Reklama

Lisa Su - líderka, ktorá dokázala postaviť spoločnosť AMD späť na nohy

Zdroj | Gene Wang
Stanislav Vinc
Zdroj | Gene Wang
Zdroj | Gene Wang

Pod jej vedením sa dokázala spoločnosť Advanced Micro Devices udržať v boji proti silnej konkurencii, ba dokonca ju vo viacerých smeroch aj predbehnúť. Reč je o Lise Su, ktorá stojí na čele spoločnosti AMD od roku 2014.

Lisa Su, celým menom Lisa Tzwu-Fang Su, sa narodila v pobrežnom meste Tainan na Taiwane v novembri roku 1969. Jej rodičia Chun-Hwai Su a Sandy Su sa však už v jej troch rokoch rozhodli emigrovať do Spojených štátov.

Už len tento fakt ovplyvnil život Lisy nepredstaviteľným spôsobom, no dnes je tam kde je aj vďaka tomu, že bola aj so svojim bratom podporovaná v štúdiu matematiky a vedy. Koniec-koncov, mala k tomu blízko aj vďaka tomu, že jej mama bola účtovníčka.

Lisa bola rovnako ako mnoho ľudí z nášho seriálu o najväčších osobnostiach z oblasti technológií fascinovaná fungovaním vecí. Od svojich 10 rokov rozoberala všetko, čo sa jej dostalo pod ruku, vrátane bratových autíčok na diaľkové ovládanie. Štúdium techniky tak mala v krvi a štúdium počítačovej vedy jej bol taktiež blízky najmä vďaka tomu, že od strednej školy vlastnila svoj vlastný počítač Apple II. Medzi týmito dvomi odbormi sa však nevedela rozhodnúť.

Zdroj | AMD

V roku 1986 sa napokon rozhodla pre štúdium elektrotechniky na MIT, pričom už počas prvého roku štúdia pracovala ako pomocná výskumná asistentka vo výrobe kremíkových dosiek pre postgraduálnych študentov. Jej záujem o túto technologickú oblasť upevnila aj letná brigáda v spoločnosti Analog Devices.

Pozrite si

Reed Hastings musel zaplatiť pokutu v požičovni filmov, tak založil Netflix

Lisa po ukončení štúdia v roku 1994 nastúpila do spoločnosti Texas Instruments, odkiaľ už po necelom roku prešla do spoločnosti IBM. Jej úlohou bolo ako viceprezidentka pre výskum a vývoj polovodičov nájsť spôsob, akým by mohli byť hliníkové spoje nahradené medenými. To sa jej aj podarilo a vydanie medenej polovodičovej technológie v roku 1998 sa podpísalo pod nové technologické štandardy v tejto oblasti.

Po prelome 21. storočia až do roku 2007 Lisa riadila vlastnú divíziu Emerging Products v rámci spoločnosti IBM. Spolu s desiatimi zamestnancami sa zamerala na vývoj biočipov a širokopásmových polovodičov s nízkym napätím. V tejto divízii vznikol aj dizajn deväťprocesorového čipu, ktorý okrem iného v podobe procesoru Cell poháňal aj hernú konzolu PlayStation 4.

Pozrite si

ZNAČKY | AMD – história svetovej dvojky

V roku 2007 prišiel čas na zmenu a tak sa Lisa Su stala technologickou riaditeľkou spoločnosti Freescale Semiconductor. Až v roku 2012 nastúpila do spoločnosti AMD rovno na pozíciu senior viceprezidentky a generálnej manažérky. Z tejto pozície sa jej podarilo dotlačiť spoločnosť AMD k tomu, aby rozšírila svoje portfólio aj mimo oblasť počítačov. Vďaka tomu sú dnes čipy AMD súčasťou herných konzol PlayStation 4 a Xbox One.

Zdroj | AMD

V októbri roku 2014 Lisa Su napokon nahradila Roryho Reada na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti. Okamžite po nástupe na túto pozíciu sa Lisa rozhodla zjednodušiť produktové portfólio spoločnosti a investovať do vývoja nových technológií. Už aj jej predchádzajúce kroky však prinášali svoje ovocie, najmä v podobe 40-percentného trhového podielu AMD na trhu herných konzol a vstavaných systémov.

Dnes sa spoločnosti AMD darí prinášať na trh výkonné procesory a grafické karty, ktorými po dlhých rokoch dokáže konečne AMD konkurovať najmä spoločnostiam Intel a NVIDIA. Lisa Su dokázala postaviť túto spoločnosť na nohy len v priebehu niekoľkých rokov a zdá sa, že sa ešte nechystá spomaliť. My sa preto budeme tešiť na ďalšie novinky, ešte spoločnosť AMD v najbližších rokoch predstaví.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.