikácie.

Inú veľkú novinku novinky nájdete aj v spodnej časti. Je síce neviditeľná, no profíci ju ocenia. Nová 3S-ka ponúka až 8 000 DPI snímač (nominálna je stále 1 000 DPI). Pre nás, bežných smrteľníkov je to nepoužiteľné, kurzor myši po bežnom monitore lieta ako zmyslov zbavený, no ak máte na pracovnom stole nejakého obra monitor s ešte vyšším rozlíšením, s novou myškou si prídete na svoje.

Rovnako si prídete na svoje, ak máte viacero zariadení a nechcete mať na stole dve či tri myšky. Stačí jediná, s funkciou Flow (a appkou Options+). A to dokonca aj medzi Windows a macOS systémami. Čerešničkou je možnosť kopírovania textov či súborov, rovnako aj medzi týmito dvomi rozdielnymi operačnými systémami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samozrejmosťou je možnosť spárovania s tromi rôznymi zariadeniami a prepínať medzi nimi pomocou spodného tlačidla. Hodí sa to v prípade, že v domácnosti máte jednu myšku, ale napríklad tri notebooky a zdieľate svoj homeoffice s rodinou. V mojom prípade si tak „požičiavame“ myšku M590 s manželkou.

Li-Pol batéria s kapacitou 500 mAh vo vnútri sa prakticky nezmenila. Logitech sľubuje 70-dňovú výdrž na jedno nabitie. Batéria sa nabíja cez USB-C port v prednej strane. Počas nabíjania je myš možné, samozrejme, používať. Výhodou je rýchlonabíjanie. Minúta nabíjania znamená 3 hodiny práce navyše.

Aby som nezabudol. K počítaču či inému kompatibilnému zariadeniu sa myška Anywhere 3S pripája pomocou Bluetooth. Ak ho nemáte, musíte si dokúpiť Logi Bolt. S klasickým Unifying donglom už myška nekomunikuje.

Logitech MX Anywhere 3S je výborný doplnok k počítaču či notebooku, ak hľadáte vysokú kvalitu, malé rozmery aj pre cestovanie a mobilitu a relatívnu tichosť. Za to všetko ale musíte zaplatiť o čosi viac ako si možno myslíte, 100 € nie je za myšku malá suma. Za mňa sa však oplatí.

Logitech okrem novej myšky dnes predstavil aj klávesnicu MX Keys S a set MX Keys S Combo. Rovnako ako MX Anywhere 3S budú dostupné od dnes, 31. mája 2023 na logitech.com a na Slovensku u predajcov Nay, Alza a Datart. Odporúčaná maloobchodná cena MX Keys S je 119 €, MX Keys S Plus (v balení s Palm Rest) 129 €, MX Keys S Combo (s MX Master 3S) 219 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.