Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Live Transcribe - šikovná aplikácia, ktorá pomáha nielen nepočujúcim

Live Transcribe - šikovná aplikácia, ktorá pomáha nielen nepočujúcim
Zdroj | Luis Villasmil
Stanislav Vinc
Live Transcribe - šikovná aplikácia, ktorá pomáha nielen nepočujúcim
Zdroj | Luis Villasmil
Zdroj | Luis Villasmil

Začiatkom týždňa sme sa pri príležitosti Medzinárodného týždňa nepočujúcich pozreli na zaujímavé funkcie zariadení od Apple, ktoré pomáhajú nepočujúcim. Tentokrát sa pozrieme na opačný breh mobilných zariadení, operačný systém Android, pre ktorý priamo Google vytvoril šikovnú aplikáciu Live Transcribe.

Live Transcribe, resp. Okamžitý prepis, ako sa táto aplikácia nazýva v slovenskej verzii, je jedným zo zaujímavých počinov výskumnej divízie spoločnosti Google, ktoré padli na úrodnú pôdu. Technológia automatického rozpoznávania reči je totiž skvelým pomocníkom pre nepočujúcich.

Aplikácia Okamžitý prepis určená pre operačný systém Android, dokáže rozpoznať ľudskú reč v zhruba 70 svetových jazykoch, vrátane slovenčiny. Všetky zachytené slová aplikácia zobrazí na obrazovke vášho smartfónu alebo tabletu, čo môže byť mimoriadne užitočné aj pre tých, ktorí majú problém so sluchom alebo sústredením na reč v hlučnejšom prostredí.

Tu sa ale Google nezastavil a aplikáciu využil aj na automatické rozpoznávanie dôležitých zvukov z okolia. Váš Android smartfón alebo tablet vás dokáže po nainštalovaní tejto aplikácie upozorniť, pokiaľ v okolí zachytí napríklad zvuk poplachu, zvončeka alebo plačúceho dieťaťa.

Alternatíva pre iOS

Ak začneme od konca, aplikácia Okamžitý prepis má v rámci ekosystému Apple zariadení svoju alternatívu v podobe funkcie Rozpoznávanie zvuku. Viac o nej a informácie o tom, ako si ju aktivovať, vám už poskytneme v samostatnom článku.

Pre samotný okamžitý prepis môžete v iOS použiť funkciu Diktovanie, ktorá však má svoje limity, no teoreticky vám v závislosti od vašich potrieb môže vyhovovať, určite vám ju odporúčame vyskúšať pomocou tohto návodu.

Ak ale hľadáte rovnakú funkciu, ako ponúka pôvodná aplikácia pre Android, siahnuť budete musieť po riešení od tretích strán. Známymi pre nepočujúcich budú aplikácie Otter a Live Transcribe, ktoré sú ale svojimi funkciami možno až príliš robustné a hneď na úvod stanovujú pre živý prepis prísne limity, ktoré sa dajú odstrániť jedine poplatkami v aplikácii alebo predplatným.

Ako jednou z ich alternatív je aplikácia Dictation – Speech to text, ktorá síce nie je najkrajšia a obsahuje zopár reklám, no funguje takmer bezchybne a je navyše kompletne bezplatná. Aplikácia rozumie slovenčine a ďalším štyridsiatim jazykom. Jej silnou stránkou je aj súbežné ukladanie textu a hlasového záznamu priamo do úložiska vo vašom iPhone, ku ktorým sa dostanete cez apku Súbory.

Používate Okamžitý prepis alebo nejakú alternatívu tejto aplikácie aj vy? Dajte nám vedieť v diskusii pod týmto článkom, budeme radi za vaše skúsenosti a ďalšie rady a tipy, o ktoré sa tak podelíte aj s ďalšími čitateľmi.