Reklama

LIDL nabíjačky FAQ: Cena nabíjania, čo aplikácia a prečo je rezervácia 80 eur?

Zdroj | Tom Radetzki
Tomáš Kuník
Zdroj | Tom Radetzki
Zdroj | Tom Radetzki

Sieť predajní LIDL ukončila bezplatné nabíjanie na nabíjacích staniciach pred ich predajňami od 15. augusta. Ceny nabíjania zostali do posledného dňa tajomstvom, avšak očakávali sa výhodné sadzby za kilowatt-hodiny (kWh). Realita je však iná a kopíruje skôr to, čo ponúkajú iní prevádzkovatelia nabíjacej siete na Slovensku. Aj preto sme sa rozhodli pripraviť odpovede na najčastejšie otázky.

Koľko stojí nabíjanie?

Pri AC nabíjaní je sadzba 0,24 eur / kWh a pri DC nabíjaní ide o 0,39 eur / kWh s DPH. Ide o ceny, ktoré sú takmer totožné s tým, čo štandardne ponúka konkurencia – ZSE Drive, GreenWay alebo ejoin – teda, slovenskí prevádzkovatelia nabíjacej siete pre elektromobily.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako môžem nabíjanie spustiť?

LIDL v súčasnosti prezentuje, že nabíjanie je možné spustiť naskenovaním QR kódu nad príslušným konektorom. Takto naskenovaný QR v sebe skrýva URL adresu, ktorá vás dostane na web spoločnosti has.to.be, kde nabíjanie spustíte priamou platbou – zadaním platobnej karty.

Čo je to minimálny poplatok?

Pred samotným spustením nabíjania na vás vyskočí okrem sadzby za kWh aj text s ďalšími informáciami. Tu zistíte, že pri AC nabíjaní je minimálny poplatok 3,60 eur s DPH a pri DC nabíjaní je to 3,51 eur s DPH. To znamená, že ak máte auto s 11 kW palubnou nabíjačkou, musíte nabíjať minimálne 1 hodinu a 21 minút, aby ste spotrebovali to, čo skutočne zaplatíte. Pri DC nabíjaní je to lepšie – stačí vám nabíjať len 10 minút (ak nabíjate výkonom 50 kW).*

LIDL nabíjacie stanice sú napojené na systém od has.to.be, a teda ide o pravidlá stanovené daným prevádzkovateľom. Podľa našich informácií však LIDL robí kroky k tomu, aby bol (aspoň) minimálny poplatok celkom odstránený. Poplatkom sa však dá vyhnúť aj teraz (pozrite nižšie).

*Nabíjanie od 1. septembra 2022 nepodlieha minimálnemu poplatku pre AC a DC nabíjanie.

Prečo je podmienkou kartová rezervácia a kedy sa mi peniaze odblokujú?

Systémovo sú nastavené pravidlá aj ku kartovej rezervácii vo výške 50 80* eur. S každým spustením nabíjania si spoločnosť (has.to.be) zarezervuje presne 50 80* eur, ktoré vám po zúčtovaní vráti a strhne iba sumu, ktorú ste skutočne nabili (respektíve minimálny poplatok). Trvá to spravidla 5 dní.

Na podobné poplatky sme narazili aj pri našej ceste do Chorvátska na nabíjacích staniciach, ktoré boli taktiež v systéme has.to.be.

*Rezervačný poplatok sa medzičasom znížil na 50 eur.

Môžem nabíjať aj cez mobilnú aplikáciu?

Nabíjacie stanice sú dostupné napríklad v mobilnej aplikácii s názvom Be Charge. Na nabíjanie cez túto aplikáciu sa nevzťahuje minimálny poplatok a ani rezervácia na karte. Avšak, cena za nabíjanie je tu vyššia a taktiež jednotná pri AC aj DC nabíjaní. V oboch prípadoch zaplatíte za kWh presne 0,45 eur s DPH.

V Nemecku sú nabíjačky dostupné v LIDL Plus aplikácii, prečo nie sú aj na Slovensku?

Na túto otázku zatiaľ nemáme odpoveď, avšak podľa našich informácií sa LIDL bude časom vyberať práve týmto smerom aj v ostatných krajinách.

Obsah pokračuje pod reklamou

V LIDL nakupujem, môžem získať zľavu na nabíjanie?

LIDL zatiaľ túto možnosť neponúka u nás a ani v žiadnej inej krajine. Avšak, podľa našich informácií, prepojenie nabíjania s odmenami pri nákupe (prípadne naopak) by malo byť výhľadovo plánované.

Mám karty iného poskytovateľa, môžem s nimi nabíjať na staniciach LIDL?

V súčasnosti je možné nabíjať na nabíjacích staniciach LIDL s kartou od ZSE Drive. Podľa našich informácií však LIDL komunikuje o sprístupnení roamingu aj s ďalšími prevádzkovateľmi nabíjacích staníc na Slovensku. Funkčné sú aj niektoré nabíjacie karty od automobiliek – fungovať by mali napríklad koncernové karty KIA / Hyundai.

V takomto prípade môže byť pre vás nabíjanie výhodnejšie na základe predplateného balíka alebo štandardnej ceny daného poskytovateľa služby (nabíjacej karty). Nemusí to byť však pravidlo a je potrebné si cenu skontrolovať v cenníku, prípadne v mobilnej aplikácii. Takmer s istotou sa ale vyhnete vysokej kartovej rezervácii či minimálnemu poplatku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.