Reklama

Logitech MX Master 3S a MX Mechanical: dôvody, prečo sa budete tešiť do práce

Tomáš Šmidák

Ani nie pred mesiacom, priniesol Logitech na trh novú generáciu svojich produktov radu MX. Konkrétne bezdrôtové mechanické klávesnice MX Mechanical, MX Mechanical Mini a bezdrôtovú myšku MX Master 3S. Ide o produkty určené do kancelárií, pre profesionálov. Ja sa síce za profesionála nepovažujem, no moja práca vyžaduje konštantné používanie týchto dvoch periférií. Mal som možnosť ich používať viac ako mesiac a toto sú moje zozbierané skúsenosti a pocity.

Začneme klávesnicou, nakoľko tú som prirodzene používal najviac. K dispozícií som mal plnohodnotnú variantu, čo mi nejako neprekážalo, nakoľko na pracovnom stole mám dosť miesta na všetko. Naopak som veľmi ocenil, že mám hneď po ruke aj numerickú klávesnicu, ktorú pri práci často používam a na mojom notebooku mi chýba.

Jedinou nevýhodou bola absencia wrist restu, na ktorý som bol odjakživa zvyknutý. Po čase som si však zvykol a písanie mi nerobilo žiaden problém. Mohol za to pravdepodobne aj nastaviteľný sklon, ktorý mi opierku, aspoň v očiach mojej svalovej pamäte zastúpil. V pravom hornom rohu sa potom nachádza tlačidlo napájania.

Pozrite si

Logitech MX Mechanical vracia mechanické klávesnice späť do kancelárií

Samotná klávesnica je inak veľmi kvalitne spracovaná. Kombinácia plastu a kovu zabezpečuje dostatočnú pevnosť a všetky spoje pekne doliehajú do seba. Kvalita je prvotriedna aj v prípade samotných kláves.

Nikdy som pri písaní nemal pocit neurčitého stisku a tiež sa mi nikdy nestalo, že by klávesnica môj vstup nezaregistrovala. Čím sa plynule dostávame k samotnému používaniu. Na začiatok treba povedať, že Logitech dáva na výber niekoľko druhov spínačov. Sú označené ako „tiché, „lineárne“ a „klikavé“. Každý má iný zvuk a pocit z tlačenia, takže každý si môže vybrať presne to, čo mu bude vyhovovať. Do kancelárie alebo open space-u bude najvhodnejšie zvoliť tichšie spínače, lineárne sú zlatou strednou cestou a klikavé ocenia milovníci klasických mechanických klávesníc.

Logitech sa tiež pýši niekoľkými skratkovými tlačidlami, ktoré sú uložené v rade tlačidiel fn. Okrem bežných úkonov ako zvýšenie či zníženie hlasitosti/jasu, si viete pomocou nich rýchlo otvoriť ponuku emoji, spustiť hlasového asistenta či zapnúť a vypnúť mikrofón. Pri svojej práci som ani jednu z týchto funkcií často nepoužívam no pri testovaní fungovali rýchlo a spoľahlivo.

Vec, ktorá sa mi na tejto klávesnici veľmi páčila bolo párovanie. Viete ju pripojiť až k trom rôznym zariadeniam s tým, že si ich klávesnica bude pamätať. Prepínať medzi nimi viete pomocou tlačidiel nad šípkami. Pri prvom párovaní stačí klávesnicu zapnúť a tlačidlo „1“ začne okamžite blikať. Windows mi následne ponúkol možnosť rýchleho párovania, kedy som pomocou klávesnice zadal zobrazený kód a stlačil Enter. Ďalej sa už klávesnica sama nakonfigurovala a hneď som ju mohol začať používať.

Výrobca píše, že výdrž batérie by mala byť 15 dní alebo až 10 mesiacov, pokiaľ nebudete mať zapnuté podsvietenie. Ja som ho mal na približne polovičnej hodnote a za celý mesiac som klávesnicu ani raz nenabíjal. Ide o výbornú správu, vzhľadom na to, že som ju používal každý deň niekoľko hodín. Pripojená bola poväčšine cez Bluetooth ale obľúbil som si aj prijímač Logitech Bolt, ktorý je doslova plug and play.

Pozrite si

Logitech Lift: už viem, aká bude moja ďalšia myš

 

Presúvame sa k bezdrôtovej myške Logitech MX Master 3S. Tá je podobne ako klávesnica vypracovaná naozaj prémiovo. V grafitovo-čiernej farbe navyše vyzerá veľmi elegantne a minimalisticky. Jej tvar je navrhnutý s ohľadom na ergonómiu a mne osobne padla do ruky ako uliata. Nešlo síce o úplne ergonomický zázrak ako v prípade Logitech Lift, no ani v tomto prípade som ani pri dlhej práci nemal žiadne ťažkosti.

Magnetické koliesko „Infinity Scrollwheel“ ostalo rovnaké a to je dobre. Keď niečo funguje netreba to predsa meniť. V novej generácií je navyše podľa výrobcu o 90 % rýchlejšie a 87 % presnejšie. Pomocou tlačidla nad ním si môžete jednoducho prepínať plynulosť skrolovania, podľa chuti.

V prednej časti nájdete USB-C port, ktorý slúži na nabíjanie zariadenia. Spodná časť je domovom pre tlačidlo napájania a tlačidlo prepínania medzi zariadeniami. Podobne ako v prípade klávesnice, si vie myš zapamätať až tri rôzne zariadenia a jednoducho medzi nimi prepínať.

Na ľavej strane sa nachádza otočný ovládač, ktorý skvele funguje pri práci s tabuľkami alebo pri prehliadaní stránok orientovaných na šírku. Dve tlačidlá pod nimi sú funkcia „späť“ a „vráť pôvodné“. Úplne na spodnej strane pod palcom si svoje miesto našlo programovateľné tlačidlo, ktoré si, ako už z názvu vypovedá, môžete nakonfigurovať podľa seba.

Myška je osadená optickým senzorom od Logitechu s citlivosťou 8 000 DPI. Nejde teda v žiadnom prípade o hernú myš, aj keď na prípadné hranie vám určite postačí. Kancelárska práca je však jedna radosť. Keď sa totiž naučíte používať kombináciu všetkých tlačidiel a nastavíte si všetko presne podľa toho ako to vám vyhovuje, nebudete ju chcieť pustiť z ruky. Zvyknete si totiž na jej plynulé otočné koliečko, tiché kliknutia a tiež vysoké pohodlie.

Pozrite si

Logitech Lift: zlatá stredná cesta medzi ergonomickými myšami?

Batéria by mala na jedno nabitie vydržať až 70 dní. Ja som ju podobne ako klávesnicu používal každý deň a nízky stav batérie mi nebol hlásený ani raz. Vďaka rýchlemu nabíjaniu si navyše môžete predĺžiť vašu výdrž o tri hodiny len za jednu minútu nabíjania. Kompatibilná je, podobne ako klávesnica, s operačným systémom Windows, macOS, Chrome OS a Linux.

Aký je teda verdikt? Nové modely MX sa podarili a sú presne tým, čo väčšina z nás pri práci potrebuje. Spoľahlivými zariadeniami, ktoré skvele a bez problémovo fungujú a ešte aj dobre vyzerajú. Cena Logitech MX Master 3S začína na 100,90 € a klávesnicu MX Mechanical kúpite od 146,90 €. Ide teda o drahšie zariadenia, no stoja za každý jeden cent.

 

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.